Szukaj

Jak chronić wzrok małego dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Wzrok jest zmysłem, dzięki któremu nasze dzieci mogą poznawać i obserwować swoje otoczenie. Oczy dziecka są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, w związku z tym konieczna jest odpowiednia profilaktyka oczu. Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą wam w jaki sposób chronić oczy dziecka.

Jak chronić wzrok małego dziecka?

Jak dbać o wzrok małego dziecka?


  • Regularnie kontroluj wzrok dziecka
Regularne kontrole są niezwykle ważne, gdyż w razie jakiejkolwiek wady możliwe jest szybkie podjęcie leczenia i szybkiego skorygowania wady. Zazwyczaj oczy dziecka badane są bezpośrednio po urodzeniu, kolejno w szóstym miesiącu życia i podczas  każdej wizyty kontrolnej.

W przypadku gdy dziecko jest zagrożone dużym prawdopodobieństwem wystąpienia choroby oczu lub gdy zostały stwierdzone jakiekolwiek nieprawidłowości związane z oczami, warto skontaktować się z okulistą, który dokładniej zbada wzrok dziecka i określi problem.

Szczególną uwagę należy zwrócić na oczy dzieci urodzonych przed terminem. Wcześniaki są znacznie bardziej narażone na problemy ze wzrokiem, w związku z tym należy znacznie częściej go kontrolować. Badanie wzroku u dzieci jest wykonywane przez pediatrę bądź okulistę. Co więcej, jest bezbolesne, w związku z czym dziecko nie powinno mieć żadnych obiekcji przed tego typu badaniem.  • Ochroniaj oczy przed słońcem
Okazuje się, że niezwykle ważne jest chronienie oczu dziecka przed promieniami słonecznymi. Zbyt częste i zbyt długie eksponowanie oczu na słońce zwiększa w przyszłości prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy.


Postaraj się więc już od najmłodszych lat przyzwyczaić malca do noszenia okularów przeciwsłonecznych. Równie dobrą ochroną oczu jest noszenie kapelusza z dużym rondem lub czapki z daszkiem. Kupując dziecku okulary przeciwsłoneczne wybierz te, które posiadają filtr UVA oraz UVB. Przed kupnem okularów słonecznych upewnij się, że nie zniekształcają one obrazu oraz aby oprawki były stosunkowo wytrzymałe. 


  • Ochroniaj oczy dziecka przed urazami
Niezwykle ważna jest również ochrona oczu przed wszelkimi urazami. W sytuacji gdy istnieje ryzyko uszkodzenia oka dziecka warto założyć maluchowi okulary ochronne. Dzieci w czasie zabawy ulegają różnego rodzaju urazom.


  • Chroń oczy przy oglądaniu telewizji
Oglądanie telewizji może mieć również negatywny wpływ na wzrok dziecka. Owszem nie ma to bezpośredniego wpływu na uszkodzenie wzroku, jednak powoduje przemęczenie oczu dziecka. W związku z tym warto ograniczyć to ryzyko. W tym celu zadbaj o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia oraz zmniejsz blask bijący z telewizora. Co więcej postaraj się również, by dziecko nie oglądało telewizora dłużej niż pół godziny. Po tym czasie konieczne jest zrobienie przerwy. Niezwykle ważne dla ochrony oczu jest również zachowanie odpowiedniej odległości w czasie oglądania telewizji.


  • Ochroniaj dziecko przed alergenami
Wiele dzieci jest uczulonych na różnego rodzaju alergeny. Najczęściej konsekwencją tego jest nadmierne łzawienie oczu, które występuje szczególnie w okresie wiosennym i letnim. Łzawienie wywołane alergenami można zmniejszyć poprzez noszenie szczelnie przylegających do oczu okularów ochronnych.

Komentarze do: Jak chronić wzrok małego dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz