Szukaj

Jak schudnąć po menopauzie?

Podziel się
Komentarze0

Menopauza dla wielu kobiet oznacza koniec bycia kobietą. Kojarzy się ze starzeniem, rozchwianiem emocjonalnym, przybieraniem na wadze i uderzeniami gorąca. Należy zmienić stereotyp, że kobieta w fazie przekwitania jest nieatrakcyjna. Przeczytaj jak przeżyć menopauzę bez dodatkowych kilogramów i z uśmiechem na ustach.

Jak schudnąć po menopauzie?

Menopauza to burzliwy okres w życiu kobiety, na który składają się nie tylko zmiany w postrzeganiu świata, ale również problemy z zaakceptowaniem siebie. Jednym ze skutków wahań hormonalnych, które powodują menopauzę jest przybieranie na wadze. Zmienia się rozłożenie tkanki tłuszczowej w organizmie, która odkłada się najczęściej w okolicy brzucha. To tak zwana „otyłość brzuszna”. Spada też metabolizm, a rośnie apetyt, który kontrolowany jest przez rozregulowane hormony.

U osób w wieku 45- 60 lat, zauważa się spadek aktywności fizycznej, co bezpośrednio sprzyja przybieraniu masy ciała przez kobiety w okresie menopauzy. Wraz z wiekiem nasz organizm potrzebuje coraz mniej energii do działania tak więc, nasza dieta na przestrzeni lat powinna ulec zmianie. Gdy organizm otrzymuje więcej kalorii niż potrzebuje, nadwyżka odkłada się w postaci tłuszczu. Mimo, że całe życie powinniśmy zwracać uwagę na to co jemy, w myśl powiedzenia „jesteś tym co jesz”, wchodząc w okres menopauzy, trzeba szczególnie zatroszczyć się o dietę.

Co jeść, żeby nie przytyć?

Utrzymaniu szczupłej sylwetki sprzyja unikanie słodkich deserów, napojów, tłustego, smażonego jedzenia oraz wysoko przetworzonej żywności. Należy przestawić się na chude ryby, białe mięso, warzywa, owoce i produkty z pełnego ziarna. Zastąpienie słodyczy owocami i warzywami, może nie przynieść natychmiastowych efektów. Owoce zawierają dużo cukru, więc ilość dostarczanych kalorii do organizmu radykalnie się nie zmieni ale przestaniemy dostarczać organizmowi pustych kalorii. W perspektywie czasu widać, że to co dostarczaliśmy do organizmu było pełnowartościowe.


Należy też zwrócić uwagę na jedzenie poza domem. Dobrym pomysłem, byłoby ograniczenie jedzenia „na mieście” do dwóch, góra trzech razy w miesiącu. Powody? Dostając jedzenie w budce z fast foodem, czy w restauracji- nie wiemy co jemy. Owszem, możemy poznać skład, ale szczegóły przyrządzania zostają tajemnicą. Dania restauracyjne są czasem bardzo kaloryczne, a produkty i ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Lepiej jest przyrządzić posiłek w domu, a wizyty w restauracji zostawić na specjalne okazje. Do codziennego planu dnia należy włączyć krótkie ćwiczenia fizyczne. Regularny ruch może być kluczowy dla kobiet, które chcą utrzymać optymalną wagę. Sama dieta nie wystarczy!


Do czego mogą doprowadzić zbędne kilogramy?

Lekarze zwracają uwagę, że jeśli chcemy zgubić wagę musimy być cierpliwi. Odchudzanie się, a jeszcze lepiej, zmiana nawyków żywieniowych wymaga czasu. Aby pozbywanie się kilogramów było efektywne, należy oprzeć się na planie długoterminowym. Jest o co walczyć! Poza szczupłą sylwetką i sprawnością fizyczną liczy się zdrowie. Otyłość brzuszna, która często pojawia się podczas menopauzy ma poważne skutki. Choroby układu krążenia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby metaboliczne czy choroby narządów ruchu, to tylko niektóre konsekwencje otyłości.

Jak poradzić sobie z nadprogramowymi kilogramami?

Codzienne ćwiczenia fizyczne nie oznaczają godzin spędzonych na siłowni. Mogą przyjąć formę długich spacerów, jazdy na rowerze, pływania itd. Warto zastanowić się nad zapisaniem do jakiegoś klubu np. nordic walkingu lub turystycznego. Dobrym pomysłem jest namówienie koleżanki lub znajomych do wspólnego spędzania wolnego czasu bowiem wsparcie drugiej osoby zawsze mobilizuje do dalszego działania.

Specjaliści wskazują, że podstawą bezobjawowego przejścia przez menopauzę, jest dobre nastawienie i wcześniejsze przygotowanie. Jeszcze przed wejściem w okres menopauzy, każda kobieta powinna zaczerpnąć wiedzy na ten temat. Na rynku jest mnóstwo publikacji na ten temat, zarówno tych medycznych jak i w formie poradników, pomocna może być też wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Wiedza o tym, czym jest menopauza i co się będzie z nami działo w tym okresie, ułatwi nam przejście przez ten trudny czas.

Nie należy słuchać stereotypów dotyczących objawów menopauzy. Należy przede wszystkim dbać o siebie i być świadomą tego, co się będzie z nami działo. Menopauza nie oznacza końca bycia kobietą! Dbanie o siebie od zewnątrz i od środka przyniesie rezultaty, trzeba tylko w to uwierzyć.


Autor:

Paulina Łabędź

Komentarze do: Jak schudnąć po menopauzie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz