Szukaj

Jak dbać o suchą skórę?

Podziel się
Komentarze1

Pięlęgnacja cery suchej jest nie lada wyzwaniem, w odróżnieniu dla ludzi, którzy posiadają cerą tłustą, czy mieszaną. Owszem wysuszona skóra niesprzyja wypryskom, czy rozszerzonym porom. Jednak jest ona nadmiernie wrażliwa, a co o więcej szybciej można na niej zauważyć objawy starzenia.Warto pamiętać, że każdy rodzaj cery może się odwodnić, nawet cera tłusta.

Jak dbać o suchą skórę?

Cera sucha

Cera sucha nie potrafi wytworzyć odpowiedniej ilości lipidów, które odgrywają ogromną rolę w utrzymywaniu funkcji ochronnych skóry. Brakuje jej substancji wiążących wodę w naskórku, przez co jest wysuszona, szorstka, zaczerwieniona i się łuszczy. Działanie czynników zewnętrznych wpływa na nią bardzo niekorzystnie, jeszcze bardziej ją podrażnia. Sucha skóra jest dolegliwością, która najczęściej dotyka osoby po 30. roku życia, wtedy spada aktywność gruczołów łojowych. Sucha skóra często występuje przy niektórych chorobach, między innymi przy atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, zaburzeniach hormonalnych.

Sucha a odwodniona

Oba typy skóry dają podobne objawy, takie jak szorstkość, chropowatość, podrażnienie. Dzieje się tak jednak z różnych przyczyn. Cera sucha może być uwarunkowana genetycznie, natomiast cera odwodniona może być po prostu wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Stosowania zbyt silnych kosmetyków, działających wysuszająco, czy wystawiania cery na działanie różnorodnych warunków atmosferycznych, (mróz, słońce) lub częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Skóra odwodniona wolniej się regeneruje i jest bardziej podatna na tworzenie się zmarszczek.

Pielęgnacja cery suchej

Celem pielęgnacji suchej cery jest przywrócenie skórze naturalnej ochrony i uzupełnienie jej brakujących lipidów. Jest to proces złożony, oprócz tego że o suchą skórę należy dbać na zewnątrz, ważnym aspektem jest również dieta.

1. Oczyszczanie

Pierwszą fazą pielęgnacji jest oczyszczanie. Twarz najlepiej myć przegotowaną albo mineralną wodą z dodatkiem specjalnych kosmetyków. Ważne, aby nie zawierały one alkoholu. Do oczyszczania nie wolno używać mydła, które jeszcze bardziej wysusza.  Najlepiej jeśli będą to mleczka, śmietanki przeznaczone do cery suchej. Nie tylko nie naruszą bariery ochrony skóry, ale także pozostawia tłustą warstwę.

2. Nawilżanie i natłuszczanie

Kolejną fazą jest nawilżanie i natłuszczanie. Skóra ze skłonnościami do przesuszania się, bardzo dobrze reaguje na gęste i bogate w składniki odżywcze kremy. Kosmetyk, który dobrze zadba o cerę suchą, nawodni ją, powinien zawierać takie substancje jak: kwas hialuronowy, mocznik, kwas mlekowy, ceramidy, kwasy tłuszczowe, glicerynę, filtr UV. Taki krem można stosować kilka razy dziennie. Wcale to nie znaczy, że nocą nie musimy pielęgnować naszej skóry. Warto również stosować krem na noc,  który ze wzmocnioną siłą podczas snu przyniesie szybsze i silniejsze rezultaty.

3. Maseczki

Osoby ze suchą skórą, raz na jakiś czas powinny zastosować nawilżające maseczki o konsystencji kremu, które są bardzo odżywcze dla skóry. Należy unikać takich, które prowadza do złuszczania naskórka, oraz wszelkiego rodzaju peelingów, zwłaszcza gruboziarnistych.

4. Dieta

Dieta jest również, bardzo ważnym aspektem. Osoby z tendencjami do przesuszania się skóry, powinny ograniczyć w swojej diecie takie produkty jak: mięso, sól, ostre przyprawy, duże ilości kawy i papierosów. Nie jest to reguła, ale osoby spożywające te produkty, częściej cierpią na dolegliwości związane z suchą skórą. Zamiast tego powinno wprowadzić się do swojej diety więcej warzyw, owoców, migdałów, orzechów, czy pestek dyni.

Sucha skóra u mężczyzn

Nie tylko kobiety zmagają się z dolegliwościami związanymi z przesuszoną skórą. Mężczyźni często doświadczają tego samego problemu. Owszem, biologiczna budowa ich skóry nieco różni się od kobiecej, nie jest to jednak wcale korzystne. Większa liczba włosów na twarzy, a co za tym idzie, częste golenie, doprowadzają do wysuszenia, podrażnienia i łuszczenia się skóry. Jeśli chodzi o pielęgnację, trzeba zastosować się do wymienionych wcześniej reguł. Zadbać o nawilżanie i nawadnianie skóry. Przede wszystkim ograniczyć używanie mydła do mycia twarzy, co najczęściej czynią mężczyźni, a zastosować specjalne kosmetyki, które poprawią kondycję skóry.

Pielęgnacja cery suchej, nie jest wcale łatwą rzeczą. Wymaga zastosowania specjalnych kosmetyków, diety. Jednak wygląd skóry, bardzo wiele mówi o człowieku, dlatego warto odpowiednio o nią zadbać, a korzyści będą widoczne zarówno dla nas jak i dla innych.

Komentarze do: Jak dbać o suchą skórę? (1)

uma606
uma606 08-05-2014 01:06

Kosmetyki z apteki

1

Najlepiej do pielęgnacji prawdziwie suchej skóry, kupić sobie coś z szerokiej gamy kosmetyków aptecznych - nie osobiście najbardziej pomaga dermika hydratic.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze