Szukaj

Bakterie AOB mogą pomóc w walce z trądzikiem i wrzodami

Podziel się
Komentarze0

Każdy z nas zna powiedzenie, że „częste mycie skraca życie”, lecz czy to możliwe, że dzięki codziennym nawykom higienicznym faktycznie stajemy się aż "zbyt czyści"? Czy mydło i inne kosmetyki oczyszczające nie usuwają również mikrobów wpływających pozytywnie na zdrowie naszej skóry? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć badacze, którzy prezentowali swoje odkrycia podczas konferencji odnośnie dobroczynnych mikrobów organizowanej w Waszyngtonie przez American Society for Microbiology.

Pożyteczna bakteria

Badacze z AOBiome, firmy specjalizującej się w biotechnologii, pracują nad produktem do pielęgnacji skóry, który będzie mógł leczyć choroby skóry takie jak trądzik czy owrzodzenia poprzez przywrócenie właściwego poziomu pożytecznych bakterii znanych jako AOB (ang. ammonia-oxidizing bacteria – bakterie utleniająca azot amonowy), która rozkłada amoniak, jeden z głównych składników potu.

Inspirację dla badaczy stanowił fakt, że utlenianie azotu produkuje azotyny i tlenki azotu, które są ważne m.in. przy zapaleniach skóry, rozluźnianiu naczyń krwionośnych i gojeniu rań - stąd wniosek, że AOB mogłoby powodować podobne efekty.

Obiecujące badania

W przeprowadzonym badaniu, którego wyniki zaprezentowano podczas konferencji, naukowcy z AOBiome podzielili grupę 24 wolontariuszy na dwie grupy. Jedna z nich stosowała produkt zawierający bakterię Nitrosomonas (AOB), a druga jedynie placebo - żaden z uczestników nie wiedział, do której grupy należy. Według wymazów skóry pobranych przed rozpoczęciem badania, początkowo żaden z uczestników nie miał AOB na swojej skórze.

Badanie trwało trzy tygodnie. Przez pierwsze dwa członkowie obydwu grup nie stosowali żadnych kosmetyków do włosów, potem jednak powrócili do swoich zwykłych nawyków. Po upływie trzech tygodni, uczestnicy, którzy używali produktu z AOB zgłaszali poprawę stanu skóry, podczas gdy grupa stosująca placebo w porównaniu  z nimi robiła to rzadko lub wcale.

Według wymazów pobranych po pierwszym tygodniu AOB były obecne w 83-100% próbek w grupie stosującej AOB i w żadnej w drugiej grupie. Po drugim tygodniu w pierwszej z nich obecność AOB spadła do 60%. Dalsze badania wykazały, że AOB zmieniła mieszankę bakterii obecną na skórze, skutkując w poprawie jej stanu.

Jak podaje dr Larry Weiss, Główny Lekarz w AOBiome – Badanie pokazuje, że żywe bakterie Nitrosomonas są dobrze tolerowane i mogą stanowić obietnicę nowej, samoregulującej się metody dostarczania azotynów i tlenku azotu do ludzkiej skóry. AOBiome planuje przeprowadzenie dalszych badań klinicznych w celu sprawdzenia na ile AOB może zwalczać trądzik i cukrzycowe owrzodzenia u ludzi.

Opracowała: Julia Liszka

Komentarze do: Bakterie AOB mogą pomóc w walce z trądzikiem i wrzodami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz