Szukaj

Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi

Podziel się
Komentarze0

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów na jakie chorują kobiety w Polsce. Najczęściej pojawia się on u kobiet między 45 a 65 rokiem życia, chociaż coraz częściej schorzenie to pojawia się u młodszych kobiet poniżej 40 roku życia.


Bycie świadomym przyczyn rozwoju nowotworów piersi, a także wczesna diagnostyka pozwala na szybkie podjęcie leczenia, a tym samym powrót do zdrowia.

Łagodne zmiany w gruczołach piersiowych są obecne u około 50% kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Mimo to medycyna akademicka nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: jaki jest powód powstania tych transformacji. Niektórzy naukowcy wiążą rozwój łagodnych zmian z tłem psychosomatycznym. Brak akceptacji własnego ciała, negatywny stosunek do własnej kobiecości czy też silny stres na jaki, codziennie jesteśmy narażeni może przyśpieszyć rozwój zmian chorobowych.

Niekiedy zdarza się, że mutację która powoduje rozwój raka dziedziczymy wraz z genami, dzieje się tak jedynie w 5-10% przypadków. Zazwyczaj komórki samoistnie zaczynają się dzielić i mutować, wskutek czego stają się niekompatybilne z naszym organizmem i dochodzi do rozwoju raka.


Za inne przyczyny, które mogą spowodować rozwój zmian chorobowych w piersi, uważa się:
  • Wczesne dojrzewanie,
  • Alkoholizm,
  • Otyłość,
  • Palenie tytoniu
Łagodne zmiany w piersi możemy podzielić w następujący sposób:
  • Zmiany guzowate (wyczuwalny guz w piersi) - lite lub torbielowate
  • Mastalgia i mastodynia (bolesność piersi z obrzękiem lub bez)
  • Wyciek z brodawek sutkowych (treści mlecznej lub innej)
  • Dysplazja gruczołów sutkowych
  • Zmiany zapalne (naciek zapalny)

Bardzo ważne jest by w przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian w piersi udać się z wizytą kontrolną do lekarza. Guz nie musi oznaczać nowotworu ale należy skontrolować wszelkie zmiany, żeby w razie wypadku móc jak najszybciej podjąć leczenie.

Nowotwór może rozwijać się nawet przez 20 lat dlatego panie powinny nauczyć się samokontroli piersi. Badanie oparte jest na metodzie palpacyjnej (dotykanie palcami piersi) i można go wykonywać pod prysznicem, przed lustrem lub na leżąco. Jeżeli w trakcie badania kobieta zauważy m.in. powiększone węzły chłonne pod pachą, brak symetrii piersi, wciśniętą brodawkę albo odczuwa przez dłuższy czas ból w jednej z piersi, musi udać się z wizytą kontrolną do specjalisty.

Pamiętaj! Wcześnie  wykryte zmiany są wyleczalne. Nie zapominaj o regularnym kontrolowaniu piersi!

Komentarze do: Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz