Szukaj

Czy witamina B12 może powodować trądzik?

Podziel się
Komentarze0

Nadmiar witaminy B12 może mieć negatywny wpływ na cerę - takie wnioski wysunęli amerykańscy naukowcy na podstawie przeprowadzonego ostatnio badania. Wysoki poziom witaminy B12 zwiększa aktywność drobnoustrojów, które u niektórych osób wywołują trądzik.

Naukowcy zaznaczają jednak, że jest jeszcze za wcześnie na sugerowanie pacjentom aby przestali przyjmować suplementy diety z B12 lub nie spożywali jedzenia, które zawiera tą witaminę, jeżeli nie chcą mieć trądziku.

Myślę, że do tej pory nie przeprowadziliśmy wystarczającej ilości badań aby wysuwać takie wnioski - twierdzi Huiying Li, główna autorka badania i adiunkt w Zakładzie Farmakologii Molekularnej i Medycznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Poza tym, z przeprowadzonego badania wynika, że poza witaminą B12, istotny wpływ na powstawanie zmian skórnych mogą mieć czynniki genetyczne.

Istnieją określone geny, które potencjalnie mogą zdecydować o tym czy konkretna osoba będzie miała trądzik, czy nie - dodała Li. W przyszłości to właśnie te geny mogą stać się celem leczenia farmakologicznego.

Badanie pojawiło się 24.06.2015 r. w czasopiśmie naukowym Science Translational Medicine.

Całkowite wykluczenie z diety witaminy B12 nie jest wskazane, gdyż jej niedobory mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Zbyt mała ilość witaminy B12 została powiązana z anemią, dolegliwościami żołądkowymi, zakrzepicą żył, problemami neurologicznymi takimi jak drętwienie i mrowienie kończyn, zaburzeniem widzenia czy problemami z pamięcią. Długotrwały niedobór witaminy B12 powoduje nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym.

Przeprowadzone badanie miało na celu określenie czynników, które powodują powstawanie trądziku. Li oraz jej koledzy stwierdzili, że witamina B12 może przyczyniać się do zmian skórnych, ponieważ powoduje wzmożoną aktywność Propionibacterium acnes. Bakteria ta, choć jest częścią naturalnej flory fizjologiczną skóry, to wywołuje trądzik młodzieńcy u około 80 procent osób w wieku 11-30 lat.

Naukowcy obserwowali 10 osób, które przed badaniem nie miały zmian skórnych na twarzy. Zalecono im przyjmowanie suplementów z B12. Okazało się, że dostarczenie większej ilości witaminy wpłynęło na sposób, w jaki bakteria ją przetwarza. Niemniej jednak, po badaniu tylko u jednej osoby pojawił się trądzik.

Li podkreśla jednak, że to i tak daje dowód na to, że witamina B12 może wpływać na działanie bakterii znajdujących się na skórze. Pobudzone Propionibacterium acnes mogą wywoływać stan zapalny, który jest istotnym czynnikiem w rozwoju trądziku.

Naukowcy powiązali wpływ witaminy B12 z powstawaniem trądziku jeszcze w poprzednich badaniach, jednak, jak stwierdziła Li, jeszcze wiele kwestii w tej materii jest niewyjaśnionych.

Komentarze do: Czy witamina B12 może powodować trądzik?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz