Szukaj

Sport: twoje dziecko ma astygmatyzm, krótkowzroczność?

Podziel się
Komentarze0

Twoje dziecko nosi okulary? I co z tego? Czy jest to powód, aby nie pozwalać mu na uprawianie sportu? Dla wielu młodych w rzeczywistości, tak samo zresztą jak i dla ich rodziców, praktykowanie aktywności fizycznej bez problemu odmienia się z noszeniem okularów.Football, taniec, a nawet pływanie. Dla każdej dyscypliny „oczy ratunkowe”. Producenci okularów nie cierpią na brak kreatywności... Niezależnie od tego, jaki sport uprawia twoje dziecko, mają oni rozwiązanie - okulary z zaadaptowanymi oprawkami.

Jeśli chodzi o dyscypliny zespołowe - football, piłka ręczna, koszykówka - okulary są wyposażone w „nos antywstrząsowy”, w regulowane ramiączka, a czasami nawet w okucia antypoślizgowe. Pozwoli to twojemu sportowcowi nie zgubić okularów w trakcie biegu, na przykład.

Tak samo jest w przypadku tańca albo gimnastyki. Wyposażone w ramiączka, te specjalne okulary pozwalają na wykonywanie szerokich albo szarpanych ruchów, bez ryzyka ich zgubienia. Poza tym, wybór przystosowanej oprawki pozwala zredukować ryzyko pęknięć, a więc i zranienia.


W rzeczywistości, te okulary specyficznie, starannie opracowane dla praktyki sportowej dzieci, są produkowane z materiałów solidnych, relatywnie giętkich i trudnych do słuczenia, takich jak polikarbonaty. Te ostatnie zresztą, prezentują również tę zaletę, iż są bardzo lekkie.

Jeśli więc wszystkie sporty można praktykować nosząc okulary, to jednakże ewidentne jest to, że noszenie soczewek kontaktowych często jest o wiele wygodniejsze. Prawda ta dotyczy również dzieci.

Jak uważa narodowy syndykat oftalmologów we Francji (Syndicat national des ophtalmologistes de France, SNOF), dzieci również można w soczewki wyposażyć. Ale adaptacja będzie bardziej delikatna i będzie wymagać znacznie częstszych kontroli.

Nie ma ściśle określonego wieku, w którym można założyć soczewki i często zdarza się, że młodzi krótkowzroczni soczewki noszą już w wieku 10 - 11 lat. Higiena więc obowiązuje i powinna być bardzo starannie przestrzegana.

Jeden wyjątek do używania soczewek kontatkowych, i to zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci: sporty wodne. Nie należy się kąpać w basenie mając nałożone soczewki, podkreśla francuski narodowy syndykat oftalmologów. Ryzyko zarażenia się infekcjami amebowymi jest wysokie, wraz z niesamowicie poważnymi konsekwencjami.

Niezależnie od używanej oprawki, szkła korekcyjne powinny być również dobrze dobrane. W każdym wypadku, nie wahajcie się z konsulatcją z waszym okulistą.

Komentarze do: Sport: twoje dziecko ma astygmatyzm, krótkowzroczność?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz