Szukaj

Jak często małe dziecko oddaje mocz?

Podziel się
Komentarze0

Prawidłowe oddawanie moczu to dowód niezakłóconej czynności nerek oraz dróg moczowych. Sposób wydalania, wygląd oraz skład moczu zmieniają się w miarę wzrastania i dojrzewania dziecka. Mocz noworodków i młodych niemowląt (mniej więcej do 3 miesiąca) jest bardzo jasny i początkowo prawie nie ma charakterystycznego zapachu. Wydalany jest bez kontroli ze strony dziecka, często kilkanaście do 30 razy dziennie (jedynie w pierwszych 2 dniach życia nieco rzadziej - 2-6 razy na dobę).Częstotliwość oddawania moczu zmniejsza się z upływem czasu - do około 15 w drugim półroczu i około 10 w 2 roku życia. Ponieważ dzieci w tym wieku noszą pieluszkę, trudno to zauważyć.

Przedszkolaki oddają mocz już tylko 6-8 razy dzien­nie i na ogół za każdym razem zgłaszają tę potrzebę. Wszystkie zdrowe dzieci do 4 lat, najdalej do 5 lat powinny przestać się moczyć bezwiednie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Podczas kąpieli lub przewijania malucha rodzice mogą niekiedy zaobserwować oddawanie moczu - strumień moczu powinien być silny i ciągły (nie powinien wypływać kroplami).
Nie odciągaj na siłę napletka chłopcu!!!


Napletek u chłopca w 1 roku życia jest sklejony z powierzchnią żołędzi, co spełnia ochronną rolę. Odciąganie go na siłę w celu odsłonięcia żołędzi może być przyczyną uszkodzenie jego wewnętrznej powierzchni i żołędzi, wywołując krwawienie i zapalenie, a w następstwie - rozwój zrostów i bliznowacenie, które utrudniają wypływ moczu. Ujście cewki moczowej u niemowlęcia płci męskiej zwykle jest niewidoczne. Jeśli jednak strumień moczu jest silny i jednolity, nie musisz się niepokoić. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój syn ma stulejkę (zbyt długi i wąski napletek utrudniający odpływ moczu), zapytaj lekarza.


Z czasem mocz nabiera intensywniejszego zapachu oraz charakterystycznej, słomkowej barwy. Kolor moczu będzie bardziej intensywny (a ilość moczu mniejsza), jeśli dziecko wypije mniej płynów albo się mocno spoci. Podobnie może wyglądać mocz w czasie gorączki.Komentarze do: Jak często małe dziecko oddaje mocz?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz