Szukaj

Szampon koloryzujący czy trwała farba?

Podziel się
Komentarze0

Koloryzacja włosów, szczególnie w Polsce to niemal konieczność - dotyczy to kobiet - farbują je nastolatki, farbują starsze panie.... czasami wydaje się, że przedszkolaki zaczną zmieniać kolor włosów. Ostatnie badania wskazują, że Polki w Europie zużywają najwięcej farb do koloryzacji włosów. Najwięcej jeszcze, parę lat temu, było pań, które rozjaśniały swoje włosy, niestety jest to najbardziej agresywny zabieg i po prostu bardzo często włosy bywały bardzo zniszczone.



Na szczęście, przede wszystkim dla damskich włosów, modne są różne rudości, brązy i ciemne blondy. Tleniona blondynka wyszła już z mody i na szczęście, jedynie czasami nastolatki rozjaśniają i palą swoje włosy wodą utlenioną, ale szorstkie i nieprzyjemne w dotyku włosy szybko je do takich działań zniechęcają.

Jeśli chcemy tylko nadać swoim włosom głębi i połysku to można skusić się na szampon koloryzujący - jest to jednak takie malowanie „ton w ton”, czyli w zasadzie pogłębienie swojego własnego koloru, może jedynie jasne blondynki mają szansę przyciemnić swoje włosy o ton lub dwa. Ale tu trzeba sporo rozwagi, ponieważ taki szampon się zmywa i różnie to, na różnych etapach wygląda.

Farby zawierają amoniak - różną jego ilość- od tego ile jest amoniaku i jak mocna jest woda utleniona świadczą podane na opakowaniach wartości stężeń, które wahają się od 3 do 12 %. Im jednak mocniejszy kolor i szybciej działająca farba tym bardziej niszczone są włosy.

Szampony koloryzujące mają jedną wadę - tak naprawdę trudno jest je zmyć do końca. Pojawiają się coraz to nowe farby oraz kremy koloryzujące łagodniejsze niż farby a mocniejsze niż szampony - przykładem jest tu krem Wella Color Touch - osoby, które go stosowały bardzo dobrze się wyrażały o jego działaniu i podkreślały, że równo się zmywa.


Jednak odradza się robienie dziewczynom o jasnych włosach ciemnych kolorów szamponem - na początku kolor będzie się on utrzymywał, ponieważ każdy szampon (no może prawie każdy) zawiera wodę utlenioną 3%. Po 2-3 myciach farba zacznie się powoli zmywać - jak szybko zależy to i od szamponu i od kondycji włosów.

Co pewien czas toczy się dyskusja, co bardziej niszczy włosy - farba czy szampony koloryzujące. Niektórzy twierdzą, że mimo wszystko szampony, które nie wnikają w głąb włosa a jedynie go oblepiają z zewnątrz - włos staje się cięższy a farba na zewnątrz nie dopuszcza do włosów odżywek i balsamów. Fryzjerzy też dosyć często nie wyrażają pozytywnej opinii o szamponach koloryzujących. Trudno ustosunkować się do takiej opinii, porównując szampon koloryzujący z farbą do włosów, w której amoniak dosłownie umożliwia wżeranie się barwnika w pigment.


Natomiast wiele dziewczyn podkreśla wyższość kosmetyków profesjonalnych przeznaczonych do salonów kosmetycznych niż sklepowe produkty zrobione z myślą o stosowaniu w domu.

Jednak, jeśli kobieta jest zdecydowana na zdecydowaną zmianę koloru zawsze bardziej sprawdzi się farba - poza tym żaden szampon koloryzujący nie rozjaśni nam włosów o 3-4 tony, a farbom to się może udać, bez potrzeby używania rozjaśniacza.

Jest jeszcze jedna kwestia - siwe włosy - okazuje się, ze żadne szpony, czy szamponetki nie są w stanie pokryć kolorem siwych włosów - ogólnie siwe włosy w 100% pokrywają kolorem jedynie silnie działające preparaty - chodzi również o to, by te farby po zakończeniu farbowania pomalowały włosy w ten sposób, żeby nie było różnicy między włosami siwymi a naturalnymi.

Ceny szamponów i farb bywają porównywalne i często zdarzają się farby gorszej jakości, które po kilkunastu myciach tracą kolor i połysk i wówczas też jest problem, co dalej?

Czasami warto poczytać jak oceniają produkt inne dziewczyny - jest mnóstwo forów, na których trwają gorące dyskusje na temat farb, ich jakości,. Ważne jest to, że opisują swoje doświadczania dziewczyny w rożnym wieku i z bardzo różnymi włosami. Jeśli włosy sprawiają jakiekolwiek problemy to najlepiej o poradę poprosić doświadczoną fryzjerkę lub dermatologa, bo gdy się popełni błąd w wyborze kosmetyku trzeba później czekać wiele tygodni, by włosy wróciły do normy..

Artykuł powstał przy współpracy
kliniki Handsome Men
www.handsomemen.pl

Komentarze do: Szampon koloryzujący czy trwała farba?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz