Szukaj

Jak dbać o cerę trądzikową?

Podziel się
Komentarze0

Z trądzikiem pospolitym boryka się większość nastolatków, ale też bardzo często zostaje z nimi w dorosłym życiu. Tłusta skóra, pokryta krostami, zaskórnikami i bliznami, przeważnie na twarzy, ale także na plecach, dekolcie i ramionach, wymaga szczególnej pielęgnacji.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Trądzik należy leczyć u dermatologa. Podczas leczenia trądziku bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja cery, która także pozwala zapobiegać powstawaniu nowych krost i zaskórników. Istotne jest dobranie odpowiednich kosmetyków do tego typu cery, ponieważ stosowanie niewłaściwych kosmetyków może działać drażniąco na skórę, a to przyczynia się do jej pogorszenia i powstawania nowych znamion. W sklepach i aptekach dostępnych jest wiele kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej.

Najważniejsze zasady pielęgnacji cery trądzikowej

Oczyszczanie

Skóra twarzy powinna być regularnie oczyszczana z łoju, potu, kurzu i brudu. Nie powinno się wykonywać tych zabiegów zbyt często, najlepiej 2 razy dziennie, ponieważ można podrażnić i przesuszyć skórę, a także zwiększyć wydzielanie łojotoku. Przy cerze trądzikowej nie powinno się używać zwykłego mydła, ponieważ wysusza skórę, co powoduje pobudzanie gruczołów łojowych i wydzielanie większej ilości sebum. Zwykłe mydło sprawia, że skóra nabiera odczynu zasadowego, a to przyczynia się do rozwoju bakterii.

Na skórę trądzikową nie należy stosować preparatów na bazie alkoholu, ponieważ przesusza ją, podrażnia i pogarsza jej stan. Do tego typu cery należy stosować produkty, które są do tego specjalnie przeznaczone, np. żele, a ich zadaniem jest zmywanie łoju i usuwanie martwego naskórka. Niektóre preparaty oczyszczające zawierają kwas salicylowy, który zapobiega powstawaniu nowych zaskórników.

Tonizowanie

Po umyciu i osuszeniu twarzy należy ją przetrzeć tonikiem antybakteryjnym. Tonik ma na celu przywrócenie naturalnego pH skóry.

Nawilżanie

Niektórym osobom wydaje się, że cera trądzikowa nie wymaga nawilżenia, ponieważ jest tłusta, jednak tak nie jest. Nawilżanie jest bardzo ważnym elementem dbania o cerę. Do cery trądzikowej należy wybierać kremy nawilżające, które nie zawierają tłuszczy, lecz powstają na bazie wody. Można także wybierać te kremy, które nie tylko nawilżają, ale mają również efekt matujący. Do cery trądzikowej nie powinno się używać kremów o działaniu wysuszającym, ponieważ wysuszenie skóry może powodować zwiększenie pracy gruczołów łojowych. Kremy do cery trądzikowej powinny zapobiegać powstawaniu zaskórników oraz zmniejszać wydzielanie łoju.

Makijaż

Dla kobiet, mających cerę trądzikową, bardzo ważny jest makijaż, który zakryje wszystkie krosty i blizny. Jednak wiele kosmetyków do makijażu zamyka ujście gruczołów łojowych, a to może doprowadzić do pogorszenia się stanu skóry. Dlatego należy wybierać kosmetyki, które nie zawierają składników tłuszczowych, lecz powstają na bazie wody i mają działanie antybakteryjne. Na przykład dostępne są korektory, które zakrywają pojedyncze krosty, wpływają na ich szybsze gojenie się oraz mają działanie antybakteryjne. Obecnie można kupić kosmetyki lepszej jakości, które nie zatykają porów. Makijaż należy zmywać zaraz po powrocie do domu.

Opalanie

Wśród wielu osób krąży informacja, że opalanie jest dobre dla cery trądzikowej, ale tak naprawdę skóra po opalaniu jest wysuszona, mniej odporna na podrażnienia i wzrasta praca gruczołów łojowych. Może tak być, że przez kilka dni po opalaniu skóra będzie wyglądała na ładniejszą, jednak po pewnym czasie jej stan pogorszy się. Cera trądzikowa nie opala się równo i powstają przebarwienia, ponieważ znajduje się na niej wiele krost i zaskórników, a w wyniku nierównomiernego opalenia się - będą one jeszcze bardziej widoczne. Należy stosować lekkie kremy z filtrem do cery trądzikowej. Niektóre preparaty przepisane przez dermatologa sprawiają, że skóra jest bardziej wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe, a więc może nawet dojść do poparzeń słonecznych. W związku z tym trzeba uważać podczas ich stosowania i używać kremów z filtrem.

Golenie

Dbanie o cerę trądzikową u mężczyzn jest bardzo trudne ze względu na golenie się. Lepiej stosować do golenia kremy i żele, ponieważ pianki mogą podrażniać skórę. Ważny jest także wybór maszynki do golenia. Lepsze dla cery trądzikowej będą maszynki elektryczne, które w mniejszym stopniu działają drażniąco na krosty. Jeśli ktoś chce stosować zwykłe maszynki, to należy wybierać te, które mają kilka ostrzy. Po goleniu najlepiej zastosować łagodny balsam nawilżający.

Inne produkty do cery trądzikowej

Dostępne są chusteczki i płatki oczyszczające, które niepodrażniając skóry, oczyszczają ją z kurzu i potu. Można stosować także bibułki matujące, pozwalają one odświeżyć makijaż i pochłaniają nadmiar sebum. Do cery trądzikowej dostępne są także maseczki, które złuszczają martwy naskórek i zapewniają skórze gładkość, a także peelingi. Taki peeling powinien być delikatny i nie może podrażniać krost oraz wysuszać ich.

Czego należy unikać?

Należy pamiętać, aby nie dotykać twarzy brudnymi rękami, ponieważ znajdują się na nich bakterie, które powodują pogorszenie się stanu skóry. Nie powinno się wyciskać krost, ponieważ to powoduje ich dłuższy czas gojenia się, przyczynia się do powstawania blizn, a także wzmacnia stan zapalny. Cery trądzikowej nie można przemywać alkoholem, ponieważ wysusza ją. Przy cerze trądzikowej nie należy stosować produktów, które zwierają, np. masło karite, oleje roślinne lub wosk, ponieważ te składniki powodują zatykanie się porów.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Jak dbać o cerę trądzikową?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz