Szukaj

Brązowe plamy: dlaczego się pojawiają?

Podziel się
Komentarze0

Plamy starcze, nazywane również plamami soczewicowatymi albo plamami brązowymi, ukazują się głównie na dłoniach, na twarzy albo na dekolcie, po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia. Często uważane za mało estetyczne, te brązowe plamy, mierzące od kilku milmetrów do jednego centymetra średnicy, pojawiają się z reguły w małych grupkach w tym samym regionie ciała.


Ale jakie jest właściwie ich pochodzenie?

Wina słońca

Pojawiają się one jedynie na skórze najbardziej eksponowanej na słońce, a więc można powiedzieć, że plamy soczewicowate są bezpośrednią konsekwencją działania promieni słonecznych (przede wszystkich, promieniowania UVA). Dlatego też, piersi albo pośladki, generalnie mające mniejszy kontakt ze słońcem, bardzo rzadko są dotknięte plamiami starczymi. W obliczu tej nadmiernej ilości słońca, nasza skóra nie wie już jak reagować, a więc odpowiada w sposób dla niej wysoce anormalny.


Miejscowa akumulacja melaniny

Ekspozycja na słońce sprzyja lokalnej akumulacji melanocytów, czyli komórek, które produkują melaninę. Proteina ta, odpowiedzialna za proces opalania, albo również za kolor włosów, jest więc bardziej skoncentrowana w sposób miejscowy. A to właśnie powoduje pojawianie się plam soczewicowatych, które w dodatku mają tendencję do ciemnienia wraz z upływem czasu.

Komentarze do: Brązowe plamy: dlaczego się pojawiają?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz