Szukaj

Angina u dziecka

Podziel się
Komentarze1

W czasie zakażenia w rejonie nosa i gardła (katar) u dzieci często zajęte są też migdałki podniebienne. Są one silnie zaczerwienione, obrzęknięte, czasami z widoczną ropną wydzieliną. Anginę, czyli zapalenie migdałków podniebiennych, wywołują bakterie (głównie paciorkowce) lub wirusy.W wypadku zakażeń wirusowych choroba wykluwa się w zwykle w ciągu 1-3 dni, objawy podobne są do obserwowanych przy przeziębieniu, pojawia się stan podgorączkowy, dodatkowo migdałki są nieco powiększone. Wystarczy wówczas podawać tabletki do ssania i stosować znane od dawna domowe sposoby na bolące gardło - ciepłe okłady na szyję i leżenie w łóżku.

Pierwszymi zwiastunami anginy paciorkowcowej, która wykluwa się w 2-5 dni od zarażenia, są bóle głowy i osłabienie. Szybko podnosi się gorączka, dochodząc nawet do 40 stopni. Mogą jej towarzyszyć dreszcze oraz bóle w stawach lub mięśniach. Dziecko bardzo źle się czuje i skarży na dotkliwy ból gardła, zwłaszcza przy połykaniu. Ból promieniuje do uszu. Powiększone chorobowo migdałki zaczynają "przeszkadzać" dziecku, które zaczyna tracić apetyt. Może nawet odmawiać przyjmowania płynów. Czasem może wymiotować i skarżyć się, że boli je brzuszek i głowa. Czasem, gdy migdałki znacznie się powiększą, u dziecka może pojawić się zaburzenie oddychania.


Stopień zaawansowania i przyczynę zapalenia gardła powinien ocenić lekarz. On też powinien zdecydować o ewentualnym zastosowaniu antybiotyku. Dodatkowo może zalecić tabletki do ssania i płukanie jamy ustnej środkami o działaniu przeciwbólowym i odkażającym.

  • Możemy dawać dziecku bezcukrowe cukierki szałwiowe, a starszym dzieciom parzyć herbatkę szałwiową do płukania gardła.

  • Podajemy miękkie jedzenie, które dziecko będzie mogło łatwo przełknąć. Poza tym dziecko powinno dostawać dużo ciepłych napojów, aby gardło nie wysychało.

  • Możesz też zrobić ciepły okład na szyję. Wprawdzie metoda ta nie ma udowodnionego działania, jednak wiele dzieci ocenia ją jako przyjemną.

Komentarze do: Angina u dziecka (1)

mudiwola
mudiwola 16-11-2009 22:14

Najważniejsze w leczeniu anginy jest...

1

rozpoznanie. Jeśli lekarz zacznie nam leczyć anginę bakteryjną syropkiem i tabletkami z szałwii, albo nie daj Boże wirusową antybiotykiem to dopiero jesteśmy ugotowani. Tyko niestety to rozpoznanie w wielu przypadków jes... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze