Szukaj

Rozstępy - przyczyny, zapobieganie, dieta

Podziel się
Komentarze0

Rozstępami skórnymi nazywamy pasma skóry o zabarwieniu różowym, pojawiające się najczęściej w okolicy brzucha i bioder. Mechanizm ich powstawania jest skomplikowany - biorąc rzecz z grubsza polega na zanikaniu obecnych w skórze włókienek sprężystych odpowiedzialnych za prawidłowe jej napięcie i elastyczność.



Kto narażony jest na ich powstanie?

Główne grupy osób narażonych na powstanie rozstępów to osoby otyłe i kobiety w ciąży (pojawiają się one u większości kobiet ciężarnych, przeważnie pod koniec 6 miesiąca ciąży, zwykle w postaci różowych przejaśnień na powierzchni ud, brzucha i piersi, z biegiem czasu przeważnie jednak zanikają). Problem ten dotyczy również osób z zaburzeniami hormonalnymi. Przykładem takiej choroby może być choroba Cushinga ( przypadłość ta wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, spowodowaną gruczolakiem przedniego płata przysadki z następowym rozrostem kory nadnerczy lub nowotworem kory nadnerczy. Występują one także u osób przewlekle leczonych lekami będącymi pochodnymi hormonów kory nadnerczy - tzn. kortykosteroidami, jak również u dziewcząt w okresie pokwitania.

Przyczyny powstawania rozstępów?

Na powstanie rozstępów mają wpływ różne czynniki. Generalnie można je podzielić na te którym łatwo przeciwdziałać i te, z którymi jest już dużo trudniej walczyć. Do pierwszej grupy zaliczyć należy źródło mechaniczne, czyli pojawienie się rozstępów na skutek rozpychającej siły działającej na skórę od wewnątrz (przyrost mięśni, ciąża). Włókna skóry, niemające odpowiedniej sprężystości, pękają, powstają rozstępy. Zależne od nas są również niekiedy czynniki hormonalne (mowa tu o przypadkach stosowania hormonalnej antykoncepcji przez kobiety lub środków anabolicznych przez mężczyzn), które poprzez swoje działanie zwiększają w naszym organizmie ilość kortyzolu (produkowanego przez nadnercza) i w ten sposób powodują wyżej opisane skutki. Rozstępy, które powstają na skutek zażywania leków hormonalnych - steroidów powodują powstawanie na skórze szerszych i dłuższych śladów w różnych, nawet dość nietypowych miejscach - na szyi, twarzy. Ta sama zasada odnosi się również do innej sytuacji - chorób, dla których charakterystyczna jest nadmierna synteza hormonów sterydowych. Są również przyczyny, na które nie mamy wpływu, których nie możemy wyeliminować. Mowa tutaj oczywiście o źródłach genetycznych. Problem tego typu dotyka zwłaszcza kobiet, które obdarzone delikatną skórą, cieńszą niż to jest w przypadku innych osób, są niezwykle podatne na pojawienie się rozstępów. Mężczyźni z powodów hormonalnych rzadziej mogą zauważyć pękanie struktury skóry, ponieważ z natury mają oni silniejszą i grubszą warstwę pokrywającą ciało. Niektórzy jako powód powstawania rozstępów wymieniają również stres. Rozstępy powstają zazwyczaj szybko i niezauważalnie. Rzadko ich pojawieniu się towarzyszy uczucie swędzenia i pieczenia na skórze.


Czy można jakoś im zapobiegać?


By nie mieć problemu z rozstępami (jeśli nie mamy predyspozycji genetycznych do ich pojawienia się), dobrze przestrzegać kilku zasad:

Gwałtowne odchudzanie się to szybka droga do rozstępów. Diety tego typu osłabiają bowiem elastyczność skóry, która szybko musi reagować na zmiany, które przebiegają w organizmie. Zmienia ona swoją powierzchnię, dostosowując ją do zmniejszającej się tkanki tłuszczowej. Warstwy zgromadzone pod skórą bardzo łatwo ulegają efektowi jojo (po odchudzaniu się, przystosowując się do zmiany sposobu odżywiania, wracają do swojej objętości), wtedy bardzo często „zmęczona" skóra nie ma siły szybko reagować. Pojawiają się nieestetyczne zmiany na skórze, dlatego jeżeli zdecydują się Państwo na odchudzanie radzę skorzystać z porad dietetyka. Ważną role odgrywa oczywiście odżywianie skóry od wewnątrz. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Powinna być ona urozmaicona i bogata w różne składniki odżywcze, przede wszystkim: cynk, krzem i witaminy. W prawidłowej diecie nie może ponadto zabraknąć:


- pełnowartościowego białka, które znaleźć można w mleku i przetworach mlecznych, mięsie, roślinach strączkowych, jajach,

-witamin antyoksydacyjnych A, C, E, beta-karotenu, znajdujących się w ciemno-zielonych warzywach, pomarańczowych i czerwonych owocach oraz warzywach, olejach roślinnych,

- witamin z gr.B, które regulują podziały komórkowe (wspierają wzrost), oraz ułatwiają wchłanianie białka, znajdziesz je w produktach zbożowych pełnoziarnistych, owocach, warzywach oraz produktach mlecznych.

Istotne jest także dbanie o skórę od zewnątrz. Konieczne jest stosowanie odpowiednich balsamów oraz kremów. W okresie większego ryzyka wystąpienia rozstępów warto sięgnąć po profesjonalne kosmetyki, które dają stuprocentową gwarancję powodzenia. Należy oczywiście prowadzić zdrowy tryb życia. Zalecenie to, które słyszmy przy różnych okazjach jest bardzo ważne także z punktu widzenia ryzyka pojawienia się rozstępów. Systematyczne uprawianie sportów zwiększy sprężystość naszej skóry, poprawiając tym samym jej naturalną barierę ochronną. Jednak nic tak nie zwiększa częstotliwości wystąpienia rozstępów, jak chęć szybkiego i gwałtownego doprowadzenia swojego ciała do idealnego wyglądu. Pogoń za pięknem ciała zazwyczaj skutkuje „buntowaniem się" niektórych jego części - najczęściej naszej skóry, dlatego również w dążeniu do doskonałości należy zachować stoicki spokój.

Dietetyk Naturhouse Agata Kowalska
Naturhouse Legnica
Ul. Wrocławska 4

76 852 43 21

Komentarze do: Rozstępy - przyczyny, zapobieganie, dieta

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz