Szukaj

Polki nie korzystają z bezpłatnych mammografii

Podziel się
Komentarze4

Polki mogą wciąż korzystać z tegorocznej puli bezpłatnych badań mammograficznych - przypominają lekarze onkolodzy z warszawskiego Centrum Onkologii.

Nie wykorzystano aż 70 proc. z puli refundowanych w tym roku przez państwo badań, skierowanych do najbardziej zagrożonej nowotworem grupy kobiet - po 50. roku życia.

"W polskich ośrodkach przeprowadzono średnio zaledwie 30 proc. zakontraktowanych bezpłatnych badań mammograficznych, choć do końca roku pozostało zaledwie trzy miesiące. Dane te są bulwersujące, szczególnie że chodzi o chorobę, w leczeniu której najważniejsze jest wczesne rozpoznanie" - mówili podczas poniedziałkowej konferencji w Warszawie lekarze działający w Polskim Towarzystwie do Badań nad Rakiem Piersi.

Jedną z przyczyn zaniedbywania badań mammograficznych jest wciąż bardzo wysoki poziom lęku przed rakiem - zgadzają się lekarze z warszawskiego Centrum Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej.


"Kiedyś synonimem leczenia raka piersi była amputacja. Dziś jest to już raczej ostateczność" - wskazuje prof. Edward Towpik z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii.

Jak podkreślił, znacznie wzrosła w ostatnich latach rola leczenia zespołowego - łączącego radioterapię, chemioterapię oraz metody chirurgiczne. Przynosi ono o wiele lepsze wyniki niż samo leczenie chirurgiczne. Wymaga jednak ścisłej współpracy lekarzy z różnych specjalizacji oraz optymalnego wykorzystania wszelkich możliwych metod - opisuje lekarz.

Rak piersi jest chorobą kobiet powyżej 50 roku życia. Program bezpłatnych badań przesiewowych jest skierowany do pań w wieku 59-60 lat. Aby skorzystać z mammografii, muszą one jedynie uzyskać skierowanie od swego lekarza rodzinnego lub od ginekologa.

Jak twierdzą lekarze z Centrum Onkologii, liczba zainstalowanych w Polsce mammografów jest wystarczająca do przeprowadzenia systematycznych badań najbardziej zagrożonej części kobiecej populacji, czyli ok. 5 mln Polek.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym atakującym kobiety w Polsce. Każdego roku w naszym kraju rejestruje się ok. 10 tys. nowych zachorowań, liczba ta stale rośnie.

Komentarze do: Polki nie korzystają z bezpłatnych mammografii (4)

olamicula
olamicula 25-08-2008 13:52

menopauza

2

Witam! bardzo chciala bym zrobic badanie usg piersi mamografie bo zauwazylam maly guzek ale lekarz nie chce mi dac skierowania czy moge wykonac takie badanie w Krakowie bez platnie.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
AM
~AM 22-05-2007 16:50

Refundowana Mamografia

2

MOJA MAMA PODDAŁA SIE BADANIU WŁASNIE W TRAKCIE TAKIEJ AKCJI I CO? WYNIK WYSZEDŁ NEGATYWNY MIMO TEGO ZE MIAŁA PODEJRZENIA, ŻE COŚ SIE DZIEJE. I GDYBY NIE TO, ŻE NALEŻY DO UPARTYCH OSÓB TO NA NASTĘPNE BADANIA MIAŁA ZGŁOSI... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze