Szukaj

Objawy menopauzy

Podziel się
Komentarze0

Przekwitanie jest naturalnym procesem biologicznym, dotykającym kobiet mniej więcej w pięćdziesiątym roku życia. Jest to przejściowy etap pomiędzy okresem prokreacyjnym a wiekiem starzenia się. Głównym objawem menopauzy jest brak miesiączki.

Objawy menopauzy

Co to jest menopauza?


Menopauza, powszechnie zwana przekwitaniem, jest okresem, podczas którego dochodzi do osłabienia funkcji hormonalnej jajników, przez co kobieta przestaje miesiączkować. O tym zjawisku możemy mówić jednak dopiero wtedy, gdy samoistne krwawienie miesięczne nie wystąpiło przez cały rok.

Przyczyny menopauzy

Jak już zostało wcześniej wspomniane menopauza jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, który prędzej czy później dotknie każdej kobiety. Przekwitanie nastaje w wyniku procesu starzenia się, kiedy to prawie wszystkie komórki jajowe znajdujące się w jajnikach przestają działać.

Warto jednak zaznaczyć, że u niektórych kobiet menopauza następuje dużo szybciej niż u innych, podłoże tzw. wczesnego przekwitania nie jest zupełnie znane. Prawdopodobnie wpływ na wcześniejszą menopauzę mogą mieć choroby takie jak nowotwór, czy też cukrzyca. Co ciekawe według przeprowadzanych badań kobiety palące papierosy szybciej przestają miesiączkować niż te bez nałogów.

Objawy menopauzy

Głównym objawem menopauzy jest oczywiście zaprzestanie miesiączkowania. Jednakże nie jest to jedyne następstwo przekwitania. Ze względu na spadek produkcji estrogenu kobieta zaczyna odczuwać uderzenia gorąca oraz może cierpieć na bezsenność. Menopauza ściśle związana jest ze zmianami hormonalnymi, dlatego też zawsze towarzyszą jej nagłe huśtawki nastrojów.


Wraz ze zmianami emocjonalnymi może pojawić się depresja oraz nadmierna drażliwość, a także obniżona ochota na współżycie seksualne. Wraz z przekwitaniem występuje zjawisko suchości pochwy przez co seks staje się dla kobiety bardzo bolesny. Często obserwuje się również problemy z koncentracją i pamięcią. Skóra ulega wysuszeniu, paznokcie stają się łamliwe, włosy tracą swój blask oraz zaczynają nadmiernie wypadać. Objawem menopauzy może być także częste oddawanie moczu, a nawet moczenie się.


W niektórych przypadkach powoduje przyrost wagi ciała. Przekwitaniu towarzyszy migrena oraz nasilające się bóle mięsni. Kobieta wydaje się być notorycznie zmęczona. Menopauza może nieść za sobą także konsekwencje w postaci problemów z żołądkiem i jelitami. Często występują nudności oraz wymioty. Skutkiem przekwitania może być również obniżenie głosu, problemy z sercem oraz bóle piersi. W późniejszym czasie powoduje ona osteoporozę.

Jak radzić sobie z menopauzą?

W celu złagodzenia objawów menopauzy stosuje się najczęściej terapię hormonalną tzw. zastępczą, polegającą na uzupełnieniu w organizmie tych hormonów, które on sam nie jest w stanie wyprodukować. Ze względu na zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego kobietom poleca się udanie do specjalisty, który ma prawo do zapisania środków antydepresyjnych.

Korzystne może być także udanie się do psychologa. Warto także zacząć stosować zupełnie bezinwazyjne metody, jak zmienienie diety, czy też regularne ćwiczenia wykonywane w domu. Niektóre symptomy przekwitania zredukuje także rzucenie palenia oraz ograniczenie produktów kofeinowych oraz alkoholu.

Menopauza jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, któremu w żaden sposób nie można zapobiec. Jednakże znając jej następstwa będziemy bardziej przygotowani na jej nastąpienie oraz będziemy mogli w miarę wcześnie zredukować związane z nią objawy.

Komentarze do: Objawy menopauzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz