Szukaj

Brak hormonu wzrostu

Podziel się
Komentarze0

Hormon wzrostu produkowany jest przez komórki kwasochłonne w przedniej części przysadki mózgowej. Odpowiada on za prawidłowy wzrost człowieka. Brak hormonu wzrostu pojawia się już we wczesnym stadium życia i powoduje zatrzymanie prawidłowego rozwoju fizycznego człowieka.

Brak hormonu wzrostu

Przyczyny braku hormonu wzrostu

Brak hormonu wzrostu może być dziedziczne. Może mieć również podłoże hormonalne, kiedy to błędnie jest wytwarzany czynnik wzrostu zwany IGF-I i IGF-2. Mogą być to również nieprawidłowości w wytwarzaniu insuliny, hormonu wzrostu i tarczycy oraz stereoidów płciowych.
Przyczyną może być również zachwiana równowaga w gospodarce fosforanowej. Ponadto można wyróżnić także czynniki zewnętrzne, których przyczyną może być niewłaściwa dieta, a zwłaszcza niedożywienie. Sytuacja w domu, warunki życia to kolejne możliwe przyczyny braku odpowiedniego wzrostu człowieka. Przewlekły stres, strach i przykre sytuacje życiowe powodują u dzieci zahamowanie wzrostu. Główną przyczyną jest nieprawidłowa praca przysadki mózgowej, która może zakłócić proces wytwarzania hormonu wzrostu.

Przebieg choroby

W ciągu dnia hormon wzrostu może działać pulsacyjnie. Czyli jego aktywność pojawia się na moment, po to by chwilę później jej zaprzestać. Wszystko to, objawiać się może jako zwolniony czas wzrastania. Czyli dziecko w danym wieku nie rośnie prawidłowo. Nie leczona choroba, może zakończyć się różnicą nawet kilkudziesięciu centymetrów w stosunku do wzrostu rówieśników! Przebieg choroby może być zauważalny już we wczesnym stadium życia, kiedy to maluchy rozwijają się bardzo szybko, jednak nie jest widoczny proces wzrastania.


Objawy niedoboru hormonu wzrostu

Aby zdiagnozować i stwierdzić niedobór hormonu wzrostu należy posłużyć się siatką centylową, która jest wykresem parametrów stworzonym na podstawie rozwoju zdrowych dzieci. Jeśli zauważalna jest różnica 3 centylów względem prawidłowego wzrostu, to można mówić o niedoborze tego hormonu. W procentach, daje to przeliczenie, że dziecko w danym wieku jest niższe o 3 centyle w porównaniu do 97% procentów innych, badanych zdrowych dzieci. Więc pomiar ten może być bardzo trafny. Po urodzeniu nie da stwierdzić się jednoznacznie, czy dziecko jest w 100% zdrowe. Pokazują to dopiero momenty, kiedy powinien nastąpić rozwój zębów. Gdy zauważalne są opóźnienia w ich rośnięciu, może być to kolejny objaw sugerujący niedobór hormonu wzrostu.

Diagnoza choroby jest jednak bardzo skomplikowana i wymaga przeprowadzenia wielu badań. Informacje na temat członków rodziny i ich rozwoju fizycznego mają tutaj ogromne znaczenie. Nawet w przypadku dziadka i babci, ponieważ choroba mogła zostać przekazana od nich. Więc powiadomienie lekarza o wszelkich dolegliwościach i schorzeniach w rodzinie, może bardzo dużo wnieść do procesu leczenia. Polega ono na poznaniu przyczyny choroby, jednak nie od razu leczenie może przynieść oczekiwane rezultaty. Każdy organizm zachowuje się inaczej. Podawane są hormony wzrostu, estrogeny czy testosteron, jednak u każdego pacjenta efekt działania może być inny w zależności od przyczyny choroby. Dlatego bardzo ważna jest szybka interwencja i kontakt ze specjalistą, ponieważ im szybciej zostanie zdiagnozowana przyczyna tym szybciej będzie możliwe wyleczenie.

Komentarze do: Brak hormonu wzrostu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz