Szukaj

Zapalenie spojówek u dziecka

Podziel się
Komentarze1

Zapalenie spojówek należy do częstych chorób oczu, za których rozpoznawcze objawy uznać można swędzenie, pieczenie, łzawienie bądź światłowstręt. Choroba ta spowodowana jest zapaleniem błony śluzowej, która wyściela tylną powierzchnię powiek i przednią powierzchnię gałki ocznej. Zapalenie spojówek w dużym stopniu wywoływane jest przez bakterie oraz wirusy jak również czynniki chemiczne i fizyczne.


Spojówka jest cienką błoną śluzową, do której charakterystycznych cech zaliczyć można także jej przeźroczystość i przesuwalność. Błona ta występuje na tylnej powierzchni powiek oraz na załamkach. Pokrywa ona także przednią część gałki ocznej aż do brzegu rogówki. W ten sposób gałka oczna podczas wykonywania ruchów może przesuwać się gładko, praktycznie bez żadnego tarcia. W całości spojówka stanowi worek spojówkowy. Ponadto spojówka posiada dużą ilość naczyń krwionośnych, które w wypadku wystąpienia stanu zapalnego poszerzają się i silniej wypełniają krwią, co jest bezpośrednią przyczyną zaczerwieniania się oka. W spojówce znajdują się poszczególne gruczoły. Mowa tutaj o gruczołach łzowych, łzowych dodatkowych, potowych oraz łojowych. Ich wydzielina w sposób bezpośredni odpowiada za nawilżenie powierzchni gałki ocznej.

Noworodkowe zapalenie spojówek


Zapalenie spojówek jest u niemowląt dość częstym schorzeniem. Wywoływane jest ono reakcją wrażliwej śluzówki oczka dziecka na czynniki zewnętrzne, do których zaliczyć możemy światło czy kurz. Rozwojowi choroby w dużym stopniu sprzyja fakt, że u niemowląt mechanizmy samoczyszczenia gałki nie są w pełni wykształcone. Zapalenie spojówek u tych najmłodszych czasem może być wynikiem zaburzonego mechanizmu wydzielania łez, które są odpowiedzialne za zdrowie naszych oczu. Bez odpowiedniego nawilżenia nasze oczy w dużym stopniu narażone są na pojawienie się reakcji zapalnych.


Co mogę zaobserwować u dziecka?

  • Oczy są silnie zaczerwienione, czasami spuchnięte i swędzące.
  • Powieki mogą być sklejone wydzieliną, co ma miejsce szczególnie po przebudzeniu.
  • Może dojść do podwyższenia temperatury ciała w nieznacznym stopniu.


Jak pomóc dziecku?
  • Należy podwajać dziecku regularnie krople do oczu lub stosowaną maść.
  • Konieczne jest dokładne oczyszczenie oczu przed ewentualnym podaniem leku. Najlepszymi do tego środkami są jałowe kompresy zwilżone 0.9% roztworem soli kuchennej.
  • Należy przemywać oko zaczynając od jego zewnętrznego kąta przesuwając się w kierunku wewnętrznego.
  • Leki należy podawać do dolnego worka spojówkowego. Wskazane jest, by dziecko w tym czasie spoglądało do góry byśmy mogli odciągnąć dolną powiekę do dołu. Zdecydowanie nie należy doprowadzić do zetknięcia się buteleczki bądź tubki z okiem, ponieważ może to doprowadzić do zranienia dziecka lub zanieczyszczenia leku.
  • Nie należy podawać leku prosto z lodówki, gdyż niska temperatura leku może niekorzystnie wpłynąć na oko.
  • W przypadku gdy dziecko cierpi na nadwrażliwość na światło, należy zaciemnić lekko pomieszczenie.
  • Nie należy dopuszczać do tego, by dziecko w jakikolwiek sposób tarło chore oko, ponieważ w ten sposób może dojść do przeniesienia zarazków na zdrowe oko.
  • W przypadku gdy zapalenie spojówek wywołane zostało przez czynniki zakaźne takie jak drobnoustroje, trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę rąk zarówno naszą jak i dziecka, aby nie doprowadzić do rozprzestrzenienia się choroby na pozostałych członków rodziny.
  • Każdy kontakt z oczami powinien zakończyć się dokładnym umyciem rąk mydłem. Do wytarcia rak należy używać oddzielnego ręcznika, który codziennie powinien być świeży.
  • W przypadku niemowląt, by zapobiec ewentualnemu zapaleniu należy unikać umieszczania malca w miejscach mocno nasłonecznionych jak również nie należy przemywać oczek dziecka rumiankiem, gdyż jego skład może spowodować dodatkowe podrażnienie oka.

Komentarze do: Zapalenie spojówek u dziecka (1)

kacperka
kacperka 18-08-2014 18:17

Zapalenie spojówek u dziecka - krople

1

Mojemu synkowi bardzo pomogły krople [reklama], które można zarówno dzieciom, jak i dorosłym podawać. Nie tylko pomagają przy bakteryjnym zapaleniu, ale także przy alergicznym.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze