Szukaj

Znamiona u dziecka w pierwszym roku życia

Podziel się
Komentarze0

U noworodka można zaobserwować wszelkiego rodzaju znamiona na ciele. Większość z nich wraz z rozwojem malca powinna zaniknąć. Są jednak takie, które są utrzymują się nawet po skończeniu pierwszego roku życia. Oto charakterystyka najbardziej powszechnych znamion, występujących u starszych dzieci.Znamiona występujące u dzieci powyżej pierwszego roku życia:


  • Obrzęk łososiowy rogówki
są to bladoróżowe znamiona najczęściej występujące pomiędzy brwiami dziecka lub na jego szyi. Zmiany na szyi dziecka najczęściej  nie znikają i pozostają do końca życia. Jednak w większości przypadków występują na karku i są przykryte włosami. Czasami widoczność plamek nasila się w momencie gdy malec płacze.

  • Znamię naczyniowe płaskie
Są to płaskie zmiany o ciemno różowej aż po szkarłatna barwę. Zazwyczaj tego rodzaju zmiany najczęściej całkowicie nie znikają. Natomiast w niektórych przypadkach mogą nieznacznie zmienić kolor.  Jak pokazują wyniki badań terapia laserowa poprawia wygląd i koloryt tych znamion. Może być ona stosowana nawet u niemowląt.

  • Znamię naczyniowe wrodzone
Znamiona naczyniowe wrodzone na skórze przypominają truskawkę. Występują ona ponad powierzchnię skóry i mają jaskrawoczerwona barwę. Tego rodzaju zmiany mogą przyjmować różną wielkość. Niektóre rozmiarem przypominają piegi inne natomiast mogą mieć średnice 5-7 cm.

U większości dzieci znamiona naczyniowe wrodzone wraz z wiekiem znikają i nie wymagają leczenia. Jeżeli konieczne jest leczenie najczęściej polega na przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych.


  • Naczyniaki jamiste
Naczyniaki tego rodzaju maj niebieskawy kolor. Najczęściej zanikają nim dziecko stanie się nastolatkiem. W rzadkich przypadkach pozostają po nich blizny.

  • Plamy mongolskie
Wyglądem przypominają siniaki, gdyż mają ciemnoczarny kolor. Najczęściej występują na plecach lub pośladkach dziecka . Najczęściej zanikają przed pierwszym rokiem życia.

  • Brązowe plamki
Tego rodzaju znamiona są widoczne przez całe życie. Są to płaskie plamy o beżowo-brązowej barwie. Można je tuszować używając pokrywających fluidów. 

  • Wrodzone znamiona barwnikowe ,,pieprzyki”
Pieprzyki są to znamiona, które rosną wraz z dzieckiem. Najczęściej są beżowe lub brązowe. Są to jedne z najpowszechniejszych znamion, które są widoczne przez całe życie.  Dla większości dzieci nie stanowią one  problemów, jednak zdarzają się przypadki, że mogą one osiągać duże rozmiary. Niektóre mogą być wielkość 5 złotówek. Tak duże znamiona częściej maja charakter nowotworowy i wymagają interwencji chirurgicznej.

  • Nabyte znamiona lub ,,pieprzyki”
U większości dzieci pieprzyki mogą pojawiać się po ukończeniu 5 roku życia. Z reguły nie zagrażają one zdrowiu malca , ale należy je kontrolować. Twój niepokój powinny wzbudzić znamiona większe niż gumka lub maja nieregularny obwód.

Komentarze do: Znamiona u dziecka w pierwszym roku życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz