Szukaj

Jak formuła może zwiększyć wskaźniki ilości matek karmiących piersią?

Podziel się
Komentarze0

Jednym z zaskakujących sposobów na zwiększenie ilości świeżo upieczonych mam karmiących piersią, według najnowszych badań może obejmować formułę. Wraz z rosnącą ilością dowodów na to, iż karmienie piersią jest korzystne dla mamy, jak  i dla dziecka, eksperci zdrowia publicznego świętują za każdym razem, gdy szpital otrzymuje tzw. ''baby-friendly''.

Jak formuła może zwiększyć wskaźniki ilości matek karmiących piersią?


Status ten oznacza, iż obiekt popiera działania, które zachęcają do karmienia dzieci piersią, a także do nierozdzielania matek i niemowląt po porodzie i oferują formułę tylko i wyłącznie w wypadku, gdy jest to działanie niezbędne z medycznego punktu widzenia.

Z pewnych małych badań, opublikowanych w czasopiśmie ''Pediatrics'' wynika , że poddawanie noworodków formule faktycznie pomaga zwiększyć ilość maluchów karmionych piersią. Autorzy badania tłumaczą, iż podstawą formuły jest danie mamom pewności, której potrzebują, aby chciały pozostać przy karmieniu piersią. Nic dziwnego, że wielu ekspertów od karmienia piersią  nie zgadza się z ustaleniami, martwiąc się, że ich następstwem może być osłabienie opinii ekspertów od zdrowia publicznego, którzy informują, że mleko pochodzące z piersi matki jest najlepsze dla dzieci.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (UCFS) wykazały iż 40 obserwowanych noworodków straciło co najmniej 5% swojej masy urodzeniowej w trakcie pierwszych 36 godzin życia. American Academy od Pediatrics zauważyła, iż utrata masy ciała u niemowlęcia w pierwszych dniach jest typowa, gdyż dziecko dopiero przyzwyczaja się do karmienia. Średnia utraty wagi wynosi około 7%. Jednak dr. Valerie Flaherman, asystentka i profesor pediatrii, epidemiologii i biostatyki na UCSF, koncentruje się mocniej na tej grupie, gdyż inne dane wskazują , że u dzieci które tracą na wadze, może nastąpić później jeszcze większa utrata masy ciała. Lekarze obawiają się, że utrata 10% początkowej masy ciała może narażać dziecko na ryzyko innych problemów zdrowotnych.

Dr. Flaherman i jej koledzy przeprowadzili próbę, przydzielając połowie niemowląt kilka dni po porodzie otrzymywanie dwóch łyżeczek formuły po każdym karmieniu piersią. Aplikacja następowała za pomocą strzykawki, aby nie doprowadzić do ''zamieszania sutków'', czyli stanu, w którym dziecko ma problem z przejściem z piersi na butelkę. Matkom polecono przerwać suplementację formuły gdy pojawił się zapas mleka, co zazwyczaj zajmowało od dwóch, do pięciu dni. Druga połowa była karmiona wyłącznie piersią, chyba że lekarz zalecił podanie formuły.


Gdy dzieci skończyły 1 tydzień życia, 10 %  mam , z grupy, w której podawana była formuła nadal jej używały, używając jej jako część swojej strategii karmienia,  w porównaniu do 47 %  matek z grupy, które pierwotnie przypisane do karmienia piersią dodały formułę w międzyczasie. Gdy dzieci osiągnęły wiek 3 miesięcy, 79 % matek z grupy przyjmującej formułę, karmiły dzieci już tylko i wyłącznie piersią, czyli znacznie więcej niż 42% matek z grupy pierwotnie poinstruowanej do karmienia piersią bez użycia formuły. Chociaż może wydawać się to sprzeczne z intuicją, Flaherman przypuszcza iż włączanie niewielkiej dawki formuły na początku, a następnie jej wycofanie, pomogło mamom poczuć się bezpiecznie i pewnie, że ich dzieci nie były głodne i nie utraciły wagi w pierwszych dniach swego życia. Dzięki temu uzyskały pewność siebie i w późniejszym czasie zdecydowały się na przejść na wyłączne karmienie piersią. Chociaż ogrom efektu był dla wszystkich zaskakujący, liczy się skuteczność tej taktyki, pomagającej matkom kontynuować najlepsze dla dziecka karmienie piersią. W Stanach Zjednoczonych większość matek decyduje się na karmienie piersią, lecz 40 % z nich robi to jedynie przez 6 miesięcy, a tylko 20 % robi to przez zalecany, pierwszy rok życia maluszka.


Nie każdy jest  jednak przekonany, że  używając formuły nawet na krótko można zwiększyć ten procent. Według Kathleen Marinelli , profesor pediatrii na Uniwersytecie Medycyny w  Connecticut  twierdzi iż badanie przeprowadzone z udziałem formuły jest zaprzeczeniem wszystkiego, co zostało opublikowane parę lat wstecz, przez bardzo wiarygodnych lekarzy i naukowców, na temat. Formuła jest wyzwaniem dla wszystkich dotychczasowych założeń na ten temat  i rzuca na nie całkiem nowe spojrzenie.

Tanya Lieberman, konsultant laktacji, pisząca o badaniach naukowych dla organizacji ''Best for Babes'' twierdzi że jest lekko zmieszana wynikami. Organizacja wie w jaki sposób działać, aby zwiększyć ilość matek karmiących piersią oraz wydłużyć okres karmienia, I są to sposoby stosowane od 20 lat. Nie ma w nich mowy o przyjmowaniu żadnych suplementów, chyba, że jest to medycznie konieczne. Liberman wspomina także, iż  na wyniki mogła wpłynąć postawa kobiet, które chciały karmić wyłącznie piersią, lecz również pozostały otwarte na opcję przyjmowania formuły. Matki mogą mieć także błędne wyobrażenie o tym ile mleka potrzebują noworodki. A przez pierwsze dni nie potrzebują go wiele, wszystko z nimi dobrze, póki mleko  matki się nie pojawi.

Natomiast dr Flaherman przypomina, iż wyniki niekoniecznie odnoszą się do wszystkich niemowląt. Formuła nie jest czymś, czego każda matka powinna próbować. To jedynie potencjalne narzędzie dla mam, które mogą rozważyć taką opcję, jeśli stwierdzą że może być im pomocna. Głównym celem badań było znalezienie rozwiązania, aby pomóc większej ilości karmiących piersią matek i jak tylko to możliwe pomóc ich dzieciom. To szaleństwo, że jedynie 20% ludzi stosuje rekomendowany sposób karmienia piersią przez minimum 1 rok życia dziecka. Różne podejścia popierające karmienie piersią mogą zadziałać przy innych ludziach. Dla niektórych matek to może być nawet włączenie odrobiny formuły.

Opracowała:

Agata Rutkowska

Komentarze do: Jak formuła może zwiększyć wskaźniki ilości matek karmiących piersią?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz