Szukaj

Codzienna pielęgnacja włosów

Podziel się
Komentarze2

Każda osoba posiada włosy (lub kiedyś je posiadała). Są one dość ważnym elementem wyglądu zewnętrznego. Płeć żeńska, która szczególną wagę przykłada do wyglądu, bardzo mocno skupia się na włosach. To głównie na nich buduje się wrażenie na temat danej osoby. Oczywiście nie tylko wygląd się liczy, ale ma duży wpływ na pierwsze wrażenie, które jest bardzo ważne. Niestety nie ma jednego sposobu na pielęgnację wszystkich rodzajów włosów. Każdy typ fryzur wymaga innej pielęgnacji codziennej.Co prawda istnieje kilka uniwersalnych metod odpowiednich dla każdego rodzaju włosów, ale mają one tylko delikatny wpływ na pielęgnację, niestety trzeba również stosować metody charakterystyczne dla danego rodzaju włosów. W związku z tym, aby odpowiednio dbać o wygląd należy ustalić typ włosów, a jest ich kilka.

Oczywiście uniwersalnymi metodami pielęgnacji włosów są takie zabiegi jak mycie szamponem przeciwłupieżowym, stosowanie odżywek, ochrona włosów przed szkodliwymi czynnikami takimi jak słońce i promienie UV (również w solarium) oraz łagodzenie skutków działania tych czynników poprzez stosowanie specjalnych kosmetyków. Do codziennej pielęgnacji należą również zabiegi fryzjerskie, takie jak przycinanie, modelowanie, farbowanie itp.

Włosy normalne - jest to rzadkość. Właścicielki tych włosów są wielkimi szczęściarami. Są to włosy, które nie są poddawane silnym zabiegom fryzjerskim. Włosy takie są lśniące, sprężyste i elastyczne. Jedynym problemem związanym z tymi włosami może być ich nadmierne przesuszanie końcówek (oczywiście w przypadku długich włosów). Wymagają one mycia szamponami do codziennej pielęgnacji. Nadają one włosom wilgoć oraz połysk. Warto również stosować lekkie odżywki chroniące przed działaniem szkodliwych czynników. Ważne jest również stosowanie kosmetyków nawilżających (maseczki) w przypadku omawianych długich włosów normalnych.

Włosy mieszane - posiadają one cechy włosów przetłuszczających oraz suchych. Ich cechą charakterystyczną jest tłustość u nasady oraz łamliwość, suchość na końcach. Do ich pielęgnacji bardzo ważne są delikatne szampony. Końcówki muszą być podcinane regularnie, co 6-8 tygodni, aby uniknąć ich rozdwojenia. Można je również wzmacniać odpowiednimi preparatami. Nie należy stosować preparatów obciążających włosy (balsamy i odżywki bez spłukiwania).


Włosy przetłuszczające się - włosy takie powstają w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Łatwo się sklejają oraz przyciągają brud. Bardzo często towarzyszy im łupież. Wymagają one codziennego mycia, które usuwa nadmiar łoju. Należy używać szamponów, które działają łagodząco na skórę głowy. Należy zastosować szampony zwiększające puszystość włosów oraz zawierające ekstrakty z ziół (takich jak rumianek, chmiel, słonecznik, aloes). Po myciu takich włosów można zastosować płukankę z wody i soku z cytryny. Nie należy stosować środków bez spłukiwania, ponieważ obciążają one włosy.


Włosy elektryzujące się - wydaje się, że najlepszą metodą na te włosy może być woda. Włosy elektryzujące się wymagają dużej ilości wilgoci oraz odżywek (najlepiej wygładzających). W tym przypadku można stosować lakiery, żele oraz inne środki do stylizacji włosów. Należy również pamiętać o używaniu szczotek i grzebieni z metalu, drewna i włosia naturalnego zamiast z tworzyw sztucznych. Trzeba również pamiętać o unikaniu suszenia gorącym powietrzem.

Włosy słabe - są rzadkie, kruche i łamliwe. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być złe odżywianie. Niestety nie istnieje żadne lekarstwo na taki rodzaj włosów. Aby spowolnić ich łamliwość i wypadanie należy odpowiednio odżywić włosy. Zaleca się również stosowanie łagodnych szamponów z odżywkami, a także przyjmowanie suplementów diet (np. Skrzypowita).

Włosy suche - są podatne na uszkodzenia podczas czesania i układania. Najważniejsze jest wygładzanie ich powierzchni oraz unikanie przesuszania. W takiej sytuacji ważne są szampony o działaniu nawilżającym i regenerującym. Bardzo ważne jest, aby nie suszyć włosów gorącym powietrzem. Należy również unikać wizyt w solarium, oraz częstych kąpieli słonecznych bez zabezpieczających je kosmetyków. Nie należy robić trwałej ondulacji oraz używać gorących lokówek, prostownic, suszarek i mocnych środków do stylizacji.

Jak widać istnieje bardzo wiele rodzajów włosów. Każdy z nich wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Należy się stosować się do zasad i tych zamieszczonych powyżej, jak również uważnie dobierać kosmetyki do swojego typu włosów. Powyższy zestaw rad jest bardzo pomocny i praktyczny. Niestety nie ma jednej odpowiedniej metody pielęgnacji dla wszystkich rodzajów fryzur. Szkoda, bo takie rozwiązanie byłoby niezwykle korzystne oraz wygodne. Informacje zawarte w tym artykule powinny pomóc w określeniu idealnej metody pielęgnacji każdego rodzaju włosów kobiecych.

Artykuł powstał przy współpracy
kliniki Handsome Men
www.handsomemen.pl

Komentarze do: Codzienna pielęgnacja włosów (2)

klaudia844
klaudia844 30-12-2010 21:01

Super artykuł z przydatnymi informacjami

1

Rzadko czyta się tak profesjonalnie napisane teksty, które nie są masłem maślanym, ale zawierają rzetelne informacje. Jednak nie o artykule tu mowa, a o pielęgnacji włosów :) Ja stosuje na co dzień kosmetyki Goldwell na... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
arpka
arpka 30-12-2010 11:31

pielęgnacja

1

Mój patent na piękne i zdrowe włoski to raz w tygodniu henna i codziennie po myciu intensywnie nawilżająca maska osmo która sprawia, że włosy są zdrowiutkie, jedwabiste a co najważniejsze łatwe w układaniu co jest istot... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze