Szukaj

Proste metody walki z trądzikiem

Podziel się
Komentarze0

Zdrowa cera świadczy o kondycji organizmu i jest wizytówką człowieka. Szpetne wypryski są zmorą nastolatków i ludzi dorosłych, którzy często bezskutecznie całymi latami walczą z trądzikiem. O tym, że można leczyć trądzik domowymi, sposobami wiedziały już nasze babcie.

Proste metody walki z trądzikiem

Lepiej zapobiegać niż leczyć

To odwieczna prawda. Krost i wyprysków można uniknąć, stosując zbilansowaną dietę i przestrzegając zasad higieny. Dbałość o te aspekty jest ważna zwłaszcza w okresie dorastania, najbardziej narażonym na powstawanie trądziku młodzieńczego.

Przy trądziku należy z pewnością unikać spożywania kawy i palenia papierosów. Do produktów niewskazanych należą również: alkohol, ostre przyprawy, potrawy egzotyczne. Warto natomiast wzbogacić swoją dietę w świeże warzywa i owoce - bez witaminy A, witaminy C, witaminy PP i betakarotenu walka z trądzikiem będzie długotrwała i nieskuteczna.  Warto zatem jeść brokuły, marchewkę, szpinak i warzywa liściaste, a także nabiał i pełnoziarniste produkty spożywcze.

Preparaty z apteczki babci

W przemyśle kosmetycznym znane jest działanie wyciągu z pestek truskawek. Zawiera on olbrzymie porcje witaminy C, działa ściągająco i wysuszająco. Znany jest ze swojego działania bakteriobójczego i wybielającego. Można go kupić w aptekach i sklepach kosmetycznych. Krople olejku należy aplikować na czystą i suchą skórę wieczorem, ponieważ kontakt witaminy C z ostrym słońcem może być dla skóry bardzo niekorzystny.

Na twarz możemy aplikować również drożdże piwowarskie, które mają działanie oczyszczające i osuszające. Drożdże najlepiej stosować w postaci maseczki, którą przygotujemy z 2 dekagramów drożdży i 2 łyżek letniego mleka. Aplikacja jest bardzo prosta: powstałą papkę nakładamy na zajęte  trądzikiem partie skóry i po kwadransie spłukujemy ją ciepłą wodą.

Jako maseczkę możemy używać również miód. Wystarczy odrobinę miodu nałożyć na chory fragment skóry a po 15 minutach zmyć miód ciepłą wodą.

Ukojeniem dla skóry dotkniętej trądzikiem może być również maseczka z kefiru. Podobnie jak miód i drożdże, nakładamy letni kefir na skórę twarzy, by po chwili spłukać go ciepłą wodą. Regularne stosowanie okładów z kefiru przynosi zauważalne rezultaty i w widoczny sposób poprawia kondycję cery. Do kefiru można dodać zmielone ziarna zbóż, które znane są ze swoich właściwości oczyszczających.

Właściwości kojące wykazuje również aloes. Wystarczy przeciąć liść aloesu i posmarować miejsce stanu zapalnego sokiem, który wydziela wnętrze liścia. Aloes natychmiast zniweluje pieczenie i wspomoże gojenie się skóry.

Trzeba i zapobiegać, i leczyć

Stosowanie domowych sposobów walki z trądzikiem nie może zastąpić wizyty u dermatologa, zwłaszcza jeśli stany zapalne utrzymują się długo i są uporczywe.

Komentarze do: Proste metody walki z trądzikiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz