Szukaj

Skóra w 100% mrozoodporna

Podziel się
Komentarze0

Zimne miesiące stanowią nie lada wyzwanie dla zdrowia cery. Jak zaniedbania pielęgnacyjne mogą wpłynąć na jej stan? Jak przeciwdziałać wpływowi niekorzystnych warunków atmosferycznych na twarz? Jak dobierać preparaty ochronne?


W chłodne dni skóra narażona jest na działanie wielu czynników, obniżających jej odporność. Mróz, zimny wiatr czy częste zmiany temperatury powodują jej przesuszenie i mogą sprawić, że będzie spierzchnięta, mało sprężysta i spękana. Podstawową formą ochrony skóry zimą jest jej dostateczne nawilżenie.

Dniem i nocą

O ile ubrania chronią ciało przed zimnem, o tyle twarz pozostaje nieustannie eksponowana na działanie chłodu. Jest to szczególnie niekorzystne dla cery suchej oraz naczynkowej. W rezultacie wpływu niekorzystnych czynników, na których działanie organizm jest narażony zwłaszcza zimą, może dojść do sytuacji, gdy zaburzony zostanie proces przeznaskórkowej utraty wody, a z powierzchni skóry będzie odparowywała jej zbyt duża ilość. – W celach ochronnych, na dzień najlepiej stosować kremy o nieco cięższej konsystencji, ponieważ skutecznie osłaniają one skórę przed działaniem mrozu.

Na noc warto z kolei nakładać kosmetyki lżejsze, o właściwościach nawilżających i regenerujących. Skuteczne są również produkty bogate w olejki roślinne, kompleksy i substancje nawilżające, jak aloe vera czy d-panthenol, a przede wszystkim – w witaminy – informuje Piotr Janczak z Beauty Cosmetics. Aby jednak krem spełniał swoje funkcje musi być odpowiednio dobrany do  aktualnych potrzeb skóry. - Innowacyjne projekty, takie jak np. Creme Bar, umożliwiają analizę potrzeb cery i stworzenie indywidualnego kremu – dodaje Piotr Janczak.


W środku i na zewnątrz

Zimą skóra wystawiona jest na działanie niekorzystnych warunków nie tylko poza domem. Z powodu panującego na zewnątrz chłodu zamknięte pomieszczenia przeważnie nie są wietrzone. Znajdujące się w nich powietrze ulega wysuszeniu, na co dodatkowy wpływ ma ogrzewanie. Panujące warunki utrudniają zachowanie prawidłowej gospodarki wodnej skóry. Jeśli wilgotność w danym pomieszczeniu utrzymuje się na poziomie niższym niż 40 proc., dochodzi do przyspieszenia procesów starzenia skóry. Samo użycie nawilżacza lub jonizatora powietrza w pokoju nie wystarcza jednak, by powstrzymać degradację naskórka.


Odpowiednia dieta, zawierająca ryby, orzechy, tłuszcze roślinne czy warzywa i owoce, może się okazać skutecznym narzędziem w walce z przesuszeniem skóry. Istotnym czynnikiem jest również wypijanie ok. 1,5 - 2 l wody dziennie. Warto również sięgać po preparaty, które pomogą skórze utrzymać równowagę gospodarki wodnej. – Alantoina, ekstrakt z ogórka, olej z pestek winogron czy ekstrakt z nagietka to niektóre z naturalnych składników, bogatych w witaminy i minerały, dzięki którym kosmetyk jest w stanie zapewnić odpowiednie nawilżenie i regenerację skóry – doradza ekspert.

Ciepło-zimno

Częste przechodzenie z chłodnych do ogrzanych pomieszczeń może zaowocować powstawaniem rozległych zaczerwienień. Naczynia krwionośne pod wpływem zmian temperatury rozszerzają się bowiem i pękają. – Ich elastyczność jest w stanie poprawić retinol, wnikający w najgłębsze warstwy skóry i stymulujący powstawanie nowych naczynek – mówi Piotr Janczak. Warto również oprzeć się pokusie gorących kąpieli, które mogą dodatkowo wysuszać skórę oraz używać łagodnych środków myjących, ponieważ nie naruszają ochronnego płaszcza hydrolipidowego. Wiele osób zimą zapomina o ochronie przed działaniem promieniowania UV. Nawet słabo świecące słońce wpływa jednak na cerę, nierzadko bardziej intensywnie niż w cieplejsze dni, gdy skóra jest przyzwyczajona do jego działania. Promienie, odbijając się od śniegu, kumulują ponadto swoje działanie. Warto więc korzystać z kremów, zawierających filtr przeciwsłoneczny.

Ochrona skóry przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych, pojawiających się zimą, jest procesem złożonym. Jednoczesne działanie na wielu polach, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz organizmu, jest w stanie zapewnić optymalne efekty. Warto również pamiętać o pielęgnacji na co dzień i w czasie każdej aktywności. Skóra ulega bowiem przesuszeniu nie tylko na skutek działania mrozu…

Komentarze do: Skóra w 100% mrozoodporna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz