Szukaj

Korzystny wpływ białka zwierzęcego na funkcjonalność mężczyzn w podeszłym wieku

Jak sugeruje najnowsza publikacja magazynu Amerykańskiego Stowarzyszenia Społeczeństwa Geriatrycznego, dieta bogata w białko zwierzęce może pomóc starszym mężczyznom lepiej funkcjonować na poziomie psychicznym, psychologicznym i społecznym. Analizowaniem zależności zajęła się grupa naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia i Żywienia w Japonii, kierowana przez Megumi Tsubota-Utsug.

Próby zdefiniowana problemu

Niedawno przeprowadzone badania nad spożyciem białka zwierzęcego przez mężczyzn w podeszłym wieku oceniły, że jest to zalecenie „tak złe, jak palenie” i zaleciło obniżenie konsumpcji, co miało zapewnić długie i zdrowe życie. Kolejne badania, opublikowane w sprawozdaniu Narodowej Agencji Nauki, wykazywały, że spożycie grillowanego mięsa zwiększa ryzyko pojawienia się Alzheimera.
Wyniki japońskich badań wskazują na tezę, że to starzenie się powoduje ograniczenie wchłaniania białek, co może powodować wcześniej dokumentowane problemy. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, badacze proponują zwiększenie ilości białka w diecie w celu niedopuszczenia do niedoborów. Wydłużająca się długość życia wiąże się ze spadkiem funkcjonalności, objawiającym się m.in. pogarszaniem się zdolności poznawczych, problemami z wykonywaniem codziennych czynności. Poza czynnikiem emocjonalnym, dostrzeżono również ten ekonomiczny, mogący przyczynić się do pogorszenia sytuacji finansowej państw, dla których wzrosła średnia wieku.

Japońskie badania

Głównym celem badań była ocena, czy białko zwierzęce wywiera jakikolwiek wpływ na zdolności funkcjonalne mężczyzn i kobiet w podeszłym wieku. Przebadano ponad tysiąc osób o średniej wieku 67,4 lat. Uczestnicy wypełnili formularze dotyczące nawyków żywieniowych przed- i po upływie 7 letniego okresu badań. Grupę podzielono zgodnie z przyjmowaną dawką białka: na osoby, które w ogóle nie jadły białka, osoby, których dieta obfitowała w białko zwierzęce i a także na osoby, które jadły białka roślinne. Następnie przeprowadzono testy wydolności funkcjonalnej, obejmujące czynniki socjalno-intelektualne oraz symulacje czynności codzienne.

Zaskakujące wyniki

Mężczyźni, których dieta była bogata głównie w białka zwierzęce, byli aż o 39% mniej podatni na doświadczenie zmniejszenia funkcjonalności. Tendencja nie powtórzyła się u kobiet. Ponadto, u żadnej z płci nie wykryto powiązania pomiędzy spadkiem funkcjonalności a spożyciem białka roślinnego.

"Identyfikacja czynników żywieniowych, które przyczyniają się do utrzymania wyższego poziomu wydolności jest ważna dla zapobiegania pogorszenia się komfortu życia codziennego. Wspólnie z innymi aspektami, utrzymując wyższe spożycie białka, możemy przyczynić się do przedłużenia się stanu wysokiej funkcjonalności przez dłuższy okres życia." Twierdzi Tsubota-Utsungi.

Monika Klimczak

Komentarze do: Korzystny wpływ białka zwierzęcego na funkcjonalność mężczyzn w podeszłym wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz