Szukaj

Problemy okresu dojrzewania

Podziel się
Komentarze0

Okres dojrzewania jest szczególnym etapem w życiu nastolatków. Zachodzi wtedy wiele zmian w organizmie człowieka, które mogą wywoływać pewien dyskomfort. Jak się okazuje w okresie dojrzewania nastolatkowie zmagają się nie tylko ze zmianą wyglądu ciała, ale również z całym szeregiem innych problemów. O jakich problemach mowa?


  • pryszcze i chroniczny trądzik
Zmiany hormonalne przyczyniają się do pobudzenia gruczołów łojowych, przez co mamy do czynienia ze zwiększoną produkcją substancji łojowej. W efekcie na twarzy, ramionach, plecach i klatce piersiowej powstają grudki, które powodują zatykanie ujść gruczołów w skórze. W tym czasie tworzą się również zaskórniki, nazywane wągrami. W przypadku gdy bakterie przedostaną się do nich powstaje stan zapalny. Skóra w takim miejscu ulega zaczerwienieniu, a w jej miejscu tworzy się pryszcz. Duże ilości pryszczy określa się mianem trądziku młodzieńczego. Z trądzikiem młodzieńczym zmaga się zdecydowana większość nastolatków. U chłopców występuje on stosunkowo częściej i trwa nieco dłużej niż u dziewczyn. Typowy trądzik pojawia się pomiędzy 14 a 17 rokiem życia.

Chcąc zapobiec powstawaniu zaskórników należy regularnie oczyszczać skórę przy pomocy środka o pH neutralnym dla skóry. Do pielęgnacji twarzy zalecane jest stosowanie specjalnych płynów do zmywania oraz kremów przeciwtrądzikowych. Nie należy wyciskać ani zdrapywać powstałych wyprysków, gdyż takie postępowanie przyczynia się do rozszerzenia infekcji i rozwoju bakterii w głębszych warstwach skóry. W efekcie może dojść do powstania trwałych i rozległych blizn.


  • owłosienie
Jednym z częstych problemów okresu dojrzewania są tłuste włosy. By temu zapobiec należy myć włosy odpowiednio często wykorzystując do tego szampon przeznaczony do włosów suchych. Częstą zmorą nastolatków jest również łupież. Może być on szczególnie uciążliwy. W walce z łupieżem najlepiej sprawiają się specjalne szampony z przeznaczeniem przeciwłupieżowym. Częstotliwość mycia włosów w dużym stopniu zależy od indywidualnych potrzeb. Bez wątpienia pielęgnacja włosów będzie zajmowała nieco więcej czasu niż dotychczas, jednak warto ten czas znaleźć, gdyż zdrowe i piękne włosy pozwalają nam czuć się lepiej na co dzień.


W okresie dojrzewania zmagamy się nie tylko z owłosieniem w okolicach intymnych i pod pachami. Wzmaga się również owłosienie rąk i nóg. U chłopców często spotykane są włosy rosnące na klatce piersiowej i pośladkach. Oczywiście na tym etapie życia pojawia się również owłosienie na twarzy. U chłopców obserwujemy początkowo drobny meszek nad górną wargą i policzkach, który z czasem przekształca się w normalny zarost. Niektóre dziewczyny mogą również u siebie zaobserwować lekko widoczne owłosienie nad górną wargą i na brodzie. Najczęściej spotykane jest to u brunetek. Jednak takie owłosienie jest z reguły cechą dziedziczną.

Jakie są metody usuwania owłosienia?

  • golarka ręczna
  • golarka elektryczna
  • pianka
  • kremy do depilacji
  • wosk na zimno lub ciepło
  • elektroliza
  • higiena osobista
W okresie dojrzewania zarówno dziewczęta jak i chłopcy powinni większą uwagę skupić na higienie osobistej. Gruczoły potowe, które znajdują się pod pachami i w okolicy narządów płciowych wytwarzają w tym czasie więcej potu, który ma nieprzyjemny zapach. Chcąc pozbyć się tego nieprzyjemnego zapachu wskazane jest nie tylko stosowanie kąpieli codziennie, ale również po każdym wzmożonym wysiłku.

Komentarze do: Problemy okresu dojrzewania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz