Szukaj

Jak przebiega okres dojrzewania u dziewcząt?

Podziel się
Komentarze0

Dojrzewanie u dziewczyn to czas niezwykle dynamiczny, napięty i nerwowy. Droga do dorosłości prowadzi do znaczącej zmiany wyglądu, u każdej dziewczyny przebiega ona w innym tempie, co często rodzi niepotrzebne troski wśród nastolatek związane z tym, że inne koleżanki już menstruują, zakładają biustonosze, tym samym powoli stając się kobietami, a inne nadal pozostają dziećmi.

Jak przebiega okres dojrzewania u dziewcząt?

Dojrzewanie u dziewczyn rozpoczyna się między 11 a 14 rokiem życia. To o około 2 lata wcześniej niż u chłopców.  Rozwój ten sterowany jest przez hormony, produkowane przez przysadkę mózgową, która pobudza pęcherzyki w jajnikach do produkcji kobiecego hormonu - estrogenu. To on pobudza do rozwoju pierwotnych i wtórnych żeńskich cech płciowych. 

Proces rozwoju kobiecego ciała kończy się ok. 17 roku życia. Cechy pierwotne istnieją już od urodzenia, zalicza się do nich te organy, które potrzebne są do rozmnażania, czyli wagina, jajniki oraz macica. W trakcie okresu dojrzewania jajniki rozwijają się, macica zmienia swój kształt, a wargi sromowe stają się większe i ciemniejsze. 

Dodatkowo estrogen odpowiada za rozwój wtórnych cech płciowych. Zmienia się całe ciało dziewczyny- biodra się zaokrąglają, talia staje się węższa, a uda pełniejsze. Również cera ulega przemianom, zaczyna się przetłuszczać, co jest idealnym środowiskiem do rozwoju pryszczy i wyprysków. W okresie dojrzewania pojawiają się pierwsze włosy łonowe oraz owłosienie pod pachami. Ich kolor nie musi się pokrywać z kolorem włosów na głowie. Owłosienie w tych miejscach jest zupełnie naturalną sprawą, jednak nastolatki ze względów estetycznych najczęściej decydują się na depilację. Na rynku dostępnych jest wiele środków usuwających zbędne włosy, każda dziewczyna powinna indywidualnie sprawdzić, która forma depilacji jest dla niej najbardziej odpowiednia.


Do wtórnych cech płciowych zaliczamy biust.  W wieku 10 lat zaczynają się powiększać sutki,  a w biuście odkłada się tkanka tłuszczowa, która z czasem zaokrągla piersi. W tym okresie są one bardzo wrażliwe na ból. Proces ten trwa kilka lat, u niektórych dziewczyn przebiega szybciej, u niektórych wolniej, jest to w pełni naturalne. Dodatkowo piersi mogą rosnąć nierównomiernie, jedna z nich może być większa od drugiej, to również jest zjawiskiem typowym, z czasem jednak ich rozmiar się unormuje. 

Kolejnym wyznacznikiem przemiany dziewczynki w kobietę jest pojawienie się pierwszego krwawienia. Z reguły występuje ono ok. 10 - 14 roku życia. Objawem sugerującym zbliżającą się pierwszą miesiączkę jest biało - żółta wydzielina z pochwy, świadcząca o tym, że gruczoły zaczęły pracować. Po upływie około roku pojawi się krwawienie. Towarzyszyć temu mogą bóle i skurcze brzucha, na co najlepiej pomogą ćwiczenia relaksująco- uspokajające. 

Miesiączka trwa od 3 - 6 dni, a cały cykl kobiecy z reguły wynosi 28 dni, co oznacza że krwawienie regularnie pojawia się mniej więcej co 4 tygodnie. Jednak w okresie dojrzewania często zdarza się, że okres nie pojawia się w równych odstępach czasu. Nie jest to powodem do obaw, z biegiem lat w naturalny sposób się to ureguluje.  Należy również pamiętać, że czas dojrzewania jest dla wielu nastolatek okresem pierwszych kontaktów seksualnych z płcią przeciwną, dlatego należy je jak najwcześniej uświadomić z zakresiu środków antykoncepcyjnych.

Dojrzewanie nastolatek jest ciężkim czasem zarówno dla nich samych, jak i dla otoczenia. Nastrój zmieniający się jak w kalejdoskopie, problemy z zaakceptowaniem swojego nowego ciała, przekroczenie pewnego progu i przeobrażenie się w kobietę… Wszystkie te czynniki wpływają na nastolatki, dlatego ważne jest, by zawsze odczuwały one wsparcie ze strony rodziny.

Autor:

Manuela Tomala

Komentarze do: Jak przebiega okres dojrzewania u dziewcząt?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz