Szukaj

Jak zapobiec moczeniu się u małego dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Wielu małym dzieciom zdarzają się w wpadki przy oddawaniu moczu. W tym okresie życia załatwianie potrzeb fizjologicznych nie jest tak ważne dla dziecka jak zabawa klockami czy jazda na rowerku. Oto kilka sposobów jak zaradzić moczeniu się małych dzieci.Czasami zdarza się, że przyczyną moczenia się u dzieci jest nieprawidłowy rozkład dnia. Z kolei w innych przypadkach za taki stan odpowiedzialna jest infekcja dróg moczowych. Najczęściej o infekcji świadczy zbyt częste moczenie się oraz mętny mocz, czasami zabarwiony na różowo. Jeśli podejrzewasz u swojego szkraba infekcję jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.


Jak postępować gdy maluch moczy się?


  • Zachowaj spokój
Rodzice bardzo często okazują dziecku niezadowolenie w momencie gdy maluch zmoczy swoje majteczki. Niektórzy z nich nawet dają dziecku karę, zakładając mu na noc pieluchę. Takie postępowanie może spowodować u dziecko nadmierne rozdrażnienie i zamiast zmobilizować dziecko do zmiany sprawi, że sikanie w majtki będzie się coraz częściej powtarzało.

W sytuacji gdy maluch zmoczy swoją bieliznę postaraj się zachować spokój i potraktuj go lekko ze współczuciem Okaż maluchowi zrozumienie, że nie zdążył dojść do toalety. Taki sposób postępowania będzie z pewnością bardziej motywujący.


  • Żadnych wyzwisk
W niektórych sytuacjach trudno jest rodzicom zapanować nad swoim słowami i emocjami. W związku z tym, w kryzysowych sytuacjach postaraj się zapanować nad swoimi słowami. Kiedy maluch zesika się bezpośrednio przed wyjściem z domu nie praw mu uwag w stylu myślałam, że jesteś już duży. Dziecko, które przyrównuje się do niemowlaka z pewnością nie będzie dążyło do dorosłych zachowań. W związku z tym unikaj wypowiadania słów, których celem jest upokorzenie  dziecka.


  • Dodaj otuchy
W sytuacji gdy maluch ponownie zmoczy swoją bieliznę, dodaj mu otuchy. Postaraj się uspokoić dziecko i zapewnij go, że z pewnością inne dzieci też mają tego rodzaju problemy. Zapewnij dziecko, że następnym razem z pewnością zdąży wysikać się w ubikacji. Co więcej, jeśli dziecko chce pomóc przy zmianie ubranka czy posprzątaniu po sobie, pozwól mu to zrobić.


  • Skontroluj ilość spożywanych przez dziecko płynów
Nadmiar przyjmowanych płynów zarówno u dzieci jak i u dorosłych wiąże się z częstszym i bardziej obfitym oddawaniem moczu. W większości przypadków nadmiar spożywanych płynów przez dzieci, więcej niż 6 szklanej, jest przyczyną moczenia się dzieci. Okazuje się nawet, że niektóre napoje bardziej niż inne przyczyniają się do nietrzymania moczu. Należą do nich głównie napoje zawierające kofeinę oraz soki z cytrusów. W sytuacji gdy maluch ma problemy z moczeniem warto z nich zrezygnować i zastąpić innymi płynami.  • Zredukuj stres
Czasami zdarza się, że przyczyną moczenia się u dzieci jest nadmierny stres. Jeśli uważasz, że w przypadku twojego malucha stres jest również przyczyną moczenia się, postaraj się zmienić wasz styl życia. Ograniczyć napięcie oraz poświęć dziecku więcej troski i uwagi.


  • Kąp malucha w czystej wodzie
Skóra dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, że niektóre kosmetyki przeznaczone do higieny mogą ją podrażniać. Zbyt inwazyjne płyny do kąpieli czy proszki do prania mogą podrażniać nie tylko skórę dziecka, ale również jego drogi moczowe. Aby temu zapobiec używaj do kąpieli malucha samej wody lub tych kosmetyków, które są przeznaczone dla dzieci i jesteś pewna, że akurat nie szkodzą twojemu szkrabowi.


  • Ciesz się z sukcesów dziecka
Moczenie się i niezdążenie do ubikacji może bardzo podważyć u dziecka poczucie jego własnej wartości. W związku z tym, przyda się mu się nawet najmniejsze dowartościowanie. W tym celu chwal nawet najmniejsze postępy dziecka, gdy zdąży na czas do toalety. Dzięki temu umocnisz wiarę w siebie malucha oraz poczucie jego własnej wartości.


  • Poproś, żeby ci towarzyszyło
Niektóre dzieci pomimo faktu, że chce im się sikać nie są w stanie oderwać się od zabawy i pójść skorzystać z toalety. W związku z tym, w momencie gdy zaobserwujesz, że maluchowi chce się sikać zaproponuj mu, że pójdziecie razem do toalety. Dziecko obserwując, że inni również korzystają z toalety będzie chciało naśladować ten nawyk.

  • Traktuj pójście d ubikacji jako normalną czynność
Musisz pokazać dziecku, że oddawanie moczu jest czynnością charakterystyczna dla każdego człowieka. Dzieci zazwyczaj wychodząc z domu nie chcą oddawać moczu, jednak zaraz po wyjściu chce im się sikać, w momencie gdy w pobliżu nie ma żadnej toalety. Aby tego uniknąć wprowadź w swoim domu zwyczaj, że wszyscy członkowie rodziny przed wyjściem z domu korzystają z toalety. Z pewnością maluch chętnie będzie brał w tym udział.

Komentarze do: Jak zapobiec moczeniu się u małego dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz