Szukaj

Nasze dzieci widzą coraz gorzej!

Podziel się
Komentarze0

Im wcześniej wykryje się problemy ze wzrokiem u swojego dziecka, tym większa szansa przywrócenia prawidłowego widzenia – mówi Iwona Filipecka z Kliniki Okulus – Warto potraktować to poważnie, bo po 9 roku życia leczenie np. niedowidzenia jest nieskuteczne. Rozpoczęła się kampania profilaktyczno-edukacyjna „Szkoła Zdrowego Widzenia”, w trakcie której badane będą dzieci z klas pierwszych z Podbeskidzia.Według badań przeprowadzonych w Polsce, co trzecie dziecko rozpoczynające naukę w szkole ma zaburzenia widzenia, co piąte zaburzenia słuchu, a co czwarte mowy. Nieprawidłowe funkcjonowanie tych narządów zmysłów u dzieci jest przyczyną opóźnień w nauce. Mogą pojawić się trudności z czytaniem, pisaniem oraz zaburzeń komunikacji i rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.


- Niedowidzenie, to obecnie problem nie tylko w Polsce – zauważa dr Iwona Filipecka, pomysłodawca kampanii ,,Szkoła Zdrowego Widzenia”. - Na Światowym Zjeździe Okulistycznym w Abu-Dhabi, w 2012 roku, była odrębna sesja poświęcona badaniom przesiewowym i leczeniu niedowidzenia. Do naszej poradni okulistycznej dla dzieci, którą uruchomiliśmy w ubiegłym roku, zgłasza się wiele dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które nigdy nie miały wykonanych badań wzroku.


Ponieważ dzieci, to nasza przyszłość, a tylko wczesne leczenie niedowidzenia zapewni im prawidłową ostrość wzroku na całe życie, postanowiliśmy zbadać jak widzą pierwszoklasiści z Podbeskidzia – mówi  specjalistka chorób oczu z bielskiej Kliniki Okulus, która jest członkiem Amerykańskiej Akademii Okulistyki.


Organizatorem „Szkoły Zdrowego Widzenia” jest Klinika Okulus, od 10 lat działająca na terenie Bielska-Białej. W ramach „Szkoły Zdrowego Widzenia” będą wykonywane badania przesiewowe wzroku u dzieci 6-7 letnich z klas pierwszych szkół podstawowych Podbeskidzia. Najważniejszy cel kampanii, to wychwycenie dzieci z zaburzeniami wzroku i poinformowanie rodziców o konieczności rozpoczęcia leczenia.- Im szybciej dowiemy się o wadzie wzroku u naszego dziecka, tym wcześniej możemy zareagować i wadę wyeliminować – przyznaje Ewelina Olejak, mama 6 letniego Mikołaja.Niedowidzenie często obejmuje tylko jedno oko, dlatego rodzice i same dzieci, mogą nie zdawać sobie sprawy z problemu. Niestety po dziewiątym roku życia, zwykle leczenie jest już nieskuteczne.


- Właściwe widzenie obuoczne ma wpływ na naszą karierę zawodową, bo jest warunkiem koniecznym do wykonywania wielu zawodów – informuje dr Iwona Filipecka. - Rozwija się ono do 7 roku życia i jeśli w tym wieku jest nieprawidłowe, to jak najszybciej należy rozpocząć ćwiczenia, które je wykształcą. Standardowe badania przesiewowe, realizowane przez higienistki szkolne, obejmują tylko badanie ostrości wzroku, natomiast nie obejmują innych elementów widzenia.Organizatorzy kampanii chcą także informować nauczycieli i rodziców, na temat prawidłowych warunków do nauki i zabawy, które są korzystne dla oczu dziecka. Każda szkoła biorąca udział w akcji na koniec projektu zostanie odznaczona certyfikatem „Szkoły Zdrowego Widzenia”.


- Taka kampania jest potrzebna i rodzice zdają sobie z tego sprawę. Świadczy o tym chociażby fakt, że w klasie mojej Kasi, wszyscy zgodzili się na przebadanie swojego dziecka – zaznacza Ewa Zawada, jedna z mam, które zgodziły się na przebadanie swojego dziecka.


Wielu rodziców zdaje sobie sprawę, że podstawowe badanie wykonywane w szkole są niewystarczające.
- Potrzebne są bardziej specjalistyczne badania, szczególnie w erze komputerów, w jakiej żyją nasze dzieci – mówi  Agnieszka Szymańska, mama 7 letniej Emilki.


Patronem honorowym kampanii został m.in. senator Rafał Muchacki, który jest przewodniczącym senackiej komisji zdrowia. -Sam od 12 roku życia noszę okulary, więc jeśli tylko nadarza się okazja, żeby ustrzec przed tym najmłodszych, to chętnie włączam się w takie inicjatywy – mówi senator Rafał Muchacki - Życzyłbym sobie i nam wszystkim, żeby tego typu kampanie weszły w stały kalendarz działań medycznych w naszym województwie i w całej Polsce – dodaje.

- Ogromnym plusem tej kampanii jest jej masowość. Wprawdzie badania okulistyczne są prowadzone przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, jednak nie obejmują wszystkich dzieci. Bardzo istotny jest w też aspekt edukacyjny najmłodszych, gdyż tylko profilaktyka i edukacja od najmłodszych lat może przynieść wymierne korzyści – dodaje Renata Franasik, członek zarządu powiatu bielskiego, który również patronuje kampanii.


Wiecej informacji na temat kampanii: www.okulus.pl

Komentarze do: Nasze dzieci widzą coraz gorzej!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz