Szukaj

Drgawki u małego dziecka w czasie gorączki

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że około czworo dzieci na sto, w czasie gorączki dostaje drgawek. Wówczas gałki oczne dziecka obracają się, ciało jest sztywne, natomiast ręce i nogi mimowolnie drgają. Drgawki u dzieci zazwyczaj występują w momencie wysokiego wzrostu temperatury.

Drgawki u małego dziecka w czasie gorączkiWiększość rodziców popada w panikę, kiedy ich maleństwo na skutek wysokiej temperatury dostaje drgawek. Okazuje się jednak, że drgawki w czasie gorączki nie są szkodliwe dla dziecka. Mogą jedynie być sygnałem, że dziecko należy do grona dzieci podatnych na wystąpienie padaczki w przyszłości.

Występowanie drgawek w czasie wysokiej gorączki ma głównie podłoże genetyczne. Wskazuje się jednak, że przede wszystkim za drgawki jest odpowiedzialny niedostateczny poziom dojrzałości mózgu dziecka. Wraz z dojrzewaniem mózgu drgawki ustępują.


Ryzyko nawrotu drgawek

Jeśli u dziecka w okresie niemowlęcym wystąpiły drgawki istniej zwiększone ryzyko, że we wczesnym dzieciństwie u dziecka również mogą wystąpić drgawki towarzyszące gorączce. Okazuje się, że najbardziej na tego typu nawroty są narażone dzieci, u których atak drgawek trwał około 15 minut.

Badania pokazują, że leczenie gorączki nie ma żadnego wpływu na obniżenie częstotliwości występowania drgawek u małego dziecka.Jak postępować w przypadku drgawek u małego dziecka?

  • Podstawową zasadą udzielania pomocy dziecku mającemu atak drgawek jest zachowanie spokoju. Jest to stosunkowo trudne, jednak powinniśmy mieć na uwadze fakt, że drgawki są nieszkodliwe dla naszej pociechy.
  • Podczas drgawek u dziecka konieczne jest zmierzenie, jak długo trwał atak. W tym celu należy sprawdzić, która jest godzina gdy maluch dostał drgawek oraz w momencie, gdy one ustąpiły.
  • Następnie, należy wziąć dziecko na ręce i ułożyć je na boku w bezpiecznym miejscu, najlepiej na płaskiej powierzchni. Dziecko powinno być ułożone w taki sposób, by jego głowa znajdowała się niżej od reszty ciała. Niewskazane jest również krępowanie ruchów dziecka, dlatego należy zdjąć mu wszystkie obcisłe rzeczy.
  • Surowo zabronione w czasie drgawek jest podawanie dziecku jedzenia czy pokarmów. Konieczne jest usunięcie z jamy ustnej dziecka przedmiotów lub jedzenia. Pozwoli to zapobiec zakrztuszeniu się malucha.
  • Podczas ataku drgawek możliwa jest utrata przytomności u dziecka. Jednak w większości przypadków, dziecko szybko ją odzyskuje, bez żadnej interwencji z zewnątrz.
  • Po ustąpieniu drgawek u dziecka, najlepiej położyć malucha spać. Najbezpieczniej ułożyć dziecko na boku, podpierając kocem.
  • W przypadku pierwszego ataku drgawek, po ich ustąpieniu należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli kontakt z nim jest niemożliwy, należy ochłodzić ciało dziecka i podać mu paracetamol.
  • W przypadku, gdy dziecko nieprawidłowo oddycha po ataku drgawek lub gdy trwa on stosunkowo długo konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego. W szpitalu możliwe będzie określenie bezpośredniej przyczyny ataku.

Komentarze do: Drgawki u małego dziecka w czasie gorączki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz