Szukaj

Objawy i leczenie zakażenie dróg moczowych u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Zakażenie dróg moczowych jest dolegliwością, która stosunkowo często występuje u małych dzieci. To właśnie najmłodsi są szczególnie narażenie na tego typu infekcję. Oto kilka cennych informacji na temat objawów i przyczyn zakażenia oraz sposobów ich zapobiegania.

Objawy i leczenie zakażenie dróg moczowych u dziecka


Objawy zakażenia dróg moczowych

Zakażenie dróg moczowych u dziecka objawia się bólem przy oddawaniu moczu. Dziecko może również cierpieć z powodu nietrzymania moczu, jak również uskarżając się na ból w okolicy łonowej, senność i gorączkę.


Przyczyny zakażenia dróg moczowych


  • Najczęściej przyczyną zakażenia dróg moczowych są bakterie, które przedostają się do cewki moczowej dziecka. Główną przyczyną zakażenia dróg moczowych u dziecka są bakterie, które pochodzą ze stolca.
  • Dziewczynki są bardziej podatne na bakteryjne zakażenie dróg moczowych, gdyż ich cewka moczowa jest krótsza niż u chłopców, w związku z czym bakterie mogą się łatwiej przedostawać do dróg moczowych
  • Rozwojowi zakażenia sprzyja niedostateczna ilość płynów w organizmie.

Zdarzają się przypadki, że bakterie z zakażonych miejsc przedostają się do nerek wraz z krwią. W związku z tym zakażenie dróg moczowych może obejmować

  • infekcję cewki moczowej,
  • zakażenie nerek
  • zakażenie pęcherza moczowego


Leczenia zakażenia dróg moczowych u dziecka


Czas trwania infekcji jest stosunkowo krótki, a zastosowanie terapii antybiotykowej gwarantuje szybki powrót do zdrowia.

Leczenie zakażenia dróg moczowych polega głównie na leczeniu antybiotykami. Rodzaj antybiotyku określa się przez posiew moczu. Konieczne jest odbycie całego cyklu leczenia. Nie wolno zakończyć leczenia w momencie ustąpienia objawów chorobowych, gdyż wówczas może dojść do nawrotu infekcji.

W czasie leczenia wskazane jest podawanie dziecku dużej ilości płynów. Zaleca się również, by dzieci piły sok żurawinowy, gdyż zapobiega on przyleganiu bakterii do wyściółka i dróg moczowych.

Jeśli dziecko często choruje na zakażenie dróg moczowych konieczne jest wykonanie badań, które ocenią stan dróg moczowych dziecka. Okazuje się bowiem, że za częsty nawrót infekcji dróg moczowych jest odpowiedzialna nieprawidłowa budowa układu moczowego lub jego niedrożność.


Jak zapobiegać infekcji dróg moczowych?


Podstawowym warunkiem zapobiegania infekcji dróg moczowych u dziecka jest dbanie o higienę. Aby uniknąć infekcji konieczne jest stosunkowo częste zmienianie pieluszek dziecku.

Warto również pamiętać o wycieraniu dziecka w kierunku od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie, gdyż wówczas bakterie ze stolca mogą przedostać się do cewki moczowej. Konieczne jest również, by od najmłodszych lat wpajać dziecku nawyk mycia rąk, po skorzystaniu z toalety.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia dróg moczowych trzeba również zadbać o to, by bielizna dziecka nie była za ciasna oraz nie była wykonana z materiałów sztucznych.

Nie zaleca się również stosowania ostrych i drażniących środków do kąpieli, gdyż mogą one dodatkowo podrażnić miejsca intymne u dziecka.

Komentarze do: Objawy i leczenie zakażenie dróg moczowych u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz