Szukaj

Narażenie na substancje chemiczne może zmniejszyć liczbę plemników

Podziel się
Komentarze0

Zostaje wydanych coraz więcej raportów, wyszczególniających szkodliwy wpływ czynników chemicznych na jakość spermy. Ich wyniki są szczególnie istotne dla osób, mających zamiar założyć w przyszłości rodzinę.

Chociaż wiele zostało powiedziane o tym, że przegrzane laptopy oraz wąskie siodełka rowerowe powodują zmniejszenie ilości plemników, jest jeszcze inny, bardziej złowrogi i mniej oczywisty problem. To narażanie się mężczyzn na wpływ substancji chemicznych, których często nawet nie znają i są nieświadomi ich oddziaływania. Jednym ze sposobów, by uniknąć potencjalnego problemu, jest wiedza, gdzie można napotkać te substancje w życiu codziennym . Istnieją dwie substancje chemiczne, które wydaje się, że przeniknęły niemal każdy jego aspekt. Są to bisfenol A, bardziej znany jako BPA oraz ftalany.

Nośniki BPA

BPA zawarte jest w wielu tworzywach sztucznych, możemy być wystawieni na jego działanie podczas codziennego życia, nie zdając sobie sprawy, jakie szkody mogą zostać tym spowodowane. Człowiek jest na niego narażony np. poprzez żywność w puszkach lub kontakt z paragonami fiskalnymi.

Nośniki ftalanów

Ftalany są często zawarte w produktach winylowych, takich jak zasłony prysznicowe, worki z tworzywa sztucznego oraz inne produkty codziennego użytku. Ponadto, ftalany są także znajdowane w wielu produktach do higieny osobistej, w tym szamponach, mydłach i środkach czyszczących.

Inne źródła szkodliwych chemikaliów

Istnieje szereg substancji chemicznych, na których działanie jesteśmy narażeni w życiu codziennym, a które mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, w tym także na jakość spermy. Są to m.in. środki owadobójcze, które rozpylane w powietrzu dostają się również do organizmu człowieka z wdychanym powietrzem. Jest to także fluor, substancja chemiczna, która jest dodawana do wielu miejskich systemów wodnych jako sposób na wzmocnienie zębów . Może on zakłócać produkcję plemników i obniżać ich żywotność. Do tej grupy należą również toksyczne chemikalia, których stosowanie zostało zakazane, lecz poprzez przedostawanie się ich do systemów wodnych, jest nimi „nasączone” wiele popularnych gatunków jadalnych ryb.

Najważniejszym jest, byśmy byli świadomi obecności substancji chemicznych w naszym życiu codziennym. To może nam pomóc zmniejszyć swoją ekspozycję na ich szkodliwe działanie.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Narażenie na substancje chemiczne może zmniejszyć liczbę plemników

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz