Szukaj

Dlaczego niektórzy mają trądzik, a inni nie?

Podziel się
Komentarze0

Wielu nastolatków i młodych dorosłych cierpi na tę przypadłość o różnym stopniu nasilenia. Inni zaś wchodzą w wiek dorosły bez najmniejszego pryszcza na twarzy. W rzeczywistości, jedynie 1 osoba na 5 zachoruje na trądzik w ciągu całego życia. Jakie są przyczyny tej niesprawiedliwości? Badacze pochylili się nad tą kwestią i znaleźli pewien trop.Wiemy od dawna, że pojawianie się wyprysków jest rezultatem zapaleń i zakażeń w porach skóry, zaostrzonych przez bakterie, a przede wszystkim przez Propionibacterium acnes.

Gatunek ten występuje u wszystkich ludzi i nie składa się jedynie ze szkodliwych szczepów, albowiem jego obecność jest także barierą przeciwko trądzikowi. A nawet pozwala zachować zdrową i lśniącą cerę - czytamy w najnowszym artykule.

Jak stwierdzają naukowcy z University of California Los Angeles (UCLA), w badaniu opublikowanym w Journal of Investigative Dermatology, różni ludzie mają różne szczepy Propionibacterium acnes. I to właśnie tu jest pogrzebany przysłowiowy pies.


Zespół badaczy na czele z Huiying Li przestudiował skórę 49 osób ze skórą trądzikową oraz 52 osób ze skórą zdrową. Naukowcy posłużyli się plastrami przeciwko zablokowanym porom na nosie.

Rezultat? Bakteria P. acnes gnieździ się głęboko w skórze uczestników, ale pośród pobranych próbek udało się wyizolować genomy aż 66 szczepów tego mikroba. Dwa odrębne szczepy P. acnes były często stwierdzane u osób z trądzikiem, a bardzo rzadko u osób ze zdrową cerą. Trzeci szczep zaś był obecny prawie wyłącznie u tych drugich.

Huiying Li mówi: - Podejrzewamy, że ten właśnie szczep posiada naturalny mechanizm obronny, który pozwala mu rozpoznać agresorów i ich zniszczyć, zanim zarażą komórkę bakteryjną. Oznacza to, że nie mamy takich samych szczepów P. acnes w naszych porach, a niektóre mogą nawet chronić przed tą nieprzyjemną chorobą skóry, jaką jest trądzik.

Jest to ważne odkrycie, które być może pozwoli stworzyć nowe terapie.

Huiying Li kontynuuje: - Być może szczep ten będzie chronił skórę zupełni tak samo, jak bakterie w jogurcie pomagają chronić jelita przed szkodliwymi mikroorganizmami.

Komentarze do: Dlaczego niektórzy mają trądzik, a inni nie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz