Szukaj

Jak chronić się przed słońcem?

Podziel się
Komentarze0

Istnieje wiele sposobów na to, aby się skutecznie chronić przed słońcem: nosić długie ubrania, kapelusz o szerokim rondzie i okulary, szukać cienia i nie wychodzić na słońce w godzinach od 10 do 14. I oczywiście, krem przeciwsłoneczny, którego wielu z nas naprawdę nie lubi używać.


Bardzo silnie zalecany przez dermatologów, krem staje się często jedyną możliwą ochroną na basenie, na plaży oraz w pracy i w czasie aktywności fizycznej, która ma miejsce na zewnątrz.

Oto fakty w odpowiedzi na 6 często przytaczanych powodów, dla których niektórzy nie nakładają na siebie kremu przeciwsłonecznego:

1. Składniki w kremie przeciwsłonecznym są prawdopodobnie równie szkodliwe co promieniowanie UV

Wiele badań, które poddają w wątpliwość bezpieczeństwo niektórych substancji zawartych w produktach przeciwsłonecznych, było przeprowadzonych na zwierzętach. Jak uważa Kanadyjskie Towarzystwo Dermatologiczne, kremy przeciwsłoneczne są „skuteczne i bezpieczne”.

Niektórzy naukowcy jednakże dają dowody ostrożności. Niektóre badania ujawniły, że pewne substancje, takie jak metoksycynamonian oktylu (OMC) oraz 4-methylbenzylidene camphor (4-MBC), były w większych ilościach absorbowane przez skórę. Oto więc lista składników aktywnych, których należy poszukiwać i których należy unikać, kiedy przychodzi pora na to, aby kupić krem przeciwsłoneczny.

Składniki, których należy poszukiwać:


- Parsol 1789 albo avobenzon z ekranem Mexoryl (SX i XL) albo oktokrylen;
- Tinosorb (albo bemotrizinol);
- Tlenek cynku;
- Dwutlenek tytanu (niepewna nieszkodliwość).

Składniki, których należy unikać:


- oksybenzon (BP-3 albo BZ-3);
- benzofenony (BP-1, BP-2, BP-3 albo BZ-3, Escalol 567, Uvinul M40, Uvasorb Met);
- metoksycynamonian oktylu (OMC);
- 4-methylbenzylidene camphor (4-MBC);
- 3-benzyliden camphre (3-BC);
- PABA (czyli kwas p-aminobenzoesowy, ale większość produktów przeciwsłonecznych już nie zawiera tego rodzaju substancji).

Witamina A

Jeśli chodzi o palmitynian retinylu, związku pochodnego od witaminy A, o którym ostatnio bardzo dużo się mówi, to przytaczane badania zostały przeprowadzone na bezwłosych myszach. Według niektórych obserwacji, pochodna ta może powodować rozwój komórek nowotworowych, kiedy jest używana na skórze. Jednakże, nie wszystkie kremy przeciwsłoneczne zawierają pamitynian retinylu.

Rekacje skórne


Jeśli jesteście fotonadwrażliwi na słońce, aplikujcie krem przeciwsłoneczny, aby zapobiec reakcjom skórnym. Może się jednak zdarzyć, że to właśnie wasz ekran przeciwsłoneczny wywołuje tę reakcję.

2. Brakuje mi witaminy D

Prosta ekspozycja rąk na słońce (bez nałożonego ekranu przeciwsłonecznego), albo przedramion i twarzy, przez 10-15 minut, między godziną 11 a 14, od 2 do 3 razy tygodniowo, ma wystarczyć w zupełności, aby dostarczyć sobie adekwatną dawkę witaminy D (mowa o osobie dorosłej, cieszącej się dobrym zdrowiem, w okresie od kwietnia do października, około).

Osoby o skórze ciemnej, a także te, które, mają kontakt ze słońcem przed godziną 11 albo po godzinie 14, jak również te, które systematycznie używają kremu przeciwsłonecznego, oraz te, które mieszkają na wyskościach raczej północnych, powinny przebywać na słońcu nieco dłużej, aby uzyskać odpowiednią dawkę witaminy D. Biorąc pod uwagę, iż dłuższy kontakt z promieniami słonecznymi może spowodować raka skóry, eksperci zalecają uparcie używanie kremów przeciwsłonecznych w momencie, kiedy przebywamy na słońcu dłużej niż 15 minut.

3. Nigdy nie miewam oparzeń słonecznych

Ekspozycja na promienie ultrafioletowe ma skutki kumulujące się, a to znaczy, iż dodają się one do siebie albo się mieszają wraz z upływem czasu. Uszkodzenia skóry zaczynaja się pojawiać już w najmłodszym wieku, nawet jeśli nie są one widoczne, i powiększają się przez całą długość życia.

Nowotwory skóry, takie jak rak podstawnokomórkowy (nie czerniaki złośliwe), czyli najczęściej pojawiający się typ raka skóry, są najczęściej spowodowane częstą i długą ekspozycją na słońce. Czerniaki złośliwe ze swej strony, są przede wszystkim spowodowane przez ekspozycję intensywną i krótkotrwałą, przede wszystkim taką, która powoduje oparzenia słoneczne.


Starzenie się skóry


Główne cechy charakterystyczne postarzałej skóry mają być spowodowane przez fotostarzenie, a to znaczy – przez starzenie spowodowane działaniem słońca (przede wszystkim, działaniem promieni UVA), a nie przez wiek. Najbardziej widoczne zmarszczki na twarzy i na rękach są tego dowodem. Stałe zmarszczki, spowodowane przez fotostarzenie, są zarazem i powierzchniowe i głębokie, tam, gdzie pojawiają się uszkodzenia związane z oksydacją. Aby zablokować promieniowanie UVA, zaleca się stosowanie produktów przeciwsłonecznych, zawierających tlenek cynku albo tlenek tytanu.

4. Rak skóry łatwo się leczy

Ponad 90% nowotworów skóry, czyli  nowotworów podstawnokomórkowych (łac. carcinoma basocellulare, basalioma, ang. basal cell carcinoma, BCC), postępuje bardzo powoli. Nawet jeśli łatwo się je leczy, to wymagają one interwencji chirurgicznej – czyli wycięcia tkanki - która może pozostawić blizny.

Dwie inne postaci raka skóry ewoluują jednak nieco szybciej: rak płaskonabłonkowy oraz czerniak złośliwy. Czerniak złośliwy jest odpowiedzialny za większość zgonów spowodowanych rakiem skóry. Jednakże, można go leczyć z powodzeniem, jeśli jest wykryty odpowiednio wcześnie. Kiedyś uważano, iż mogą istnieć łagodne czerniaki (ograniczone guzy, który nie zagrażają inwazją na cały organizm) oraz czerniaki złośliwe. Dziś już wiemy, że każdy czerniak jest złośliwy.

5. To bardzo przecież nużące, każdego dnia, co jakiś czas, nakładać na nowo krem przeciwsłoneczny


Jeśli się nie kąpiesz, możesz nakładać krem przeciwsłoneczny co dwie godziny. Musisz go nałożyć ponownie po kąpieli albo po aktywności, w trakcie której się pocisz. Krem przeciwsłoneczny zawsze powinien być nakładany na skórę suchą. Dla osoby średniego wzrostu, aby pokryć cale ciało, potrzeba 2 łyżek stołowych takiego kremu (30 ml), czyli około 2 mg na centymetr kwadratowy skóry. Jeśli chodzi o twarz, powinna wystarczyć 1 łyżeczka do herbaty, czyli równowartość 5 mililitrów.

6. Produkty przeciwsłoneczne są stanowczo za drogie

Nie ma żadnej potrzeby, żeby kupować najdroższe produkty, aby być dobrze chronionym przed słońcem. Najdroższe kremy nie zawsze są najlepsze, miejmy tego świadomość.

Dla populacji generalnej (także dla dzieci), dermatolodzy doradzają czynnik ochrony SPF 15 albo 30 (dla skóry najjaśniejszej). I nie ufajcie kremom przeciwsłonecznym, które mają czynnik SPF 50 albo większy. Żaden test do tej pory nie wykazał żadnej dodatkowej ochrony poza czynnikiem SPF 50. Poza tym, budzą one uczucie fałszywego bezpieczeństwa, co jest dla nas wysoce niekorzystne.

Komentarze do: Jak chronić się przed słońcem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz