Szukaj

Podgłośniowe zapalenie krtani

Podziel się
Komentarze0

Dolegliwość tę zaobserwować można głównie u dzieci pomiędzy 3 miesiącem, a 3 rokiem życia. Jest to nic innego jak zapalanie pogłośni, wywołane najczęściej przez wirusy takie jak paragrypa, adenowirusy czy RSV. Z chorobą tą dzieci zmagają się zazwyczaj w okresie jesiennym, bądź wiosennym i co warto wiedzieć, częściej dotyka ona chłopców.

Podgłośniowe zapalenie krtani

Przyczyny podgłośniowego zapalenia krtani

Jedną z głównych przyczyn zapalenia błony śluzowej krtani mogą być następstwa infekcji dróg oddechowych. Oprócz tego, powodem wystąpienia choroby jest często nadwyrężenie głosu, alergia bądź wpływ zanieczyszczanego powietrza. W przypadku ostrego podgłośniowego zapalenia krtani najczęstszą przyczyną jest zakażenie wirusem paragrypy typu 1 i 3. Ponadto chorobę wywołać mogą również wirus grypy typu A, typu B, adenowirusy, RS czy matepneumowirus. Czynniki sprzyjające tego typu zapaleniu to między innymi zmiany ciśnienia czy zanieczyszczenie środowiska.

Objawy podgłośniowego zapalenia krtani

Objawy choroby najczęściej pojawiają się nagle w nocy zwykle przy pełnym zdrowiu i obejmują świst krtaniowy, duszność typu wdechowego, a także charakterystyczny kaszel, tzw. „krtaniowy”. W trakcie postępowania choroby objawy mogą narastać i często pojawiają się wówczas zasinienia wokół ust i nosa, nasilenie ruchu skrzydełek nosa oraz narastający niepokój i strach u dziecka. W początkowym stadium choroby nie wyczuwa się raczej żadnych zmian w głosie, natomiast później może dołączyć się chrypka. Warto zwrócić uwagę na każdy z możliwych objawów, gdyż bywa często, iż ustępują one samoistnie albo podczas przebywania na zimnym powietrzu. Zdarza się również często, że zanim dojdzie do podgłośniowego zapalenia, u dziecka zaobserwować można wcześniej infekcję górnych dróg oddechowych, którym towarzyszyć może wysoka gorączka, a nawet utrata przytomności.

Leczenie podgłośniowego zapalenia krtani

Przede wszystkim pociecha musi być pod stałą opieką. Czasami dochodzi do zaostrzenia choroby i w tej sytuacji dziecko musi być leczone w warunkach sanitarnych, często pod intubatorami. Jeśli jednak możliwa jest kuracja w domu, wówczas matka powinna zadbać o lekkostrawną dietę dla potomka i dopilnować, aby piło dużo płynów. Pokój, w którym dziecko leży w trakcie choroby, musi mieć wysoką wilgotność, dlatego warto koło grzejników ułożyć wypełnione wodą naczynia. Należy utrzymywać również stałą temperaturę pomieszczenia, około 20-22 stopni Celsjusza.

Oczywiście sama dieta, płyny i odpowiednio przygotowany pokój nie wystarczą. Niezbędne jest wdrożenie zleconych przez specjalistę antybiotyków, dzięki którym możliwe jest osłabienie infekcji. U osób dorosłych możliwe jest również wdrożenie leków uspakajających, dzięki którym łatwiej będzie przetrwać cały proces leczenia.

Podgłośniowe zapalenie krtani jest bardzo poważną i niebezpieczną chorobą, która może spowodować nawet zagrożenie życia. Nie należy więc bagatelizować żadnych objawów i co więcej, warto zaszczepić się przeciwko Haemophilus influenzae typu B, ponieważ pozwoli to zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Komentarze do: Podgłośniowe zapalenie krtani

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz