Szukaj

Klimakterium i HTZ

Podziel się
Komentarze0

Nawet jeśli od pojawienia się pierwszych siwych włosów i rozpoczęcia batalii przeciwzmarszczkowej upłynęło wiele lat, to pierwsze objawy przekwitania są dla kobiety najbardziej widocznym znakiem mijającego czasu i utraty kontroli nad efektami jego działania. Choć duchem nadal czuje się młodo, ciało zaczyna sugerować coś zupełnie innego. W przetrwaniu zmian, jakie zachodzą w organizmie, pomoże zdrowy, aktywny tryb życia i wsparcie najbliższych, zaś te panie, które znoszą klimakterium szczególnie dotkliwie, wesprze współczesna farmakologia.



Menopauza to naturalny etap życia kobiety będący efektem zmian związanych z wygasaniem czynności jajników. W tym czasie przestają w nich dojrzewać komórki jajowe i spada poziom cyklicznie produkowanych hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Następstwem tego jest zaprzestanie pobudzania macicy do wzrostu i cyklicznego złuszczania, co prowadzi do zaburzeń miesiączkowania, a następnie do całkowitego jego zaniku.

Aby zrozumieć mechanizm tego procesu, należy najpierw rozróżnić kilka związanych z nim pojęć. Sama menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, przypadającą statystycznie pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Klimakterium natomiast to okres przed i po ostatnim krwawieniu, trwający nawet do 10 lat.

Rozpoznać klimakterium

Menopauza nie przychodzi z dnia na dzień, lecz jest długofalowym procesem charakteryzującym się kilkoma charakterystycznymi cechami. Najczęstszym symptomem jego rozpoczęcia jest rozregulowanie się cykli miesiączkowych – przerwy pomiędzy krwawieniami mogą ulec skróceniu do 21-24 dni lub wydłużeniu do ponad 30 dni. Zmienia się również charakter krwawień miesięcznych, które stają się bardziej obfite i mogą przedłużać się nawet do 10 dni.

Przekwitaniu towarzyszą liczne uciążliwe dolegliwości. Do najczęstszych należą uderzenia gorąca, czyli nagłe uczucie ciepła obejmujące głowę, szyję i czasami tułów, nocne poty i kłopoty ze snem. Wiele kobiet skarży się na zmęczenie, zawroty i bóle głowy, mrowienie i drętwienie rąk, bóle kostno-stawowe, na utratę zainteresowania seksem i brak satysfakcji ze współżycia. Obok dolegliwości fizycznych nasilają się również problemy natury psychicznej. Kobiety czują się przygnębione, dokucza im wewnętrzny niepokój, strach przed niepowodzeniem. U wielu pań pojawiają się problemy z koncentracją, trudności w podejmowaniu decyzji i kłopoty z pamięcią. Kumulacja wszystkich tych czynników sprawia, że kobiety stają się bardziej drażliwe, częściej dopadają je przejściowe obniżenia nastroju oraz problemy związane z pracą zawodową i obowiązkami domowymi.

Przekwitanie niesie za sobą również wiele niekorzystnych następstw odnoszących się nie tylko do psychicznego i fizycznego samopoczucia kobiety, ale także do jej stanu zdrowia. Do największych zagrożeń związanych z klimakterium zaliczana jest osteoporoza oraz choroby układu krążenia. Wiąże się to zanikiem ochronnej funkcji estrogenów, które są odpowiedzialne za prawidłowy przepływ krwi, stabilizację ciśnienia tętniczego i regulację gospodarki wapniowej.
Panie w tym okresie częściej zapadają na nowotwory piersi i narządów rodnych, są bardziej podatne na infekcje i otyłość.

Przetrwać menopauzę

Menopauzie nie można zapobiec, można natomiast opóźnić jej wystąpienie i złagodzić przebieg. Pomocny jest w tym zdrowy styl życia i regularne uprawiane sportów: racjonalny wysiłek i właściwa dieta mogą zmniejszyć częstotliwość uderzeń gorąca i nocnych potów, a aktywność fizyczna jest dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Niezwykle ważne jest także znalezienie wsparcia i zrozumienia u najbliższych, którym często trudno jest przetrwać gwałtowne zmiany humoru i postępującą drażliwość.

Sposobem na zapobieżenie niekorzystnym zdrowotnym następstwom menopauzy jest natomiast stosowanie tzw. Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ), polegającej na uzupełnianiu niedoborów hormonów produkowanych przez jajniki.

U kobiet, które stosują preparaty hormonalne, dyskomfort związany z tym okresem zostaje ograniczony do minimum; panie znacznie rzadziej odczuwają uderzenia gorąca i trudności ze snem, poprawia się ich zdolność koncentracji i zapamiętywania. HTZ powinna być dobierana przez lekarza indywidualnie, w zależności od potrzeb, stanu zdrowia i wieku pacjentki.

Tym paniom, które - ze względu na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, kamicę pęcherzyka żółciowego, nadciśnienie lub nadczynność tarczycy - nie mogą przyjmować hormonów w tabletkach, zalecane jest stosowanie HTZ w plastrach. Taka terapia jest również odpowiednia dla kobiet dbających o swój organizm i obawiających się nadmiernego obciążenia wątroby.

Informacja prasowa przesłana przez firmę Gedeon Richter

Komentarze do: Klimakterium i HTZ

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz