Szukaj

Jak leczenie raka wpływa na intymność seksualną?

Chorzy na raka w trakcie leczenia radio- czy chemioterapią mogą doświadczyć różnych przykrych konsekwencji terapii. Zaburzenia czynności seksualnych - długotrwałe skutki uboczne leczenia mogą mieć dla pacjentów chorych na raka ujemny wpływ na jakość ich życia.

Jak leczenie raka wpływa na intymność seksualną?

Aby lepiej zrozumieć długotrwałe zaburzenia seksualne u chorych na raka i rozwinąć terapie dostosowane do ich potrzeb, naukowcy z Duke University twierdzą, że „istnieje potrzeba elastycznego i solidnego psychologicznego pomiaru funkcji seksualnych do użytku w placówkach onkologicznych”. Naukowcy przeprowadzili badanie fokusowe z grupą osób chorych na raka i z niego wyleczonych, aby dowiedzieć się, które elementy leczenia mają najbardziej destrukcyjny wpływ i jak to się dzieje, że mimo tych wad, wielu pacjentów mówi, że doświadczyli większej intymności seksualnej po pokonaniu raka.

Możliwe powikłania

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Psycho-Oncology. Jego autorzy twierdzą, że lepsze metody połączenia dyskusji lub terapia dotycząca seksualności mogą być szczególnie ważne dla pacjentów chorych na raka nie tylko w trakcie leczenia, ale także przez wiele lat po jego zakończeniu. Napisali - Seksualność i obraz ciała są zmartwieniem dla pacjentów we wszystkich stadiach rozwoju choroby. W przeciwieństwie do wielu innych skutków ubocznych leczenia, problemy seksualne często nie rozwiązują się w ciągu pierwszych dwóch lat wolnych od choroby, ale mogą być stałe i stosunkowo ciężkie.

Naukowcy wybrali chorych na raka i wyleczone z niego osoby powyżej 18. roku życia, aby przedyskutować z nimi wpływ leczenia na ich życie intymne w 16 jednopłciowych grupach fokusowych. Po czterech pierwszych sesjach, gdzie każda zawierała od 4 do 12 uczestników, naukowcy zawęzili zakres tematów rozmów do czterech głównych wątków: wielkość i znaczenie kwestii seksualnych dla chorych na raka, sposób, w jaki leczenie raka wpłynęło na różne aspekty intymności (pożądanie, podniecenie, stosunek płciowy, orgazm), wpływ leczenia raka na intymność i obraz ciała oraz wpływ leczenia na płodność u młodszych pacjentów.


Sfera seksualna wciąż ważna

Autorzy badania stwierdzili, że większość pacjentów jest zdania, że zbliżenie seksualne jest mniej ważne niż ich przetrwanie, jednak wciąż było kluczowym elementem jakości ich życia. Ludzie, którzy cierpią na różne rodzaje raka i otrzymali różne sposoby leczenia, mówili o swoich zmartwieniach wobec sposobu, w jaki leczenie koliduje z ich intymnością. Pacjenci chorzy na raka prostaty walczyli z impotencją lub nietrzymaniem moczu, a kobiety, które były leczone na raka narządów płciowych, często cierpiały na „zaburzenia funkcji seksualnych” w wyniku leczenia chirurgicznego albo radioterapii. Chorzy na raka płuc z kolei walczyli z zadyszką. Jednak u większości pacjentów problemem były wypadające włosy w trakcie leczenia, zmęczenie, obraz ciała i dyskomfort płynący z ograniczonej satysfakcji seksualnej. Większe obawy o płodność wyrażały kobiety niż mężczyźni, częściej również brały pod uwagę zachowanie płodności w leczeniu, ale zarówno kobiety i mężczyźni powiedzieli, że zbliżenie seksualne było odrębną kwestią od płodności.


Bliskość ponad wszystko

Pomimo wielu wspólnych objawów, którymi były zaburzenia seksualne, naukowcy odkryli, że pacjenci, którzy byli najbardziej zadowoleni ze swoich relacji seksualnych, oddzielali kwestie intymności od funkcji seksualnych. Oznacza to, jak napisano - Ogólne oceny zadowolenia z życia seksualnego nie muszą odpowiadać na konkretne aspekty funkcjonowania, jak wielu uczestników opisało zadowolenie z życia seksualnego i intymności mimo zmniejszonych funkcji seksualnych. - Jak jedna grupa fokusowa walcząca z rakiem piersi powiedziała - Możemy cieszyć się sobą bez uprawiania seksu - podkreślając, że ważna jest dla nich po prostu bliskość drugiej osoby, która może wesprzeć w trudnych chwilach.

Ewolucja znaczenia

Na podstawie tych ustaleń naukowcy mają nadzieję opracować rozszerzenia pomiaru na istniejącym Patient-Reported Outcomes Measurement Information System (PROMIS), czyli inicjatywie prowadzonej przez National Institutes of Health i siedem uniwersytetów, mającej na celu poprawę danych pacjenta, aby skupić się szczególnie na wpływie leczenia na spełnieniu seksualnym. Zgodnie ze stwierdzeniem, że w wielu przypadkach u pacjentów chorych na raka pojęcie „seksualnego spełnienia” i „intymności” zmieniało się i rosło odrębnie od podstawowego funkcjonowania fizycznego.

Autorzy badania twierdzą, że ważnym krokiem w badaniu jest analiza roli zaangażowanych partnerów i długoterminowe relacje wobec seksualnej satysfakcji pacjentów cierpiących na nowotwory. Poprzednie badania wykazały, że ludzie, którzy są w związku małżeńskim, mogą mieć większą szansę na przeżycie raka. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że to może właśnie utrzymanie intymności seksualnej odgrywa w tym dużą rolę.

Komentarze do: Jak leczenie raka wpływa na intymność seksualną? (1)

renii
renii 18-07-2013 22:40

rak ażycie intymne

1

Wszelkie problemy dotyczące życia seksualnego powinny być omówione z lekarzem przed leczeniem. Nie należy obawiać się podjęcia rozmowy na ten temat. Lekarz powinien wytłumaczyć wszystkie aspekty problemu.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze