Szukaj

Dieta przy trądziku

Trądzik to choroba skóry, która jest coraz większym problemem na całym świecie. Podstawową metodą leczenia jest oczywiście leczenie farmakologiczne zalecone przez lekarza dermatologa. Jednak możemy wspomóc ten proces wprowadzając zmiany do naszej diety.

Dieta przy trądziku

Istnieje wiele odmian trądziku, jednak najczęściej spotykaną jest trądzik młodzieńczy. Pojawia się on w okresie dojrzewania, w momencie kiedy w organizmie zachodzi wiele gwałtownych zmian hormonalnych. Zmiany skórne w postaci pryszczy powstają w tzw. okolicach łojotokowych, czyli na twarzy, plecach i klatce piersiowej.

Produkty, których powinniśmy unikać

Nabiał

Amerykańska Akademia Dermatologii przeprowadziła badania, z których wynika, że istnieje pewna zależność między spożywaniem mleka a późniejszym powstawaniem zmian trądzikowych. Wina w tym wypadku leży w hormonach, które znajdują się w mleku i produktach mlecznych.

Jak powiedział dr Frank Lipman, lekarz i założyciel centrum odnowy biologicznej w Nowym Jorku: - Nabiał powoduje aktywność hormonów odpowiedzialnych za powstawanie pryszczy. Zwykłe mleko krowie można zastąpić mlekiem migdałowym, ryżowym lub kokosowym.

Cukier

Następnym wrogiem na drodze w walce z  trądzikiem jest cukier. U osób ze skłonnościami do zmian skórnych powoduje on powstawanie stanów zapalnych, z których w następstwie rozwijają się trądzikowe ropnie i pryszcze. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie powstrzymać się od jedzenia słodyczy, możemy je zastąpić owocami, stewią lub syropem klonowym.

Kawa

W kawie znajdują się kwasy organiczne, które powodują wzrost kortyzolu we krwi. Kortyzol zwany jest również hormonem stresu, który aktywuje gruczoły łojowe, a co za tym idzie przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych. Kawosze mogą zastąpić ten napój np. herbatą.

Pieczywo pełnoziarniste

Jest to kolejny produkt, który niestety przyczynia się do problemów z cerą. Głównym winowajcą jest gluten. Dotyczy to głównie osób uczulonych na ten rodzaj białka. Jeśli nasz układ pokarmowy nie jest w stanie pozbyć się go poprzez jelita, wtedy szuka on innego sposobu opuszczenia naszego organizmu – w tym przypadku przez skórę.

Produkty wspomagające walkę z trądzikiem

Woda

Nie od dziś wiadomo, że picie dużych ilości wody pomaga pozbyć się toksyn. Pijąc wodę nie tylko oczyścisz swój organizm, ale również nawodnisz swoją skórę od środka. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Missouri wykazały, że picie dwóch szklanek wody znacząco przyspiesza przepływ krwi przez skórę.

Ryby

Są one doskonałym źródłem kwasów omega-3 i omega-6, które pomagają zwalczać stany zapalne w organizmie. Szczególnie polecane są ryby takie jak łosoś, makrela i sardynki.

Czerwone winogrona

Jedzenie tych owoców jak i ich pestek może pomóc nam w pozbyciu się problemu trądziku. Owoc ten przydatny jest również dla osób borykających się z łuszczycą i egzemą.

Orzechy

Osoby z niedoborami takich minerałów jak cynk i selen są bardziej narażone na powstawanie zmian trądzikowych. Dobrym sposobem na uzupełnienie tych pierwiastków w organizmie są właśnie orzechy zawierające dużą ilość składników, które pomagają w walce z trądzikiem. Są to m.in.: witamina E, magnez, miedź, mangan, potas, wapń i żelazo.

Brązowy ryż

Jest on bogaty w witaminę B, która pomaga regulować poziom hormonów, a co za tym idzie wspomaga naszą walkę z chorobą.

Zmień dietę i ciesz się zdrową skórą!

Walka z trądzikiem jest długotrwała i męcząca, jednak nie należy się poddawać. Istnieje wiele metod leczenia tej przypadłości, a naukowcy na całym świecie pracują nad nowymi metodami pomagającymi uporać się z tym problemem. Ty też możesz wziąć sprawy w swoje ręce i wyeliminować ze swojej diety produkty wpływające szkodliwie na twoją skórę, a zastąpić je zdrowymi składnikami, które pomogą Ci w pokonaniu trądziku. Powodzenia!

Paulina Osowska

Komentarze do: Dieta przy trądziku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz