Szukaj

Wynaleziono lek na celiakię i nietolerancję glutenu?

Ostatnio głośno zrobiło się o cudownej tabletce opracowanej przez kanadyjskiego naukowca, która osobom, które mają celiakię lub nie tolerują glutenu ma umożliwić jedzenie produktów do tej pory dla nich zakazanych, m.in. chleba. Czy jednak rzeczywiście nowy preparat zmieni życie chorych na celiakię i wyeliminuje z rynku produkty bezglutenowe?

Profesor Hoon Sunwoo z Uniwersytetu Alberty razem ze w swoim współpracownikiem, emerytowanym profesorem Jeongiem Simem opracował naturalny suplement z żółtek jaj kurzych, który uniemożliwia wchłanianie się gladiny, frakcji glutenu, który u osób chorych na celiakię wywołuje nadmierną odpowiedź układu immunologicznego.

W wyniku współpracy Uniwersytetu Alberty i biotechnologicznej firmy IGY Incorporated, zakończono pierwszą fazę badań klinicznych parę miesięcy temu w Kanadzie, potwierdzając, że nowy suplement jest bezpieczny. Nasz preparat wytwarzany jest z naturalnego produktu w postaci żółtek jaj i nie powinien wywoływać skutków ubocznych u osób nie uczulonych na białko jajka kurzego - stwierdza Sunwoo.

Tabletka wiąże się z glutenem w żołądku i pomaga go neutralizować, dzięki czemu chroni jelito cienkie i minimalizuje szkody czynione przez gladinę - dodaje Sanwoo. Jest to więc nadzieja na poprawę jakości życia u osób z celiakią i nietolerancją glutenu, nie jest to jednak ani lek, ani terapia lecznicza.

Tabletkę należy przyjąć na kilka minut przed posiłkiem, wtedy jej działanie trwa od jednej do dwóch godzin. Ponieważ jest to suplement, intencją Sunwoo jest, aby jego wynalazek dostępny był bez recepty. Zwiększyłoby to znacznie jego dostępność.

Mogłoby się wydawać, że chorzy na celiakię i osoby nietolerujące glutenu wkrótce będą mogły jeść tradycyjne pieczywo czy pizzę bez obaw o swoje zdrowie. Na razie jednak jest zbyt wcześnie, aby wysuwać takie optymistyczne wnioski.

Twórcy preparatu planują w przyszłym roku rozpocząć kolejną fazę badań klinicznych, który ma pokazać jego skuteczność. Stopień nadwrażliwości na gluten różni się u konkretnych osób, poza tym poszczególne produkty czy napoje różnią się ilością glutenu w składzie. Dalsze badania są więc konieczne, aby stwierdzić czy istnieje jakaś maksymalna dawka glutenu, który suplement jest w stanie zneutralizować - mówi Sunwoo. Według niektórych doniesień jeśli testy kliniczne potwierdzą skuteczność nowego preparatu, może on być dostępny na rynku w ciągu dwóch lub trzech lat.

Na razie więc nie można jeszcze potwierdzić, czy osoby zmuszone do przebywania na diecie bezglutenowej faktycznie będą mogły z niej rezygnować. Niestety inne suplementy bez recepty, które miały minimalizować skutki reakcji na gluten, nie działają tak dobrze, jak chcieliby ich twórcy.

Osoby z celiakią i innymi formami nietolerancji glutenu nie powinny oczekiwać cudu. Nawet aktualnie będące w fazie opracowania leki na receptę mające leczyć chorobę trzewną i nadwrażliwość na gluten nie pozwalają na jedzenie jego nieograniczonych ilości - są raczej tak opracowywane, aby chronić osoby nietolerujące glutenu przed zanieczyszczeniem krzyżowym np. w czasie jedzenia dań bezglutenowych w restauracjach, gdzie nie można mieć absolutnej pewności, że np. te same naczynia czy akcesoria kuchenne nie są używane do przygotowywania dań z zawierających gluten.

Komentarze do: Wynaleziono lek na celiakię i nietolerancję glutenu? (3)

eleonorar
eleonorar 16-11-2015 13:48

Leczenie celiakii i nietolerancji glutenu

3

hmm mam celiakię i sama nie wiem co sądzić o tych doniesieniach. Mam nadzieję, że niedługo życie osób z tą chorobą będzie łatwiejsze. Bo nawet stosując się restrykcyjnie do zaleceń diety bezglutenowej ciężko uniknąć jego... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze