Szukaj

Zestaw do pielęgnacji paznokci, czyli co każda kobieta powinna mieć w kosmetyczce?

Podziel się
Komentarze0

Każda kobieta marzy o zdrowych i zadbanych paznokciach. Na co dzień są onenaszą wizytówką! Warto zatem w swojej kosmetyczce posiadać kilka produktów, które pomogą nam w utrzymaniu pięknych i schludnych paznokci.

Zestaw do pielęgnacji paznokci, czyli co każda kobieta powinna mieć w kosmetyczce?


Paznokcie stanowią jeden z wytworów naskórka, a ich strukturę tworzy głównie bardzo twarda keratyna. Zbudowane są z blaszki grzbietowej i podeszwowej. Tę pierwszą buduje paznokieć właściwy znajdujący się na zewnątrz oraz korzeń paznokcia, który mieści się głęboko pod skórą. Paznokcie pełnią przede wszystkim funkcję ochronną oraz obronną. Pokrywają zarówno palce u rąk, jak i u stóp. Zazwyczaj rosną około 0,12 milimetra w ciągu doby. Na ich prawidłowy wzrost wpływa głównie dieta, wiek, stan zdrowia oraz pora – za dnia paznokcie rosną szybciej.

W ramach pielęgnacji paznokci najczęściej stosuje się tzw. manicure. Jest to zabieg polegający na wyrównaniu oraz wypielęgnowaniu paznokci, a także nałożeniu na nie specjalnego lakieru. Manicure można wykonać zarówno u kosmetyczki, jak i w domowym zaciszu. Najlepiej realizować go jeden lub dwa razy w tygodniu.

Do prawidłowej pielęgnacji paznokci potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniego pilniczka. Przez wiele lat stosowano pilniczki metalowe, jednak stają się one coraz mniej popularne.Przyczyną jest ich struktura, która uszkadza płytkę paznokciową. Obecnie gabinetach kosmetycznych oraz w codziennym użytku używane są głównie pilniczki papierowe. Są one znacznie delikatniejsze i nie powodują ubytków w budowie paznokcia. Dzielą się na dwa rodzaje:

  • miękkie, które służą do szlifowania i polerowania krawędzi paznokci,
  • twarde, wykorzystywane do przycinania.
Podczas piłowania paznokci kobiety nieświadomie popełniają wiele błędów. Prawidłowe opiłowanie paznokci powinno odbywać się tylko w jednym kierunku, a nie naprzemiennie, jak do tej pory byłyśmy przyzwyczajone to robić. Płytkę paznokcia należy spiłować na prosto, a boki jedynie delikatnie wyrównać. Kolejnym etapem jest polerowanie paznokci. Służy do tego zazwyczaj najgładsza strona pilnika, specjalna kostka, która pokryta jest delikatną i lekką warstwą materiału ściernego lub tzw. polerka. Kosmetolodzy odradzają jednak zbyt częste używanie tego ostatniego, ponieważ polerka mocno osłabia paznokcie i powoduje ich kruchość.


Kolejnym ważnym przedmiotem w pielęgnacji paznokci jest kopytko. Służy ono do odsuwania zbędnej warstwy skórki, która zachodzi na płytkę paznokciową.

O kondycję paznokci zadba także specjalna odżywka, którą dobiera się w zależności od ich potrzeb. Najlepiej stosować ją jako bazę pod zwyczajny lakier do paznokci lub jako wykończenie manicure. Odżywki można podzielić na dwa rodzaje: regenerujące oraz wzmacniające. Regenerujące mają za zadanie odżywić płytkę paznokciową, uzupełnić w witaminy, zapewnić odpowiednie nawilżenie i wspomóc prawidłowy wzrost paznokcia. Mają zazwyczaj postać lakieru. Z kolei wzmacniające stosuje się głównie w przypadkach paznokci osłabionych, kruchych i łamliwych. W ich składzie znajdują się składniki tj. proteiny, ceramidy mające za zadanie utwardzić płytkę.

Na wygląd paznokci oraz skórę dłoni ogromny wpływ ma stosowanie specjalnego kremu do rąk. Należy używać go regularnie, najlepiej kilka razy dziennie. Zapewni on odpowiedni poziom nawilżenia paznokci, odżywi je oraz wzmocni ich kontur. Warto wsmarować go także w skóry otaczające paznokcie, a także całe palce.

W kosmetyczce warto również posiadać preparaty, które wspomogą w dbaniu o ładny i zdrowy wygląd paznokci. Zazwyczaj występują one w tabletkach i są szeroko dostępne zarówno w aptekach, jak i w dobrych drogeriach. W ich składzie nie powinno zabraknąć skrzypu polnego, cynku, wapnia, krzemu oraz witamin A i C.

Autor:

Magdalena Misztal

Komentarze do: Zestaw do pielęgnacji paznokci, czyli co każda kobieta powinna mieć w kosmetyczce?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz