Szukaj

Zapalenie zatok przynosowych u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Zatoki przynosowe to nic innego jak puste przestrzenie między kośćmi czaszkowymi twarzy. Przestrzenie te kierują  się w kierunku ujścia nosa i wyścielane są przez błonę śluzową, która zaopatrzona jest w rzęski. Ich rolą jest ogrzewanie powietrza trafiającego do płuc. Każda infekcja upośledza swobodny przepływ powietrza między jamą nosową a zatokami. Sprzyja to rozwojowi bakterii i wirusów.

Zapalenie zatok przynosowych u dzieci

W momencie, kiedy dochodzi do zaczopowania ujścia zatok (na przykład wskutek przeziębienia), miliony bakterii namnażają się, tworząc zapalenie. Do zapalenia zatok może prowadzić katar sienny, przerost migdałka gardłowego, refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie ucha, a nawet skrzywienie przegrody nosowej. 

Jeśli dziecko uskarża się na bóle głowy - jest szansa, że złapało zapalenie zatok. Choroba może być przewlekła lub przyjąć formę ostrą. Zakażenie wirusowe ustępuje samoistnie po około 10-14 dniach. W przypadku podawania antybiotyków objawy ustępują po kilku dniach, ale potrzeba tygodni, aby wrócić do pełnego zdrowia.

Objawy

Zapalenie rozpoczyna katar. Jest to żółta lub zielona ropna wydzielina. Pojawia się silny ból głowy, okolicy czoła i policzków. Towarzyszy temu zanik apetytu i całkowite rozbicie. Występuje drapanie w gardle i obrzęk powiek. Może pojawić się także gorączka.

Rozróżniamy też zapalenie poszczególnych części zatok. W przypadku zapalenia zatok czołowych – ból nasila się przy pochylaniu głowy. Zatokom szczękowym towarzyszy ból szczęki górnej, natomiast obrzęk powiek to sprawka zapalenia błędnika sitowego.

Zapalenie zatok bardzo często występuje u dzieci w wieku przedszkolnym. Maluchy łapią od 6 do 8 infekcji wirusowych w ciągu roku, a zapalenie zatok to jedna z tych infekcji, które atakują najczęściej. Zapalenie zapoczątkowane przeziębieniem – ustępuje wraz z nim. Zwykle trwa nie dłużej niż 3 tygodnie. W przypadku, kiedy infekcja trwa nawet do trzech miesięcy, wtedy możemy mówić o zapaleniu nawracającym. Zdarzają się też przypadki, w których choroba trzyma dłużej niż trzy miesiące – wtedy bez wątpienia mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok.  


Niemowlęta i małe dzieci częściej łapią zapalenie zatok sitowych i szczękowych. Dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała, zatkany nos. Jest nerwowe i niespokojne. Nie pozwala sobie dotknąć twarzy i pociera policzki. Wszystkiemu towarzyszy płacz i krzyk. Objawy te można pomylić z ząbkowaniem – dlatego konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Trzeba pamiętać o tym, że ostre zapalenie zatok jest dla małych dzieci bardzo niebezpieczne. Może doprowadzić do zapalenia oczodołu i szczęki, a nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zdarza się, że dzieci potrzebują leczenia szpitalnego.

Leczenie

W pierwszym  etapie zapalenia wystarczy leczenie farmakologiczne. Podaje się leki zbijające gorączkę, leki przeciwbólowe i nawilża się śluzówkę nosa. Czasem trzeba sięgnąć po antybiotyk. Czas kuracji powinien być ściśle przestrzegany, żeby nie narażać dziecka na nawroty choroby. W przypadku zaniedbania, w momencie, kiedy infekcja przyjmuje postać przewlekłą, konieczne jest leczenie szpitalne.

Najczęstszą przyczyną nawrotów zapalenia zatok u dzieci, jest przerost migdałka gardłowego. Utrudnia on przepływ powietrza i usuwanie śluzu z przegrody nosowej. Być może konieczne będzie usunięcie migdałka przez laryngologa.

Jak zapobiegać?

Aby ustrzec się przed infekcją przenoszoną drogą kropelkową, trzeba nauczyć dziecko zakrywania ust i nosa przy kaszlu i kichaniu. Dziecko powinno wiedzieć, że nie wolno dzielić się z kolegami piciem czy kanapką. Kiedy powietrze w mieszkaniu jest suche, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie go, aby jego wilgotność wynosiła 45-50%.  Zapobiega to wysuszaniu błony śluzowej, a co za tym idzie – zatoki są bardziej odporne na infekcje. Narażanie malucha na wdychanie dymu tytoniowego (tak zwane bierne palenie) może doprowadzić do tego, że drogi układu oddechowego będą podrażnione.

Przede wszystkim trzeba dbać o odporność dziecka poprzez prawidłową dietę, ruch i odpowiedni ubiór.

Autor:

Natalia Ul

Komentarze do: Zapalenie zatok przynosowych u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz