Szukaj

Jak leczyć trądzik różowaty?

Podziel się
Komentarze0

Zaczerwienie, pajączki i krostki to objawy zapalnej choroby skóry twarzy - trądziku różowatego. Jest to dolegliwość osób o jasnej karnacji, które nie pielęgnują skóry w należyty sposób.  Trądzik różowaty może być wynikiem wielu czynników zewnętrznych: nadmierna ekspozycja na słońce, nagła zmiana temperatury, ostre przyprawy czy stres.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Najczęściej występuje u kobiet w wieku 30-55 lat. Poza czynnikami zewnętrznymi jego przyczyną mogą być nieprawidłowości hormonalne - zaburzenia pracy tarczycy czy miesiączkowania.  U mężczyzn występuje rzadko, ale objawy są silniejsze i dłużej się utrzymują.

Wyróżnia się trzy stadia trądziku różowatego: rumieniowe, grudkowo - krostkowe i przerostowe. W zależności od niego, dermatolog zaleca odpowiednie leczenie.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie jest długotrwałe i polega na łagodzeniu objawów, które bardzo często nawracają. Trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry;  w niejednym przypadku  zapobiegnie ona powstawaniu zmian. Skóra skłonna do trądziku różowatego jest bardzo wrażliwa i w jej pielęgnacji należy używać delikatnych kosmetyków, a płyny myjące i kremy powinny być dostosowane do rodzaju skóry. Należy również pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, gdyż skóra, na której występuje trądzik potrzebuje wysokiego poziomu ochrony.

Leczenie najczęściej przebiega dwutorowo: leki doustne i maści stosowane zewnętrznie i miejscowo na zmiany skórne.  Całe leczenie musi być poprowadzone przez dermatologa. Lekarz, oceniając stan naszej skóry, wskaże odpowiednie dla nas leki: maści, kremy czy tabletki. Przy leczeniu trądziku różowatego należy pamiętać, że może być on wynikiem nieprawidłowości któregoś z układów. Ważne jest wyleczenie przyczyny: uregulowanie gospodarki hormonalnej czy usunięcie zaburzeń układu pokarmowego.

Jeżeli standardowe metody leczenia zawiodą, to wprowadza się izotretynoinę. Jest ona skuteczna, lecz powoduje wiele skutków ubocznych,  np. krwawienie z nosa, wypadanie włosów czy wysuszenie błony śluzowej jamy ustnej i nosa.
Całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Leczenie skupione jest na zniwelowaniu objawów oraz usuwaniu ich przyczyn.

Rozwój choroby można zatrzymać także chirurgicznie lub laserowo. Są to metody wykorzystywane w trzecim stadium choroby. Leczenie laserowe jest skuteczne, ponieważ niweluje nie tylko objawy choroby, ale również jej przyczyny.
Po wyleczeniu objawów skóra musi odbudować warstwę ochronną. Nie należy stosować silnych kosmetyków, mydeł  i peelingów na skórę twarzy.  Niezbędne  będą dermokosmetyki, które ją nawilżą i zmiękczą. Ważna jest również dalsza pielęgnacja i dobre nawyki; trądzikowi sprzyja alkohol, ostro przyprawione jedzenie. Jest również skutkiem palenia papierosów i nadmiernego stresu. Częstą przyczyną trądziku różowatego są predyspozycje genetyczne; objawy mogą pojawić się u innych członków rodziny. Nieleczony trądzik różowaty prowadzi do rozwoju choroby, czego skutkiem może być przerost tkanek np. nosa- rhinophyma.

Najważniejsze w leczeniu trądziku różowatego jest wstrzymanie jego dalszego rozwoju i zaaplikowanie odpowiednich leków. Całkowite wyleczenie nie jest możliwe, ale właściwa pielęgnacja i odpowiedni tryb życia uchronią nas przed niepożądanymi objawami.

Komentarze do: Jak leczyć trądzik różowaty?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz