Szukaj

Zapalenie sromu oraz przywieranie pochwowe u małych dziewczynek

Podziel się
Komentarze0

Małe dziewczynki są szczególnie podatne na różnego rodzaju zakażenia i infekcje miejsc intymnych. Jest to spowodowane tym, że maluszki zbyt długo przebywają w mokrych i wilgotnych pieluchach, gdzie bakterie namnażają się stosunkowo szybko. Co więcej, ich układ odpornościowy nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, by zapobiec niektórym infekcjom.

Zapalenie sromu oraz przywieranie pochwowe u małych dziewczynek


Zapalenie sromu i zapalenie pochwy

Zapalenie sromu jest to zapalenie żeńskich zewnętrznych narządów płciowych. Na ten rodzaj zapalenia mogą cierpieć nie tylko małe dziewczynki, ale również dorosłe kobiety.

Najczęściej zapaleniu sromu u dziewczynek towarzyszy swędzenie pochwy. Mogą pojawić się również upławy, którym niejednokrotnie towarzyszy krwawienie.

Główną przyczyną zapalenia sromu są podrażnienia. Podrażnienia najczęściej powstają na skutek  wody używanej do kąpieli. Zbyt długie przebywanie malucha w mokrej pieluszce również zwiększa ryzyko zakażenia. Podrażnienia spowodowane są również przez zbyt obcisłą bieliznę  lub używaniem zbyt ostrych kosmetyków.

Na skutek podrażnień wyściółka pochwy staje się podatna na różne ustroje, które są główną przyczyną zakażenia. Należy się jak najszybciej skontaktować z lekarzem, w momencie gdy występuje krwawienie.

  • Leczenie

Jeśli podejrzewasz, że twoja córeczka cierpi z powodu zapalenia sromu jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Leczenie zapalenia sromu najczęściej opiera się na przyjmowaniu antybiotyków oraz na stosowaniu miejscowych środków leczniczych.


W niektórych przypadkach przyczyną infekcji może być ciało obce, które przez przypadek mogło dostać się do pieluszki dziecka.


Przywieranie pochwowe warg sromowych

Przywieranie pochwowe warg sromowych  jest dolegliwością, która objawia się sklejaniem warg sromowych u dziecka. Szczególnie podatne na tego typu dolegliwość są małe dziewczynki i niemowlęta. Jest to spowodowane tym, że organizm małych dziewczynek nie produkuje jeszcze estrogenu.

Przywieranie warg sromowych objawia się właśnie sklejaniem się ze sobą warg sromowych mniejszych, które znajdują się w środku żeńskich zewnętrznych narządów płciowych. Wargi sromowe mogą skleić się do tego stopnia, że mała może mieć problemy z oddawaniem moczu.

Główną przyczyną sklejania się warg sromowych u dziecka jest pot oraz mocz. Pod wpływem tych substancji wargi sromowe dziecka rozpulchniają się, przez co staja się większe, a w konsekwencji ich powierzchnia się styka.

  • Leczenie

W momencie gdy jest możliwe rozdzielenie sklejonych warg sromowych dziecka, dziewczynka może bez większego problemu oddawać mocz. Leczenie w tym przypadku  opiera się na smarowaniu warg sromowych i miejsc intymnych kremem zawierającym estrogen.

Aby zapobiegać sklejaniu warg sromowych u dziewczynek należy dbać o to, by okolice pochwy dziecka były suche. Co więcej, postaraj się również dbać o to by dziecko miało zawsze świeżą pieluszkę i zbyt długo nie przebywało w z mokrej pieluszce. Warto również zadbać o to, by bielizna twojej pociechy była wykonana z naturalnego materiału i zawierała jak najmniej sztucznych włókien.
Komentarze do: Zapalenie sromu oraz przywieranie pochwowe u małych dziewczynek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz