Szukaj

Śluz szyjkowy - jak kontrolować kobiecą płodność

Podziel się
Komentarze0

Śluz szyjkowy jest wydzieliną produkowaną przez szyjkę macicy. Substancja ta jest produkowana przez cały okres trwania cyklu miesięcznego u kobiety lecz jego natężenie zmienia się w zależności od fazy cyklu. Śluz szyjowy to także wyznacznik płodności kobiety, a jego obserwacja umożliwia nam nabycia świadomości własnej płodności.Szyjka macicy reagując na zmiany poziomu kobiecych hormonów, wytwarza w czasie cyklu różnej jakości oraz ilości śluz szyjkowy. Wydzielina ta w 90% składa się z wody, a resztę stanowi złożony skład elektrolitów, aminokwasów, cukrów prostych, lipidów czy enzymów. Udowodniono, że zmiany konsystencji śluzu jest wynikiem tego, że w różnych fazach cyklu uaktywniają się inne fragmenty szyjki macicy. Udowodniono również, że ciąża stymuluje szyjkę macicy powodując jej odmłodnienie o 2 lata. Natomiast stosowanie antykoncepcji hormonalnej przyśpiesza proces starzenia się szyjki dwukrotnie. Zdrowy śluz szyjkowy jest o tyle ważną wydzieliną w przypadku chęci posiadania potomstwa, gdyż chroni plemniki przed przed niekorzystnym działaniem kwaśnego środowiska pochwy. Poza tym umożliwia im przeżycie, a także dotarcie do komórki jajowej.

Obserwacja śluzu wymaga poświęcenia codziennie około 15 minut. Kobieta wzrokowo i przez dotyk określa cechy charakterystyczne dla tej wydzieliny ( kolor, ilość oraz rodzaj śluzu ). Szyjka produkuje cztery rodzaje śluzu:


  • Śluz typu G - to wydzielina, jaka jest produkowana w trakcie niepłodnych dni, a swoją konsystencją przypomina pastę.
  • Śluz typu L - jest płynny i towarzyszy mu uczucie wilgoci w pochwie. Pojawia się on pod wpływem wzrostu poziomu estrogenu.
  • Śluz typu S - jest jeszcze bardziej śliski niż śluz typu L, a produkują go wyższe partie szyjki macicy. Ten śluz powinien dać się rozciągnąć palcami.
  • Śluz typu P - pojawia się tuż przed samą owulacją i jest bardzo śliski. Ostatni dzień wytwarzania tego rodzaju śluzu przez szyjkę macicy jest momentem kiedy pęcherzyk Graafa uwalnia komórkę jajową.

Najlepszym momentem na ocenę stanu Twojego śluzu jest poranek jeszcze przed skorzystaniem z toalety. Umytą dłonią lub papierem toaletowym dotknij zewnętrznych narządów płciowych i w ten sposób sprawdź czy jest obecna wydzielina w przedsionku pochwy. Może ona być mętna, lepka, biaława, mleczna, rozciągliwa lub nierozciągliwa. W zależności od tego jaki zaobserwujesz śluz będziesz mogła ustalić w jakiej fazie cyklu jesteś. Ocenę jakości śluzu mogą Ci ułatwić następujące pytania: Czy śluz jest przejrzysty? Czy jest gęsty? Czy jest śliski? Czy jest grudkowaty? Czy można rozciągnąć go między palcami?

Bardzo pomocne w utrzymaniu dobrej formy mięśni pochwy oraz ułatwieniu przepchnięcia śluzu w dół kanału pochwy są ćwiczenia mięśnia Kegla. Ćwiczenia te polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni łonowo-guzicznych. Są to te same miejsce które napinasz w momencie powstrzymywania wypływu moczu. Poza tym udowodniono, że utrzymywanie w dobrej formie mięśni pochwy wzmaga przyjemność seksualną.

Komentarze do: Śluz szyjkowy - jak kontrolować kobiecą płodność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz