Szukaj

Dlaczego nasze włosy siwieją z wiekiem?

Podziel się
Komentarze0

Jest to, niestety, nieuniknione: wcześniej czy później (w zależności od osoby) na naszej głowie pojawiają się białe włosy. Siwienie, siwizna, tak się nazywa to zjawisko. I jest to mechanizm naturalny, jeszcze trochę tajemniczy dla naukowców. Zainteresujmy się najpierw pigmentacją włosa.


Pigmentacja włosa: sekrety jego koloru


Czarne, brązowe albo rude, włosy mają kolor dzięki melaninie, tej samej molekule, która barwi naszą skórę i prowokuje jej brązowienie pod wpływem promieni słonecznych. Melanina jest więc także wydzielana przez melanocyty, ale melanocyty, które są usytuowane na poziomie jednostki pigmentacyjnej mieszka włosowego. Następnie jest ona włączana do keratynocytów, które syntezują z kolei podstawowy składnik naszych włosów, czyli keratynę. Z biegiem lat i pod wpływem procesu starzenia, mechanizm ten słabnie, po części z powodu cyklu włosowego.


Włos żyje około od 2 do 6 lat, a po tym okresie wypada. Po fazie odpoczynku, jednostka pigmentacyjna mieszka włosowego musi się odnowić z melanocytów rezerwowych, ale liczba tych komórek progresywnie się zmniejsza, wraz z każdym zachodzącym cyklem (z powodów, które nie do końca są jeszcze naukowcom znane). Jeśli zajdzie kilkadziesiąt takich cykli po sobie (czyli około 40 roku życia), liczba melanocytów staje się zbyt mała, aby mogły one skutecznie nadawać kolor włosom. Bez melaniny więc, nowy włos, który zaczyna rosnąć, pozostaje biały!

Siwe włosy: dziedziczne?

Dlaczego więc niektóre osoby zaczynają siwieć bardzo wcześnie, a inne nie? Ponieważ wczesne pojawienie się siwych włosów często jest dziedziczne. Dlatego bardzo prawdopodobne jest, iż może chodzić tutaj o predyspozycje genetyczne, mimo że geny odpowiedzialne za to zjawisko nie zostały jeszcze zidentyfikowane. Jednakże, inne czynniki także mogą wchodzić w grę, takie jak stres, nikotynizm, intensywna ekspozycja na słońce, albo jeszcze choroby takie jak: anemia, niedobór witamin albo zaburzenia czynności tarczycy.

Komentarze do: Dlaczego nasze włosy siwieją z wiekiem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz