Szukaj

Przyczyny cellulitu

Podziel się
Komentarze0

Cellulit, czyli występujące na skórze grudki, fałdki, nierówności, najczęściej w okolicach bioder, ud, pośladków i brzucha, to zmora każdej kobiety. Częściej dotyka płci pięknej, bo to właśnie panie mają tendencję do gromadzenia podskórnej tkanki tłuszczowej.

Przyczyny cellulitu

Brak ruchu i zła dieta

Przyczyn tego zjawiska jest dokładnie tyle samo ilu lekarzy, gdyż każdy może je inaczej sklasyfikować. Wśród najczęściej wymienianych jest brak ruchu i zła, obfita w tłuszcze i cukry, dieta.

Jeśli w naszym codziennym życiu nie jesteśmy w stanie wygospodarować nawet godziny dziennie na ćwiczenia fizyczne, bieganie, skakanie na skakance czy pływanie, a do tego spożywamy wiele żywności obfitej w tłuszcze trans takiej jak fast foody, odwiedzamy bary szybkiej obsługi, a do tego jemy w pośpiechu, możemy się spodziewać, że niedługo cellulit zagości na naszych udach czy pośladkach. Za to jak wyglądamy w największym stopniu odpowiedzialna jest dieta, zbilansowany układ posiłków bogatych w białko, warzywa, owoce i żywność jak najmniej przetworzoną.

Cellulit pojawia się zawsze tam, gdzie króluje pośpiech, brak czasu dla siebie i siedzący tryb pracy. Powodują go substancje toksyczne takie jak słodziki, środki konserwujące, inne substancje dodatkowe, które nasz organizm odkłada pod skórą.

Zastój krążenia

Często zdarza się też tak, że pomimo dbania o siebie, aktywności fizycznej i odpowiedniej diety, cellulit wciąż pozostaje uciążliwym problemem, którego nie da się zwalczyć. Wówczas może to być efekt zastoju krążenia między tułowiem i kolanami. Zastoje limfatyczne mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, dlatego nie powinno się ich bagatelizować. Wtedy niezbędna może okazać się wizyta u specjalisty, który wyjaśni nam, jakie należy podjąć kroki, aby cellulitu pozbyć się raz na zawsze.

Czego bezwzględnie unikać?

Z naszej diety należy wyeliminować żywność przetworzoną, a więc pizze, kebaby, frytki i inne dania z barów szybkiej obsługi. Unikać smażenia na głębokim tłuszczu, ponownego odsmażania i żywności pakowanej, którą producenci reklamują jako gotową po 5minutach od włożenia do mikrofali. Aby nie dać się oszukać, należy zawsze czytać etykiety produktów, porównywać je z innymi i wybierać stosunkowo najzdrowsze produkty.

Spędzanie wolnego czasu przed telewizorem, na kanapie bądź w barze, do którego udajemy się samochodem, wybór windy zamiast schodów, również sprzyja gromadzeniu się pod skórą cellulitu.

Aleksandra Chudy

Komentarze do: Przyczyny cellulitu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz