Szukaj

Pielęgnacja cery trądzikowej

Podziel się
Komentarze0

Trądzik pospolity jest udręką wielu ludzi, w szczególności nastolatków. Tworzące się na skórze zmiany są związane z niewłaściwą pracą gruczołów łojowych. Największa liczba tych gruczołów znajduje się w obrębie czoła, nosa i brody, dlatego też z trądzikiem najczęściej spotykamy się na skórze twarzy. Jak się okazuje leczenie trądziku jest dość dużym wyzwaniem, przy którym niezbędne jest wykonywanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. 


Jak wygląda pielęgnacja?

Odpowiednia pielęgnacja jest dość istotna ponieważ nie tylko stanowi element leczenia, ale także zapobiega tworzeniu się nowych zmian. To jak ma wyglądać pielęgnacja w dużym stopniu zależy od fazy choroby. Leczenie dermatologiczne zmian trądzikowych wymaga stosowania łagodnych kosmetyków przy codziennej pielęgnacji skóry. Natomiast osoby posiadające łagodną odmianę trądziku powinny skorzystać ze specjalnych kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Warto wybierać dermokosmetyki, które są dostępne w aptekach.

Przy cerze trądzikowej niezwykle ważna jest faza oczyszczania. Należy regularnie oczyszczać skórę z brudu i makijażu. Właściwa higiena przeciwdziała tworzeniu się zaskórników oraz nadkażaniu ich przez bakterie. Wskazane jest mycie twarzy i szyi dwa razy dziennie kosmetykami nieoleistymi. Najlepiej wybierać specjalne preparaty do oczyszczania skóry trądzikowej o pH 5-7.  Warto unikać do mycia zwykłego mydła, które działa na skórę wysuszająco. Poza tym szczególnie wrogie dla skóry trądzikowej są preparaty tworzone na bazie alkoholu. Po każdorazowym umyciu twarzy należy spłukać ją letnią wodą i następnie osuszyć delikatnie ręcznikiem. Na koniec warto przemyć twarz tonikiem antybakteryjnych i wetrzeć w skórę krem nawilżający. Odpowiednia higiena skóry zmniejsza poziom wydzielanego łoju. Raz na jakiś czas wskazane jest zastosowanie maseczek, które zawierają substancje absorbujące serum. Jednak należy to robić z umiarem, ponieważ zbyt częste stosowanie prowadzi do nadmiernego wysuszenia skóry.W przypadku cery trądzikowej konieczne okazuje się ciągłe oczyszczanie. Chcąc oczyścić twarz z otaczającego kurzu najlepiej zaopatrzyć się w chusteczki oczyszczające. Nie dość, że umożliwiają oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń, to jeszcze nie powodują podrażnień. Na pojedyncze krostki najlepiej używać żeli lub plasterków punktowych, które działają antybakteryjnie i wysuszają występujące zmiany skórne. Poza tym raz w tygodniu dobrym rozwiązaniem jest peeling. Co istotne przy cerze trądzikowej dopuszczalne są tylko peelingi chemiczne. Warto wiedzieć, że nie należy wykonywać peelingu na ropnych i niezaleczonych wypryskach.


Cera trądzikowa wymaga używania kosmetyków beztłuszczowych, które mają właściwości antybakteryjne. W celu zamaskowania pojedynczych krostek można użyć korektorów o działaniu antybakteryjnym, które pomagają w gojeniu ran.

Czego nie wolno robić?

- dotykać twarzy brudnymi rękami
- wyciskać krost
- oczyszczać twarzy u kosmetyczki (wzmaga to pracę gruczołów łojowych)
- drapać się po twarzy

Cera trądzikowa wymaga szczególnej ochrony przed działaniem promieni słonecznych. Warto używać lekkich preparatów z filtrem. Dużo osób żyje w przekonaniu, że słońce pomaga uporać się ze zmianami trądzikowymi. Nic bardziej mylnego. Faktem jest, że promienie słoneczne wysuszają skórę co w efekcie prowadzi da czasowego zniknięcia wyprysków. Jednak jest to tylko efekt okresowy. Opalanie w rezultacie przyczynia się do późniejszego nasilenia zmian. Co ważne większym zagrożeniem jest opalanie na solarium.

Co z makijażem?

Jak się okazuje jest to dość poważny problem. Osoby z cerą trądzikową często używają mocnych podkładów chcąc zakryć występujące zmiany. Jednak takie procedury wpływają bardzo negatywnie na przebieg choroby. Znaczna część kosmetyków do makijażu zamyka ujścia gruczołów łojowych. Osoby, które nie są w stanie zaprzestać robienia makijażu powinny wybierać kosmetyki na bazie wody. Warto jednak zmywać podkład zaraz po powrocie do domu. 

A jak wygląda golenie u mężczyzn?

Panowie z cerą trądzikową napotykają dużo problemów przy goleniu. Maszynki nożykowe często prowadzą do zacięć, dlatego najlepiej wybierać golarki elektryczne. Pianki najlepiej zastąpić kremami do golenia, a tuż po goleniu używać preparatów odkażających i nawilżających.

Pielęgnacja skóry trądzikowej jest dość uciążliwa, a co najważniejsze jest to tylko jeden z elementów leczenia trądziku. Chcąc wyleczyć chorobę konieczne jest udanie się do dermatologa. Każdy pacjent ma regularnie dobierane leczenie farmakologiczne. Terapia zwalczania trądziku jest długotrwała i powolna, jednak postępując zgodnie z zaleceniami można oczekiwać wyraźnych efektów.

Komentarze do: Pielęgnacja cery trądzikowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz