Szukaj

Jak pomóc dziecku specjalnej troski?

Podziel się
Komentarze0

Wychowywanie dziecka specjalnej troski jest niezwykle trudnym i odpowiedzialnym zadaniem dla rodzica. Samopoczucie dziecka w znacznej mierze zależy od opieki medycznej, jednak istotny wpływ ma również zaangażowanie rodziców. Poniżej zostaną zaprezentowane wskazówki, które pozwolą dziecku specjalnej troski udzielić jak najlepszej pomocy.

Jak pomóc dziecku specjalnej troski?


  • Upewnij się, że wiesz na czym polega choroba
W przypadku dziecka specjalnej troski istotną rolę pełni wczesne rozpoznanie zaburzenia oraz właściwa i stosunkowo szybka interwencja medyczna. Jeśli masz wątpliwości co do właściwego postępowania lekarza, skorzystaj z pomocy innego specjalisty. Jeśli to możliwe poproś lekarza o ustalenie przyczyny choroby, jej znajomość może wam pomóc przezwyciężyć poczucie winy i zaakceptować chorobę dziecka. Znając przyczynę możesz również zapobiec powtórzeniu się choroby u kolejnych dzieci.

  • Upewnij się, że potrafisz słuchać
Z uwagą słuchaj opinii lekarzy i specjalistów. Nie wahaj się zadawać pytania, które cię nurtują. Lekarze mają obowiązek odpowiedzieć na twoje pytania i rozwiać wątpliwości odnośnie stanu dziecka. Jeśli nie jesteś w stanie zapamiętać informacji podanych przez lekarza, możesz poprosić go o wydanie pisemnego raportu na temat stanu zdrowia dziecka.

  • Upewnij się, że ktoś cię słucha
Warto upewnić się, czy lekarze biorą pod uwagę twoje zdanie. Powinni to robić, gdyż wbrew pozorom to rodzice, którzy spędzają z dzieckiem najwięcej czasu znają jego upodobania. Warto również upewnić się, że zawsze możesz skorzystać z porady specjalistów, nie tylko w sytuacjach kryzysowych. W ten sposób zapewnisz sobie poczucie bezpieczeństwa oraz dziecku.


  • Stań się specjalistą
Rodzice dzieci specjalnej troski w większości przypadków posiadają ogromną wiedzę na temat choroby swojej pociechy. Pamiętaj jednak, by zacząć gromadzić wiedzę na temat choroby jak najwcześniej, gdyż będziesz w stanie przeprowadzić z lekarzem rzeczowa rozmowę i ocenić, który specjalista zna najlepiej temat i jest w stanie udzielić dziecku najlepszej opieki.

  • Bądź wytrwała
Wytrwałość jest główną cechą rodziców wychowujących dzieci przewlekle chore. Jeśli gnębi cię poczucie, że lekarze nie robią wystarczająco dużo, nie wahaj się i usilnie podejmuj próby wyjaśnienia kwestii, które zaprzątają ci głowę. Nie bój się, zadawaj lekarzom pytania, na które nie znasz odpowiedzi, bądź które budzą twoją niepewność.

  • Bądź skrupulatnym zbieraczem danych
Rodzice dzieci specjalnej troski powinni przechowywać wszelkie dane oraz wyniki badań związane z chorobą dziecka. Warto zrobić sobie spis dotyczący wizyt lekarskich, lekarzy, przyjmowanych leków czy terapeutów. Warto zapisywać również swoje pytania i wątpliwości, by móc je przedstawić lekarzowi podczas wizyty i o niczym nie zapomnieć.

  • Działajcie razem
Oboje działajcie  i angażujcie się w opiekowanie i leczenie chorej pociechy. Kiedy obowiązki związane z pielęgnowaniem dziecka są podzielone na dwie osoby, łatwiej jest uchronić się przed nadmiernym stresem czy po prostu ustrzec się przed przeciążeniem obowiązków.

  • Bądź pozytywnie nastawiona
Wielu rodziców dzieci specjalnej troski obwinia się za chorobę swojego dziecka. Należy tego unikać, gdyż czasu się nie cofnie. Przez wzgląd na waszą rodzinę skoncentruj się na działaniu i myśli pozytywnie.

  • Bądź realistką
Bycie realistą jest równie ważne jak pozytywne myślenie. Aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne postaraj się pogodzić z zastaną sytuacją i nie próbuj zmieniać jej za wszelką cenę.

  • Zacznij myśleć ekonomicznie
Leczenie dziecka specjalnej troski jest niezwykle drogie i pochłania wiele funduszy. Dlatego warto pomyśleć i zdobyć informacje na temat wsparcia finansowego, które mogło by poprawić sytuację finansową rodziny oraz zapewnić chromu dziecku lepszą opiekę.


Komentarze do: Jak pomóc dziecku specjalnej troski?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz