Szukaj

Pielęgnacja ciała dziecka podczas występowania atopowego zapalenia skóry

Podziel się
Komentarze2

Atopowe zapalenie skóry należy do grupy chorób alergicznych skóry. Wiąże się z nim wiele nieprzyjemnych objawów, do których zaliczyć możemy świąd oraz suchość skóry. Schorzenie to uznawane jest za chorobę przewlekłą, której leczenie jest długie i uciążliwe. Pojawienie się atopowego zapalenia skóry wiąże się często z występowaniem nadwrażliwości na istniejące czynniki środowiskowe.


W ostrym rzucie choroby

Podczas ostrego stadium choroby nie należy smarować dziecka żadnymi kryjącymi maściami natłuszczającymi. Wpływają one niekorzystnie na chłodzenie skóry oraz mogą prowadzić do nasilenia się świądu. Zamiast tego rodzaju maści powinno stosować się różnego typu substancje zgodnie z zaleceniami lekarza. Mowa tutaj o okładach z zimnej, czarnej herbaty, o moczu dziecka lub maści, która zawiera mocznik, o barwnikach, które stosuje się na sączące zmiany skórne, o kortykosteroidach stosowanych miejscowo, o lekach przeciwhistaminowych również stosowanych miejscowo oraz o maściach dziegciowych. Raz rozpoczęte leczenie powinniśmy kontynuować w sposób konsekwentny, ponieważ tylko taka postawa gwarantuje wygojenie się ran na skórze.

Leczenie przewlekłe

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest leczeniem przewlekłym i uciążliwym. Pomiędzy występującymi ostrymi rzutami choroby powinniśmy regularnie natłuszczać suchą skórę naszej pociechy. Zalecane tutaj są maści z lanoliną bądź preparaty, które zawierają olej z wiesiołka. W wypadku tego schorzenia nie należy stosować zasady „im więcej, tym lepiej”, gdyż gruba warstwa maści wpływa niekorzystnie na skórę. Maść może utrudniać naturalne mechanizmy chłodzenia się skóry, a tym samym powodować jej przegrzanie bądź nasilenie się świądu. Dlatego zaleca się smarowanie skóry dziecka bardzo cienką warstwą maści, by nie spowodować niekorzystnych zmian skórnych. Podczas smarowania skóry dziecka maścią powinniśmy starać się umilić malcowi ten czas poprzez delikatne głaskanie. Takie zachowanie korzystnie wpływa na samopoczucie dziecka.


Mycie ciała

Zdania na temat mycia ciała podczas choroby są podzielone. Z jednej strony codzienna kąpiel wpływa pozytywnie na skórę, gdyż woda zmywa pozostałości po maściach, zniszczony naskórek oraz zarazki. Z drugiej jednak strony kąpiel może okazać się przyczyną nasilenia świądu, ponieważ nie tylko może ona w sposób mechaniczny drażnić skórę, ale również przyczynia się do usuwania z powierzchni skóry cienkiej warstwy łoju, co skutkuje wysuszeniem się skóry.


W momencie gdy podejmujemy jakąkolwiek decyzje dotyczącą sposobów pielęgnacji dziecka, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na jego samopoczucie. Jeśli każda kąpiel wiąże się dla malucha z nasilającym swędzeniem skóry, należy brać to pod uwagę i starać się podjąć odpowiednie kroki, by ulżyć dziecku w chorobie. W tym wypadku należy ograniczyć liczbę kąpieli do minimum. Powinniśmy myć dziecko w stosunkowo chłodnej wodzie, gdyż jest ona prze nie bardziej tolerowana. W ostrych fazach choroby zaleca się dodawanie do kąpieli nadmanganianu potasu lub różnych olejków. Każda decyzja powinna być skonsultowana z lekarzem.

Suszenie dziecka

Do suszenia najlepsze będą miękkie ręczniki. Należy dotykać skórę dziecka w sposób delikatny, a nie pocierać, by w możliwie największym stopniu ograniczyć uraz mechaniczny. Podobnie sprawa ma się z ubieraniem dziecka. Należy to robić powoli i delikatnie. Ubranie powinno być z tkanin miękkich i gładkich takich jak bawełna, jedwab czy wiskoza. Paznokcie dziecka powinny być krótko obcięte, by możliwie jak najmniej uszkadzały skórę podczas drapania.

Żywienie dziecka

Poglądy na temat żywienia dziecka podczas występowania atopowego zapalenia skóry także są różne. Z jednej strony mówi się o rygorystycznym przestrzeganiu diety, z drugiej zaś odrzuca się wszelkie istniejące diety eliminacyjne, twierdząc, że są one dla chorego kolejnym męczącym ograniczeniem. Badania wykazują, że tylko w wypadku około 30% dzieci mówić można o tym, że alergia wywołana została przez środki spożywcze. W takich sytuacjach należy skontaktować się z lekarzem i bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń.

Otoczenie dziecka

W wypadku gdy u naszego dziecka stwierdzono pojawienie się alergii na różnego rodzaju czynniki, powinniśmy się starać unikać kontaktu malca z alergenami. Mowa tutaj głównie o sierści zwierząt, pyłkach, grzybach pleśniowych lub roztoczach kurzu domowego. Temperatura w pokoju dziecka powinna być stosunkowo niska, a wilgotność powietrza powinna się mieścić w przedziale między 40% a 70%.

Komentarze do: Pielęgnacja ciała dziecka podczas występowania atopowego zapalenia skóry (2)

Zosia83
Zosia83 25-10-2016 11:05

emolienty

1

trzeba robic wszystko, zeby tylko nie doprowadzic do kuracji sterydami... ja zaczelam stosowac u malej Eloderm. Tak sie wystraszylam, ze kupilam w aptece chyba caly komplet, ale rzeczywiscie pomoglo. Od kąpieli po balsam... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
agamm
agamm 22-10-2010 12:10

azs

1

Z własnego i córki doświadczenia mogę tylko dodać zeby w trakcie leczenia skóry z atopowym zapaleniem unikac lub starać się ograniczyć maści ze strydami.Są one bardzo skuteczne ale mają wiele skutków ubocznych-takie lecz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze