Szukaj

Siemię lniane na włosy

Już od czasów głębokiej starożytności siemię lniane wykorzystywane jest przez kobiety do pielęgnacji włosów. Nie ma w tym nic dziwnego - te niewielkie, podobne do sezamu nasiona zawierają całą listę cennych składników: białka, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez i żelazo. Stosowanie siemienia lnianego w postaci maseczek czy płukanek to prosty, skuteczny, a przede wszystkim naturalny sposób na poprawę kondycji i wyglądu włosów.

Siemię lniane na włosy

Siemię lniane wzmacnia włosy, przyśpiesza ich wzrost, zapobiega rozdwajaniu końcówek, nadaje się nawet do utrwalania fryzury. Nasiona siemienia można wykorzystać do zrobienia maseczki, płukanki czy żelu modelującego do włosów. Jest to zdecydowanie tańsza metoda, niż np. profesjonalne zabiegi w salonie fryzjerskim, co dodatkowo przemawia ma korzyść stosowania siemienia lnianego w pielęgnacji włosów.

Jak siemię lniane działa na włosy

Aby wzmocnić włosy, należy przede wszystkim zadbać o stan skóry głowy. Same włosy to martwe części skóry - można jedynie zwiększyć ich blask czy zapobiec pojawianiu się rozdwojonych końcówek.

Siemię lniane charakteryzuje się wysoką zawartością witamin A i E. Składniki te, odżywiając skórę głowy, stymulują wzrost włosów i wzmacniają je od samych korzeni. Nasiona lnu zawierają także dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 co powoduje, że włosy stają się bardziej lśniące i sprężyste.

Niezależnie od sposobu użycia siemienia lnianego wprowadzenie go do pielęgnacji włosów zawsze daje pozytywny efekt. Regularne stosowanie powoduje szybszy wzrost włosów, pojawienie się młodych włosów (tzw. baby hair), zapobiega wypadaniu włosów oraz poprawia ich kondycję.

Maseczki z siemienia lnianego na włosy

Osłabione włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Aby poprawić ich stan, należy robić maseczkę z siemienia lnianego 1-2 razy w tygodniu. Skład maseczki można wzbogacić o dodatkowe składniki, aby jednocześnie uzyskać kilka efektów.

Maseczka z siemienia lnianego na szybki wzrost włosów

Ta maseczka jest bardzo prosta w przygotowaniu. W zależności od długości włosów 2-4 łyżeczki nasion lnu należy zalać wrzątkiem (1 łyżeczka na 200 ml wody). Następnie dokładnie mieszać, aż utworzy się kleik. Maseczkę należy nałożyć na całą długość włosów, wmasowując żel w skórę głowy, założyć czepek kąpielowy i owinąć ręcznikiem. Po 1,5-2 godzinach spłukać włosy letnią wodą, używając szamponu. Nie trzeba obawiać się, że nasiona lnu zostaną we włosach. Podczas mycia głowy nasiona łatwo się spłukują.

Maseczka z siemienia lnianego na podrażnioną skórę głowy

Maseczka z nasion lnu jest bardzo pomocna w walce z podrażnieniami skóry głowy. Recepta takiej maseczki jest podobna do poprzedniej, jednak składniki są używane w innej proporcji.

Dużą łyżkę siemienia wsypać do termosu, zalać szklanką wrzątku i zostawić minimalnie na 3 godziny, od czasu do czasu wstrząsając termosem. Następnie odcedzić ziarenka od gęstego żelu. Maseczkę należy wmasować w skórę głowy i zostawić na 1 godzinę. Len bardzo delikatnie łagodzi podrażnienia, uśmierza świąd oraz odżywia skórę głowy. Maseczkę powinno się stosować z taką częstotliwością, jaka jest potrzebna do usunięcia świądu skóry.

Płukanka z siemienia lnianego na włosy

Najprostszym sposobem na uzyskanie ładnych i błyszczących włosów jest płukanie włosów naparem z siemienia lnianego. Aby przygotować płukankę należy wymieszać 3 łyżki nasion z 3 litrami gorącej wody i zostawić płyn na 4-6 godzin. Przed użyciem trzeba odcedzić ziarenka. Następnie wystudzonym naparem płukać włosy po każdym myciu. Efekt powinien być zauważalny już od pierwszego użycia.

Jeżeli po wykonaniu płukanki włosy będę sklejone, co zdarza się raczej rzadko, można przed kolejnym użyciem wymieszać napar z siemienia lnianego z naparem z rumianku w proporcji 1:1.

Żel modelujący do włosów z siemienia lnianego

Żel z nasion lnu jest naturalnym sposobem na stylizację włosów, bez potrzeby używania substancji chemicznych, a efekt jest tak samo dobry i trwały, jak w przypadku stosowania gotowych kosmetyków.

Recepta na taki żel jest banalnie prosta: 3 łyżki siemienia lnianego należy zalać wrzątkiem i pozostawić na 4 godziny, od czasu do czasu mieszając. Dla efektu utrwalenia fryzury, przestudzony żel z siemienia nakłada się na suche włosy przed modelowaniem.

Autor: Olga Lipnicka

Komentarze do: Siemię lniane na włosy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz