Szukaj

Waga i odżywianie dziecka

Podziel się
Komentarze0

Sposób odżywiania jest bardzo ważny dla dzieci. Jest to podstawa to prawidłowego rozwoju malucha. To odżywianie wpływa na wzrost masy ciała naszej pociechy. Dieta dziecka powinna być bogata we wszelkie niezbędne składniki pokarmowe dostarczające odpowiedniej ilość energii.Wielu rodziców zmusza swoje dzieci do jedzenia więcej, niż by chciały. Nie jest to właściwe postępowanie. Nieprawidłowe przyzwyczajenia żywieniowe dziecka wpływają na jego dorosłe życie. Mogą się okazać przyczyną późniejszej otyłości lub nadciśnienia. Bardzo ważne jest by dostarczać odpowiednich produktów żywnościowych zwłaszcza dzieciom w pierwszym roku życia. To wtedy następuje drastyczna zmiana diety, gdyż malec przechodzi od mleka matki do normalnej diety. Istotne jest by stosować się w tym czasie do zaleceń pediatry.

Pierwszy rok życia dziecka wiąże się dla niego z przyjmowaniem mleka matki lub modyfikowanych mieszanek mlecznych. Takie żywienie wpływa na przyrost masy ciała malca. Żołądek każdego nowonarodzonego dziecka jest w sposób idealny przystosowany do trawienia pokarmu wydobywającego się z piersi matki. Poza tym mleko matki dostarcza dziecku przeciwciała, które stanowią doskonałą ochronę przed różnego rodzaju infekcjami. Każda mama powinna pamiętać, że dziecko karmione piersią przybiera nieco wolniej na wadze niż jego rówieśnicy karmieni butelką, z racji tego, że mieszanki mleczne zawierają większą ilość kalorii.


Ważne jest żeby wiedzieć, że dzieci w pierwszych dniach życia tracą jakąś część swojej masy urodzeniowej. Jest to około 10%. Utrata taka powinna zostać wyrównana pomiędzy 7-10 dniem życia. W pierwszych kilku tygodniach życia noworodek zwiększa swoją masę ciała średnio o 180-300 g tygodniowo. W drugim i trzecim miesiącu życia jego waga wzrasta o 175-300 g tygodniowo.

Nieodpowiedni przyrost masy ciała u dziecka w pierwszym roku życia wiąże się często z zaburzeniami rozwoju wewnątrzmacicznego bądź chorobami dziecka, które wystąpiły po porodzie. Wcześniaki i noworodki, które urodziły się z niewielką masą ciała z reguły przybierają na wadze nieco wolniej.

Poprzez niedożywienie rozumiemy niedostarczanie organizmowi dziecka odpowiedniej ilości składników pokarmowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Powody niedożywienia mogą być różne. Jednym z nich jest zaburzenie procesu trawienia w organizmie, przez co dostarczane pożywienie nie jest wykorzystywane we właściwy sposób. Ważne jest żeby wiedzieć, że niedożywione dzieci nie tylko wolniej rosną i przybierają na wadze, ale także mają upośledzony rozwój ruchowy. Niedożywione dzieci wymagają leczenia w szpitalu.

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że apetyt jego dziecka jest uzależniony od potrzeb organizmu. Małe dzieci sygnalizują, gdy najadają się do syta, dlatego też zabrania się rodzicom przymuszania malców do jedzenia dodatkowych porcji posiłków. Warto obserwować dokładnie zmiany apetytu u dziecka oraz jego upodobania dietetyczne. Im baczniej obserwujemy naszego malca, tym łatwiej jest nam stwierdzić kiedy dziecko jest najedzone, a kiedy rezygnuje z posiłku tylko ze względu na swoje „widzimisie”. Każde niepokojące reakcje dziecka na spożywane posiłki takie jak wymioty czy biegunka powinny być konsultowane z lekarzem.

Komentarze do: Waga i odżywianie dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz