Szukaj

Trądzik niemowlęcy

Trądzik głównie kojarzy się z nastolatkami, okresem dojrzewania i burzą hormonów. Jednak coraz częściej z takim problemem borykają się osoby dorosłe, ale także dzieci, które nie ukończyły jeszcze 1. roku życia. Trądzik niemowlęcy występuje u ok. 20% noworodków - częściej u chłopców niż u dziewczynek. Trądzik malutkich dzieci można podzielić na noworodkowy, występujący w pierwszych tygodniach życia dziecka, oraz niemowlęcy, trwający nawet do kilku miesięcy.

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy początkowo objawia się w postaci czerwonych plamek na czole, nosku i policzkach dziecka, po czym pojawiają się drobne, czerwone krostki. Rzadko obserwuje się zmiany ropne, charakterystyczne dla trądziku młodzieńczego. Zaobserwowane zmiany skórne są dość często mylone z alergią lub objawami atopowego zapalenia skóry. Istnieje kilka hipotez dotyczących przyczyn występowania trądziku niemowlęcego.

Przyczyny trądziku niemowlęcego

Trądzik niemowlęcy to dość częsta dolegliwość. Nie powinniśmy się nią jednak bardzo martwić, ponieważ w większości przypadków samoistnie zanika, nie zostawiając żadnych śladów. Oczywiście, jeśli zmiany skórne się nasilają lub zaczynają się rozprzestrzeniać na inne partie ciała, to należy niezwłocznie udać się z maluchem do lekarza. Nie ma naukowo potwierdzonych przyczyn występowania trądziku niemowlęcego. Do najczęstszych powodów pojawienia się drobnych krostek na twarzy dziecka należą:

Przegrzanie dziecka

Lęk przed ewentualna infekcją powoduje, że sporo rodziców popełnia ten błąd, nie zdając sobie sprawy, że zbyt duża ilość ubranek i podwyższona temperatura powietrza w domu mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Kosmetyki

maluszki mają bardzo delikatną skórę, która wymaga wyjątkowego traktowania. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą ją podrażnić, wywołać reakcje alergiczną i tym samym nasilić objawy trądziku niemowlęcego.

Detergenty

W pierwszych tygodniach życia dziecka należy zwracać szczególną uwagę na proszki i płyny, w których prane są ubranka. Trzeba pamiętać, żeby wybierać produkty, które są dedykowane najmłodszym. Istnieje wówczas mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień.

Hormony mamy

niedawno pojawiła się nowa teoria, mówiąca o tym, że jedną z przyczyn pojawienia się trądziku niemowlęcego są androgeny. Poziom tych męskich hormonów (odpowiedzialnych za niski ton głosu, owłosienie, problemy skórne) ulega podwyższeniu u ciężarnych kobiet, ale też nie obniża się od razu po porodzie. W związku z tym, jest dość prawdopodobne, że mama przekazuje je dziecku podczas karmienia piersią. Tak więc istnieje możliwość, że to właśnie androgeny mogą odpowiadać za powstawanie trądziku niemowlęcego.

Leczenie trądziku niemowlęcego

Trądzik niemowlęcy na szczęście nie jest ani groźną, ani uciążliwą dla dziecka, dolegliwością. Na ogół nie wymaga też leczenia farmakologicznego i po pewnym czasie znika sam. Jedyne, o czym należy pamiętać to właściwa pielęgnacja twarzy maleństwa. Buzię dziecka powinno się przemywać wacikiem nasączonym w ciepłej, przegotowanej wodzie z dodatkiem myjącego i lekko natłuszczającego produktu. Oprócz tego można też stosować kremy z zawartością cynku oraz witamin A i D³, które szybko łagodzą i przyspieszają gojenie się krostek. Warto tutaj zaznaczyć, żeby nie przesadzić z ich ilością, ponieważ zbyt ciążka konsystencja kosmetyków może utrudnić skórze oddychanie.

Zapobieganie trądzikowi niemowlęcemu

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego profilaktyka w tym przypadku jest bardzo istotna. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, aby nie przegrzewać dziecka. Za duża ilość ubranek, czapeczka nasunięta na całe czoło, dodatkowy kocyk lub zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu powodują nadmierne pocenie się, a co za tym idzie, powstawanie zmian skórnych.

Ponadto powinno się używać delikatnych, hipoalergicznych kosmetyków, przeznaczonych dla niemowląt. Oprócz tego należy zwracać szczególną uwagę na to w jakim proszku pierzemy ubranka dziecka, ale też nasze, z którymi maluch również ma przecież kontakt. Jeśli zastosujemy tych kilka prostych wskazówek to buzia naszego maleństwa pozostanie gładka i miękka.

Autor: Joanna Madej

Komentarze do: Trądzik niemowlęcy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz